SPECTRAL // Film İncelemesi // Bilim Kurgu Olabilmiş Mi?

6

Selamlar, sevgiler. Netflix yapımı olan bu film hakkında düşüncelerimi söylemek istedim. Bu film temelde bir bilim kurgu hikayesini ele almaktadır ama sanki bu hikayeyinin hassas noktalarına çok fazla değinmemektedir. Filmde yoğuşmayla ilgili Einstein teorileri dönmekte, bir kişi tarafından ne hikmetse çabucak açıklanabilmekte ve altı dolu detayları senaryoya dahil edilememektedir. Daha çok savaşlı ordu filmi olmuş diyebilirim. Aksiyon sahneleri oldukça ideal seviyedeydi, orasına birşey diyemeyeceğim.

Ufaktan konusundan bahsedeyim. Savaşta destek için Amerikan askerleri görevlendiriliyor. Esrarengiz bir şekilde ölmeye başlıyor. Görmedikleri birşey tarafından. Olayları çözmesi için, kimin öldürdüğünü gören kaskı tasarlayan bilim insanından yardım istiyorlar. Çeşitli yoğuşma ile ilgili bilimsel mevzulara denk geliyorlar. Bunlarla mevcut silahlarla savaşılmıyor ve göremiyorlar. Bunun için zeki çocuk iş görüyor.

Filmin başlarında zeki çocuk üstünden bazı teorilerde bulundum. Aynı şekilde gerçekleşti. Oldukça tahmin edilebilir bir senaryo içeriyor. Filmin en sonunda ki kabloları çekmeyle oluşan etki açıklanmamış bir detaydır. Kablolar çekince filmde bahsedilen yoğuşma mevzusunu her hangi bir şekilde etkilememesi gerekmektedir. Çünkü oluşan yoğuşma bir tesiste yapılmış olabilir ama her hangi bir sinyale bağımlı değil.

O oluşan yoğuşmaların içinden ne çıkacağı tahmin edemediğim bir detaydı. Bu yüzden hoşuma gitti. İnsan parçaları o yoğuşma seviyesine nasıl oluştuğu konusu ise diğer bir açık nokta. Kablolaları çekince eski yoğuşmamış haline direkt olarak gelmesi ayrı bir saçmalık. Saniyelik bir işlem mi ki bu?

Bilim kurgu ama altı doldurulmamış boş bir bilim kurgu. Her şeye rağmen Einstein teorilerini ele alması ilgimi çekti. Diğer bir yandan inanılmaz tahmin edilebilir boyutu var. Aksiyon sahneleriyle fena olmayan saheneler içeren, bol bol asker gördüğümüz bir film. Bilimsel açıklamadan çok ordu görüyoruz. En sonunda da bütün bilimsel detaylar “Biliminde açıklayamacağı şeyler var.” deyip es geçiliyor. Böyle es geçilecekse, bilim kurgu filmi yapılmasın. O zaman yapılan film bilim kurgu olmuyor. Tembel bir senaristten, basit bir film bu. Sadece Einstein teorisini sokup, onun laflarını söylemekle bilim kurgu yapılmıyor.

Çok boş vakitiniz var ise izleyin sadece. Kaliteli bir bilim kurgu filmi arayışı içerisindeyseniz, hiç bulaşmayın. Yok bana bum bum olsun yeter diyarsanız, tam sizlik. Kendinize iyi bakın.

 

6 yorum “SPECTRAL // Film İncelemesi // Bilim Kurgu Olabilmiş Mi?

  1. Filmi bende seyrettim, dediğin gibi senaryosundan gidişat belli oluyor, uzun bir filim ama bence seyredilebilir bence güzel bir bilim kurgu filmi..eleştri makalende çok güzel olmuş eline sağlık..

  2. Netflix çöp bir filme yine imza atmış. makale güzel olmuş. emeğine sağlık.

  3. Sanki bir oyundan alınıp animasyonla filme dönüştürülmüş gibi bir şey olmuş bu film

  4. Güzel bir makale ve anlatım olmuş görsellerde uyumlu teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir