Matrix Geri Geliyor muymuş?

29

Genelde haberden çok inceleme falan yazıyoruz ama buna iki çift laf etmek istedim. Konumuz derin, konumuz kritik.

Bilenler bilir Matrix benim en sevdiğim film ve film serisi. Matrix ile büyüdüm. Matrix hayatım boyunca hep bir yanımdaydı, 3-4 ayda bir üçlemeyi tekrar izlerdim, abimle küçükken bile günlük Matrix maratonları yapardık falan. (Sonra bana izlettiğine pişman olurdu, o ayrı konu… 🙂 )

Gel gelelim Matrix hayranlığımı anlamışsınızdır ama ne yazık ki bu haberi, daha doğrusu spekülasyonu ilk duyduğumda üzüldüm. Abicim efsane olan seri efsane olarak kalmalı. Tamam bizde isteriz tekrardan Matrix izlemeyi ama bunun zorlama olacağı apaçık.

Şimdi aranızdan haberi eksik biliyorsunuzcular çıkacak, biliyorum. Oraya da değinecem şimdi. Neymiş spekülasyonların tamamı, bir spin-off, reboot tarzında, geçmişi anlatan halde falan olabilirmiş. Başrolede Michael Jordan düşünülüyormuş.

Tamamda yıllar sonra değinilen hangi yapım gerçekten seriye yakışır olduki? Hobbit, LOTR’a yaraşırmıydı? Tolkien Ailesi en son dayanamadı, “yok size film milm, artık yapamazsın” şeklinde sinir şovlarında bulundu. Star Wars in 2. üçleme serisi eh işteydi ama yinede ilk üçlemeye yaraşır değildi. En sonlarında Force Awakens ile batırdılar, üstüne sıvadılar. Rogue One’ı izlemedim, yorum yapamayacam ona.

Ki şuan hollywoodta kötü film çıkarmak aşırı derecede moda olmuşken bu gerçekten büyük bir risk. İstersen spin-off yap, istersen başka birşey, Matrix efsanesine yaraşır film olmaz abi. Çünkü zorluyorsun, belli yani. Bitmiş efsaneleşmiş bir kült yapımı zorluyorsun.

Bak bak şimdi bombaya geliyorum. Yapımda Wachowski Kardeşler yok! Afedersiniz de malmısınız? Bu serinin tamamını yazan efsaneleştiren Wachowski Kardeşler değilmi? Niye onların yaptığı prestij üstünden kendinize pay çıkarmaya çalışıyorsunuz eyyy Warner Bros. Gelmişsin yönetmene Zak Penn’i getirmişsin. Şu Yeşil Lavuk’un birini (Hulk) yapan adam.

Yine bilindiği üzere Keanu Reeves abimiz hakkında yani Neo hakkında da hiç bir bilgi yok. Keanu’suz, Neo’suz Matrix mi olur? Gidiyorsun Jordan’ı yapacakmışsın başrole. Yav he he…

Tabi bu bilgilerin kesin dayanağı yok. Her yerde bu söylentiler konuşuluyor. Umarım asılsızdır. Benim düşüncelerim bunlar. Yapma Warner Bros, etme Warner Bros…

Kendinize iyi bakın, hoşçakalın…

29 yorum “Matrix Geri Geliyor muymuş?

 1. Keşke gelse hocam ya Matrix gibi film var mı hiç o yılların en güzel en kaliteli ve değişik filmiydi keşke gelse tekrardan gelişmiş şekilde.

 2. Şu zamana kadar hiç izlemedim. Nasıl bir film bilmiyorum. Merak da etmiyorum ama tutkunları için güzel bir haber bu.

 3. sizin de dediğiniz gibi bu aralar berbat filmler dönemi. kaliteli filmleri kendi ülkemiz de dahil olmak üzere bulmakta zorlanıyoruz. hele Matrix gibi felsefik bir filmin devamını, tekrarını veya herhangi bir türevini çekmeye çalışmak her babayiğidin harcı olmayacaktır.

 4. Valla özledik Matrix gibi filmleri artık konu kıtlığı çekiyor senaristler, böyle başarılı kurgular istiyoruz

 5. Matrix filmine hayran olanlar yaşadı. Şahsen ben de pek bir şey anlamıştım.

 6. Okuduğunu anlamayan bir grup ile karşı karşıyayız BCT
  Kaygılarını bende anlıyorum ve paylaşıyorum. Kesin bok gibi olur yeni çekilecek seri….

 7. Matrix Sinemada Efekt akımını getiren ilk film serilerinden birisidir matrix den sonra efekt olayı iyice yayıldı. Yenisi çekilir ise yeni bir akım başlatmalı efekt gibi. o Mermi ile dans olayı yıllardır gündemde kaldı 😀

 8. geç bile kaldılar daha erken gelmeliydi. çok özledik umarım bomba gibi yeni bir şekilde gelirler.

 9. geri gelmez, gelse de aynı tadı vermez bence, matrix 1 deki gizem, lan oğlum ne oluyor şaşkınlığını zor buluruz.

 10. Bahsettiğiniz tüm şeyler gibi bu yazınızda harika olmuş hocam. Gerçekten anlamlı yorumlar yapıyorsunuz. Samimiyet güzeldir.

 11. Yine de Matrix gelirse kaçırılmaz sanki… Tabi şu da var, başrol değişince filmlerin eski tadı kalmıyor 🙁

 12. Matrix, çocukluğumun filmi tek hayran olduğum filmdi valla. Vay be ne günlerdi tekrar gelse keşke.

 13. Geri gelsin hoşgelsin zaten içimizde bi ukte kalmıştı inşallah gelir

 14. eskiden hepimizin hafızalarına kazınan matrix serisine yakışacağını bilsem sevinçten havalara uçmuştum bu habere ama can alıcı kişilerden yoksun nasıl bir konu düşünülebilirki yazık edicekler

 15. Gelenler eski tadı vermez derler,ki bence de vermez.2000 lerin başındaydı matrix dönemi geçti artık 🙂

 16. Özlemedik değil. belki 100 defa izlesemde asla bıkmadığım filmler arasında. Hala açıp izleyesim geliyor.

 17. İnşallah geri gelir gerçekten harika bir filmdi. Eğer geri gelirse ve etkileyici bir fragman olursa gişe rekorları kırabilecek bir film.

 18. Omg bu sektör için aldığım en güzel haberlerden biri. Umarım merakta koymadan eski tadlarını kaçırmadan ilk senaryo gibi bir senaryo ile dönüş yaparlar. Bu arada temanız şahane 🙂

 19. son zamanlarda eski ve tutulmuş projeleri baştan çekmek moda oldu zaten. matrix de çekilirse hiç şaşırmam. ama ilki kadar talep görmeyebilir.

 20. inşallah gelmez diyim ya her şey tadında hatırlandığında güzel 🙂 geleceksin arkadasına eski matrix ten bahsedecen bu sana gelecek 2017 matrixi anlayacak bence isim değişikliğine gidilsin yapmasınlar ya:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir