AVENGERS: INFINITY WAR 2. Fragman İncelemesi – Çöp Savaşı

10

Hacılar, ne ettiniz? Günler geçer, zaman biter, fragmanlar gelir, arada inceleriz, bazen incelemeyiz.

Bugün Avengers: Infinity War’ın 2. fragman incelemesiyle karşınızdayım. Sürüsüne bereket, mahalle kavgasına gider gibi film yapmak, film yapmak olmuyor. Hacı şu karakter tuttu gelsin, şu da tuttu şunları çağır, şu gişede baya iyiydi eee onlarda gelsin; diye diye iyi film yapılmaz. Film dediğin oturaklı, yerinde karakterlerle, senaryodaki komplikeliklerle sağlanır. Fragmanlar da gördüğümüz kadarıyla ise senaryoda pekte komplikelikler sağlanamamış, marvel geeklerini değil de, marvel fanlarını hedef alan bir film olmuş.

Yani bu film hedef kitlesine ulaşacak mı? Ulaşacak. İyi gişe yapacak mı? Yapacak. Dünyada ergen sayısı fazla. Iron Man çok hızlı uçtu, Thanos çok güçlü diye gaza gelecek kısım çok fazla. İşin bizim gibi irdeleme boyutuna geçenler, açık ve net beğenmeyecek. Bizim durum da kötü aslında. Ne güzel boş boş izlemek, sığ görüşe sahip bir şekilde beğenmek varken, burda uğraştığımız işe bak. Cehalet erdemdir, dimi.

Fragman ana sahnelere dayalı savaş sahneleriyle geçiyor. Bu ne demek? “Kanka bizde senaryo çok yok gibi, bastık gazı bastık gazı. Filmi sinemada izlerken zevk almayın diyede bütün savaş sahnelerini gözünüze gözünüze fragman da soktuk.” demek.

Diğer bir nokta esprilerin hala havada uçuşabiliyor oluşu. En çok gözüme batan Star Lord ile Iron Man’in yaptığı laubali konuşma. Arkadaşım Thanos gelmiş. Adam evrenin yarısını yok edecem diyor. (Diyet yapıyor galiba, ordan bana yarım ekmek.) Sizin hala çıkıp komedi filmi çeker gibi espriler yapmanız niye? MCU bu saçmalığı hep yapıyor, hep yapmaya devam edecek. Buda hep saçmalık olarak kalacak. Ortada ciddi bir konu varsa, içine edecek. Dünya, gezegenler, evren yok oluyor gerizekalılar. Bu lafım senaristlere.

Yeter dedirten nokta… Karakterlere fazladan item yüklemek 6-12 yaş arasını sevindirebilir ama gözünüzü sevim Iron Man’i ne hala soktunuz. İlk Iron Man filmini severim. Zırhını yapış aşamasını bize oldukça gerçekçi anlattılar. Gücünün sınırları olabileceğini, buna teknoliji dışında zekice taktikler geliştirebileceğini, bize iyi gösterdiler. Zengin bir adam, evde canı sıkıldı zırh yaptı, şeklinde olsaydı mevzu çok saçma olurdu ama bunu yerine komplike işlemişlerdi. Şimdi ise Iron Man her şeyi yapıyor mübarek. Bak, güzellerim, canlarım, birtanelerim…  Herkes güçlü, bol itemli karakter yazabilir ama herkes bir karaktere psikolojik öğeler ekleyip, onu realist olarak yazamaz. Iron Man fütüristik olarak damga vuran bir karakterdi, realistti, şimdiye azaran. Bunu sadece Iron Man içinde söylemiyorum. MCU her karakterinde aynı yola gidiyor. Komplike zekice bir senaryo yazamıyorlar, en güçlü kötüyü getiriyorlar, sonra, o zaman fazladan item yükleyelim.

Yanarım yanarım bizim Haşere Adam’ı yediler. (Spider-Man) Bu haşerenin asıl hikayesi haşereliğe dayanmaz güzellerim. Bizim haşere Moleküler Biyoloji okuyan, part-time işte çalışıp, evinin kirasını ödeyemeyen birisi. Geçim sıkıntısı, hayatındaki dramalar daha genç yaşta buna birikmiş, buna rağmen ne kadar insan kurtarsam iyidir düşüncesinde birisidir. Kostümünü yoklukla kendisi yapmıştır. Şimdi ise başmışlar itemi, başmışlar itemi. Ama Thanos’la nasıl savaşacak? Önce adam akıllı hikayesini işle, teknolojiden ziyade Spider-Man’in deneylerle gücünü artırıp kontrolü kaybettiği bir sürü hikaye var. Merak etme. Ama olmaz onlar, artık arkasında Iron Man var, parası olan şımarık çocuk bu. Deneyle meneyle ne uğraşacak. Iron Man abisi verir zırhını.

Şimdi çoğu incelemeye göre farklı girdim biliyorum. Herkes fragmanda şu oldu abi, bu oldu diye gaza gelip duruyor. Benim işim anlatmak değil canlar. Şu oldu bu oldu diye anlatan çok kişi var. Ben size kendi fikirlerimi aktarmak istiyorum.

Tek tek karakter karakter ele alamayacam bu yüzden. Belirli karakter üzerinden, mevcut göz ardı edemediğim sorunlardan bahsettim. Çok güçlü kötümüz Thanos geliyor, sonsuzluk taşlarını daha çok güçlü olmak için arıyor. Adam tipik kötü. Yarıktan geçip, şimdi bittiniz olum konuşmaları. Bizimkilere ise ekstra itemler yükleniyor. Ha birde mahalle kavgası demiştim ya, bütün MCU toplanıyor.

Bu filmin iyi yanları ne olacak?

Çoğu karakterin ölüşünü izlememiz, güzel olacak. Ama bunu biliyor olmamız kötü. Bazı kalıplaşmış karakterleri öldürmek, içimizi cız ettiren güzel bir hamle ama süpriz şekilde yaptıklarında etkileyiciliğini korur bu. Sözleşmeleri biten oyuncuları aratın, hemen listesi çıkar. Kimin öleceğini tahmin etmek çok zor bir hale gelmiyor bu yüzden.

Diğer güzel yanları ise CGI’lar iyi hacılar. Ondan şüpheniz olmasın. Oyunculuklar da gayet iyi. Zaten yıllardır MCU’da aynı şeyleri yapan karakterler. Artık 10 yıl sonra hala oyunculuk konuşacak değiliz.

Filmde korktuğum en büyük nokta?

İlk Avengers filmini hatırlayın. Şuan çok umursamıyoruz ama bize Loki’yi ne kadar kötü anlatmışlardı. Hem güçlü, hem de zekice olmasa da plan yapan biriydi. Ne oldu Loki’ye? Loki löpçük oldu. Minnoş iyilik meleği oldu. Şimdi ise, sadece Thanos için demiyorum, bugüne kadar MCU’da gördüğümüz her hangi bir kötü karakter için benzer denemeler zaten yapıyorlar ama bu filmde de yaparlarsa beni görmeyin.

Filmden çıkınca büyük ihtimal ne hissedeceğim?

Büyük ihtimal, acayip gaza gelmiş bir şekilde, vay şunu gördün mü, bu neydi öyle ya… diye dolaşacam etrafta. Ardından düşünmeye başlayacam. Şimdi çok iyi dövüş seyrettik diye mi sevdim bu filmi? Çok güçlüler diye mi sevdim? Düşündürücü olaylar nerede..? Diye, diye düşününce hayal kırıklıklarım bir bir ortaya çıkacak.

Umarım yanılırım, hatta çok yanılırım. Adeta bir Nolan edası olan, inanılmaz psikolojik bir film izleriz. CGI’dan daha çok düşünmeye kafa yoran bir film izleriz. (Sanmıyorum)

Şuraya bir yere fragmanı da koyim de, adet yerini bulsun.

Dostalar, sayın çok değerli Konu Deposu takipçileri, kendinize çok iyi bakın. Kelebek Etkisi’ni izleyin güzel filmdir. Sadece 1.sini ama geri kalanı çöp. Nasıl tür filmleri sevdiğimi anlayacaksınız. Yakında onunda incelemesini yazarım belki. Hem DCEU, hem de MCU çok baydı artık. Çizgi roman okuyun. Sinamatikler hiç iyi gitmiyor. Yada Dark Knight izleyin.

Hoşçakalın…

10 yorum “AVENGERS: INFINITY WAR 2. Fragman İncelemesi – Çöp Savaşı

 1. BCT ne güzel sövmüşsün öyle. İçinde neler birikmiş. Sana hak vermemek mümkün değil. Git gide iyice saçmaladılar.

 2. Abi sonunda konu deposundan güzel bir inceleme. Herkes fragmanda ne olduğunu anlatıyor incelemelerde. Siz aslında ne kadar boş olduğunu anlatmışsınız. Haklısnız. Elinize sağlık. (kalp)

 3. Abi sen olmasan ne yapacaz ya 😀 😀 gül gül öldüm 😀 😀 eline sağlık

 4. Dediğin gibi çöp bir film olacak. Daha fragmanlardan belli. Marvel hangi işi düzgün yapmış ki bunu düzgün yapsın. İncelemende ise çok güldüm ve hak verdim. Ellerine emeğine sağlık.

 5. Ben ilk izlediğimde fragmanı çok sevmiştim ama gerçekten çok haklısınız. Düşündükçe ne kadar boş olduğu ortaya çıkıyor.

 6. bct doğru dedin be ne biçim fragman o ne çok karakter var izlenmez para etmez bu ney öyle

 7. Çizgi Roman filmleri olmuyor işte anlamıyorlar. Bütün filmleri birleştirince bir halt edeceklerini sanıyorlar.

 8. sizi tanımıyorum ama gelip sarılasım geldi. bütün youtube kanalları övüyor. överkende sizin gibi eleştirseler yine olur. sadece konusunu anlatıyorlar ve teoriler. beğenseler bile eleştirmeleri lazım. siz çok eleştirmizsiniz. elinize emeğinize sağlık. çöp kamyonuda ayrı güzel 😀

 9. Barış sen oturup konuşmaya başladığında insanı anasından babasından soğutursun yemin ediyorum 😀 hayretler içerisinde okudum incelemeyi lakin filmler konusunda pek bilgili olmadığım için pek bir yorumda bulunamayacağım. Emeğine sağlık 😀

  1. Teşekkür ederim. Kimseyi annesinden babasından soğutma gibi bir amacım tok. Merak etme?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir