The Core (2003) // Yine Dünya Kurtarılıyor // Film İncelemesi

2

Selamlar, sevgiler, saygılar… 2003 yapım olmasına rağmen, yeni izlemeye fırsat bulabildim bu yapımı. Filmin çekildiği yıla en başta biraz kem küm etsem de beklentimin üzerinde çıktığını itiraf etmeliyim. Bir film olsun, dizi, oyun vb. her zaman beklentisiz yaklaşmak daha sağlıklı. Beklentiye girince insan, beğenecekse bile beğenemeyebiliyor. Şuan yazacağım incelemeyi okuyup, beklentiye gireceğinizi düşünüyorsanız, okumayın. İzledikten sonra isterseniz okursunuz.

Yeryüzünde gelen sıra dışı olaylar neticesinde, bunun kaynağının Dünya’nın çekirdeğinde oluşan bir tür manyetik alan düzensizliğinden kaynaklandığı ortaya çıkar. Jeofizik dalında uzman olan Dr. Josh Keyes’in olaya el atmasıyla beraber, Dünya çekirdeğine inip, oluşan düzensizliği gidermeye ve Dünya’yı kıyametten kurtarmaya yönelik operasyonumuz başlar. Ardından filmin akışı sıralanır.

Öncelikle filmin bilime yönelik tutarlı olmaya çalışması (çalışması diyorum, tutarlı olmuş demiyorum) ve bu tutarlı olma çalışmasına ek olarak, bunu senaryo akışına yedirmesi, hoşuma giden detaylar arasında yerini aldı. Aynı zamanda Dünya’nın sonunun gelmesinin, sürekli yapıldığı üzere, uzaylılara bağlanmaması artı puan vermeme vesile oldu.

Filmde oyunculukların seviyesi iyi olsa da bazı mal mal bakışma sahneleri can sıkmıyor değil. Orada kıyamet kopuyor, bizimkiler bakışıyor. Gerçekten hayret ediyor insan. İddialı bir yapım olan bu film, her şeye rağmen farklı bakış açısı barındırıyor. Yerin altına inen film sayısı, uzaya gidenlerden çok daha az. Dünyamıza yönelik esrarengiz detaylar, ilgimi oldukça fazla çekiyor.

Bilim Kurgu türünde ki bu yapım, garip icatlarla ve döneminin ötesinde teknolojik, bilimsel diyaloglarıyla, bunlara ek görsel efektleriyle tatmin eder seviyedeydi. Günümüzde bile sıkmayacağını düşünüyorum. Fazla beklentiye girmeden, kafa dağıtmak ve keyifli vakit geçirmek için izlenebilecek bir film. Sonu ve olay örgüsü oldukça fazla tahmin edilebilir olsa da aksiyonuyla ve ilginç detaylarıyla hiçbir şekilde sıkmamaktadır. Çerezlik filmler arasında listenize ekleyebilirsiniz. Görüşmek üzere…

2 yorum “The Core (2003) // Yine Dünya Kurtarılıyor // Film İncelemesi

  1. Bu tarz bir film arayışındaydım, çok faydalı oldu yazın. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir