Ölüler, Müzik ve Aile: Coco Film İncelemesi

7

Öncelikle sitedeki ilk yazım olduğunu belirtmek isterim. Bu yüzden hatalarım olabilir mazur görmenii umuyorum.

Film hakkında ilerde spoiler vereceğim. Spoilerlı kısımlar başladığında bildiririm.

Coco 2017’de çıkmış Disney yapımı bir film. Kısaca hayatı müzik olan bir çocuk ile müzikten kesinlikle nefret eden ailesinin hikayesini izliyoruz. Baş karakterimiz  Miguel adında 12-13 yaşlarında bir çocuk ve kendisi Ernesto de la Cruz adında tarihin en büyük müzisyeni olarak bilinen kişiye hayran ama sadece hayran demek az kalır o derece.

Tabi müzikten kesinlikle nefret ailesinin bundan haberi yok. Nefret etme nedenleri ise eskiye dayanıyor. Soyağacı’nın en başında bulunan Mama İmelda ve Kocası ile ilgili bir olay

Mama İmelda’nın kocasının müziğe karşı inanılmaz bir tutkusu var ve bu tutku ikilinin çocuğu olduğu zaman da değişmiyor ve bir gün evin babası müzik uğruna ailesini terk ediyor.

O günden sonra Mama İmelda hayatından müziği tamamen çıkarıyor. Nesiller boyu devam eden ailenin hayatında bu yüzden hiç müzik bulunmuyor ta ki Miguel’e kadar. Filmin hikayesini biraz tanıttım şimdi yorumlama vakti.

Arkadaşlar Coco gerçekten güzel bir film mekanlardan tutun senaryoya ve karakterlere oradan da müziklerine her şeyiyle güzel. Öncelikle kısaca mekanlara göz atmak istiyorum. Meksika havası renkler ve karakter çizimleriyle çok güzel verilmiş ama yapılar onlar süper. Özellikle de ölüler diyarı.

Şimdi spoilerlı kısma gelelim. Direk sonundan gireceğim: Mama İmelda’nın kocasının de la Cruz olduğuna ben inanmıştım ama film bizi şaşırtarak onun aslında Hector olduğunu gösterdi, beklenilebilir ama güzel bir şaşırtmaydı. Hector aslında ailesine geri dönmek istemesi fakat Cruz’un onu öldürmesi de dramatik ve güzel bir kısımdı. Ayrıca final sahnesi beni benden aldı o an Cruz’un yalanlarının ortaya çıkması ve ailenin Hector’u yeniden kabullenmesi güzel kısımları. Hector’un yok olacağını düşündüğümüz yerde neredeyse ağlayacaktım.   Filmde ayrıca Hector ve Miguel  ikilisi güzel yazılmıştı  bu kadar güzel bir filme ben on üzerinden 8 buçuk verebilirim belki bu daha da yükselir.

7 yorum “Ölüler, Müzik ve Aile: Coco Film İncelemesi

  1. Hoşgeldiiinnn…. Ben bu filme kardeşimle gitmiştik. Güzel keyifliydi. csinemaky ye selam söyle benden

  2. İç ısıtan bir yapımdı. Sadece çocuklar için değil herkese yönelik

  3. Ben girememiştim ekibe. Hadi bakim hayırlı olsun. Güzel filmdi gerçekten

  4. İzlemeye değer gözüküyor gerçekten hoşgelmişsin yeni yazılarını bekliyor olacağım

  5. BCT ye rakip mi çıkmış? 😀 OSK 😀 😀
    3 harften gidiyorlar
    Film fena film değildi be. Eline sağlık

  6. Öncelikle aramıza hoşgeldin Onur. Başarılı bir inceleme olmuş 🙂 Filmlerle aram pek iyi değildir. Yani arkadaşlarım ısrar etmedikçe ya da çok fazla ilgimi çeken bir film olmadığı sürece izlemem bu da benim kötü huyum 🙁 Bu filmi belki izlerim diye düşünerek de spoiler kısmını atladım. Ellerine sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir