Avengers: Endgame // Film İncelemesi // Böyle Olur Mu?

9

Selamlar, sevgiler. Direkt mevzuya giriyorum. Endgame’in beğendiğim tarafları oldu, beğenmediğim tarafları oldu. Bütüne baktığımda ise hüsrana uğradım. Direkt hüsrana uğradım demekle olmaz tabiki. Nedenlerine bakalım.

Bir filmi derinleştiren ufak detaylardır. Ufak detaylar, doğru yerde kullanılırsa film akıcı ve çok daha fazla etkileyici bir hal alır. Endgame ufak detayları çok fazla olan bir filmdi. Fakat ne yazık ki bu ufak detayları doğru yerde kullanabildiğini düşünmüyorum. Yok oluş sonrası durumu göstermek güzel bir detaydır. Bu detayın devamında bunu uzun uzun koskaca ilk yarıya yaymak ise detayı ve doğal olarak filmi ucuzlaştırmak olur. Endgame bunu yapan bir film olmuş. Yerine asıl değinmesi gereken zaman yolculuğunda ki bilim kurgu boyutu ise çok fazla yabana atılmış ve bu yüzden düşündürücü etmeni ucuz bir hale dönüşmüş. Bu bilim kurgu detayını veriyor ama bunu çok basite indirgeyerek veriyor. Yerine boş ucuz esprili ve diğer bir yerden ağlaklaştırmaya çalışılan sahnelerle zaman kaybediyor.

Filmi takdir ettiğim yanı yok mu? Var. Filmin özellikle sonlarına doğru olan radikal ve acımasız kararlarını takdir ediyorum. Marvel’ı bu kadar insanı etkileyen cinsten radikal karar verirken görmek ender rastlanan bir olay. Bu konu beni tatmin etti. Fakat bu karar film boyunca uygulanamıyor. Uygulanmasını beklemiyorum da ama yerine bu kadar fazla boş sahne koyulmasaydı keşke.

Diğer bir nokta ise kötü adam motivasyonu. Thanos’un motivasyonu her ne kadar kötü adam olsa da Infinity War’da beni etkilemişti. Standart kötü adam değildi. Kendine göre sağlam idealleri ve evrenin geleceğini düşünen bir yapısı vardı. Her ne kadar sevilmeyen bir karakter olsa bile idealist biriydi. Bu yüzden bugüne kadar benim gördüğüm süper kahraman filmlerinden daha iyi bir motivasyonu ve zekası vardı. Bu filmde ise bu tamamı ile soyutlanmış ve standart herkesi sadece öldürmeye niyetlenen, basit bir kötü adama dönüştürülmüş. Bu beni üzen taraf oldu.

Aksiyon sahnelerine gelecek olursam, tatmin eder seviyedeydi. Aksiyon sahnelerinin neredeyse tamamı sona saklanmış. Bu olabilecek birşey. Kişisel olarak daha uzun tutulmasını beklerdim. Aksiyon sahnelerinden çok senaryonun derinliğidir filmi kaliteli yapacak olan. O yüzden aksiyon sahnelerinin bana göre azlığını değerlendirme kriteri olarak tutmuyorum. Bu sadece benim kişisel olarak bir beklentim. Filmi olumlu yada olumsuz eleştirdiğim bir nokta değil.

Bu hikaye çok daha iyi bir senaryoyu hakkediyor. Detayları bilim kurgu veya çeşitli düşündürücü olaylar silsilesine yorsalardı daha etkileyici bir film olabilirdi. Yerine standart abuk sabuk espriler ve tiplemelere önem vermeyi tercih etmişler.

Diğer bir yandan zamanda yolculuk meselesinin sonuçları çok fazla es geçilmiş. Bütün bilim dallarına ve o kadar uğraşılan zaman yolcuğu işleyen kaliteli filmlere hakaret gibiydi. Zamanda bir nokta değişirse gelecekte değişir. Bu en temek kurallardan biridir. Film tamamı ile bunu yok saymış. Zamanda yolculuk konusu zordur. Bir paradoksu beraberinde getirebilir. Bu tür önemli detaylara değinilmemiş bile. Yerine zamanda yolculuk bulduk hadi gidelim şeklinde bir tembelliğe dönüşmüş. Senaristleri bu yüzden tebrik ediyorum.

Dediğim gibi filmin karakterlere uyguladığı radikal kararlardan başka çok fazla elle tutabildiğim yanı olmadı. Bu radikallik senaryoya yayılmalıydı. Diğer bir yandan geçmişe dönük sahneler yüzümü güldürmedi değil. Bir nostalji havası hoşuma gitti.

Bu filmi izlemeli misiniz? Marvel filmlerini izlediyseni izlemelisiniz. Sonuçta son film falan filan. Beklentisiz gitmeye çalışmama rağmen, istemeden de olsa ufak bir beklentiye girdiğimi itiraf etmeliyim. Toplumsal algıya karşı koymak bazen zor olabiliyor. Siz bunu kontrol edebilirseniz, ne mutlu size. Her şeye rağmen uzun süren bir evrendi. Avengers: Endgame adına ne olursa olsun sevgiyle selamlıyorum. Olumlu noktalar oldu, olumsuz noktalar oldu. Kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere. KONUDEPOSU.COM çalışmaya devam ediyor.

9 yorum “Avengers: Endgame // Film İncelemesi // Böyle Olur Mu?

  1. gerçekten güzel eleştiri ve çok açıklayıcı anlatım yapmışsın..bende Avengers seyrettim..pek beğendim diyemem .. tabiki benimde beğendiğim beğenmediğim tarafları olmuştur..ben yinede izlenmesi gereken bir film olarak görüyorum..eline sağlık..

  2. güzel bir film mutlaka izlenmesi gerekir.Herkesin beğeneceği bu film gerçekten çok iyi bir senaryo ortaya koymuş.Sonyılların en iyi filmi diyebilirim.

  3. Filim çok guzel ama siz sevmemişsiniz. saygı duyarım. ben her izledigimde bu tür filmden zevk alıyorum böyle marceralı ve aksiyon filimleri en guzel izlemeye deger diye düşünüyorum. mantık hataları dediğiniz gibi var. çok bakmamak lazım. aksiyon filminde

  4. merakla izlenen bir filmdi. Eleştirisel ve farklı bir bakış açısı ile bakmak iyi olmuş. Beklenti yüksek olunca hayal kırıklığıda faza oluyor. Her nekadar end game densede en kötü filmiydi

  5. Avengers serisinin en boş bölümü olmuş. Çok başarısız gerçekten siteye de teşekkürlerimi sunuyorum..

  6. Evet genelde marvel’in filmleri izlenmeye değerdir. Ama gördüğüm kadarıyla bu film bir hayal kırıklığı olmuş konu deposu için, ama yinede izlicem bakalım olumsuz eleştiri haketmişmi.

  7. web sitenizi uzun zamandır takip ediyorum tasarım olarak cok guzel ve konuları cok güzel anlatıyorsunuz.

  8. film gerçekten çok kötüydü. tavsiye etmiyorum. saçmalık mantık hatalarıyla doluydu. bu arada incelemeniz de harika olmuş emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir