Öncelikle belirteyim izlemediyseniz kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

Logan, Cars 3 gibi yeni filmlerde gördüğümüz ana karakterlerin yıllar sonraki güçsüz halleri gibi bu filmde de Batman 55 yaşında.

Bruce Wayne halkın batmanı istememesinden dolayı Batman kimliğini bırakmış. Joker Batman olmadığı için depresyona girip köşeye çekilmiş. Alfred ise iyice huysuzlaşmış , kısacası yıllar geçmiş ve bu yıllar her şeyi değiştirmiş. Bundan dolayı bu film süper kahramanın kendini bulup yan karakterle ilişki kurup sonra kötü adam kötü şeyler yapınca kötü adamla savaşıp zorlanarak efekt ve müzikle kötü adamı yendiği , aralarda gönderme replik birkaç espri bulunan basit bir film değil.

Bu film biraz daha karanlık , daha gerçekçi , daha karmaşık, göndermeler basit değil göndermeler ağır.

Şimdi biraz Bruce Wayn’in kafasına girelim. Yıllardır halkın isteği, Robin ve Josan Todd’un ölümleri üzerinde yarattığı etkiyle beraber  geri çekilmiş durumda ama bu sürede Gotham artık yaşanmayacak duruma gelmiş , mutantlar şehri yönetiyor , olaylar kontrol edilemez durumda ve Batman artık dayanamıyor ve 55 yaşında kostümü tekrar giyiyor ama yıllar geçti hatta çocuklar twitterdan Batman masal mi diye tartışıyor. Batman dönüyor ama eskisi kadar hızlı ve güçlü değil.

Film 2 part halinde 2012 ve 2013 de yayınlandı çizgi roman ise 1986 da yayınlandı.

Bu film diğer filmler gibi değil. Neden , en önemli sebebi çizgi romana bağlı kalması artık sizde aynı süper kahraman filmlerinden sıkıldıysanız süper kahraman animasyon filmlerini izlemenizi öneririm.

Şimdi bu filmin gözümde farklı olmasının 2 sebebi var

GERÇEKÇİ ve KARANLIK

Peki bu filmi neden izlemelisiniz

1-Gerçek anlamda Batman, Joker, Superman, Gotham ve o zamanki halkı anlayabileceğiniz bir film

2- Batman ile Joker arasındaki ilişkiyi hissedebileceğiniz bir film

3- Mantıklı sahneler ve en önemlisi Batman vs Superman gibi çöp bir filmden sonra o kavganın gerçekte nasıl olması gerektiğini kaliteli bir şekilde göreceksiniz.

Şimdi konuya girmeden biraz kendi düşüncelerime gireceğim burada spoiler olabilecek bazı bilgiler olabilir şimdiden uyarayım.

Filmde beni etkileyen bazı sahneleri aktarmam gerekirse , beni filmde en çok etkileyen 2 sahne var.  1.  belki de Bob Goodman’ın Batman karakterinin neden yaratıldığını açıklaması. Hani belki biliyorsunuzdur Kaptan Amerika Hitleri öldürüyor, Superman ruslara karşı savaşıyor yani aslında tüm kahramanlar o zamanın şartlarından beslenmiş , bu konu hakkında da bir yazı yazacağım yakında haberiniz olsun. 😀

Batmanın ortaya çıkmasıysa James Gordan’ın yeni emniyet müdürüne neden Batman’e destek verdiğini açıklarken anlıyoruz. (Batman’e destek olan emniyet müdürü)

James Gordon zamanında Pearl Harbor da askermiş , saldırıdan sonra askerler kontrolden çıkmış , bu durumda Franklin Roosevelt’ın yaptığı konuşmalarla , yaptığı hareketlerle o kontrolsüzlükte bir önder olduğu ve normal insanlarında onun liderliğinde yeniden ayağa kalktıklarını açıklıyor. İnsan bir kahraman, insan bir önder , insanlara bir rol model sonrasındaysa bu liderlikle Amerika savaşı kazanıyor . Pearl Harbor bir ateşleyici oluyor askerlere ama sonrada ortaya çıkıyor ki Roosevelt’ın Pearl Harbor baskınının olacağından haberi vardı ama bu baskın savaşın kazanılmasının en önemli sebebiydi , kazanılan bir zafer mağlubiyetin nedeniydi.

Şimdi buradan ne çıkarmamız gerek. Özel gücü olmayan bir adam kötülüklerle savaşan normal bir insan , diğer insanları sadece korumayan onları da kötülüklerle savaşmak konusunda ikna eden bir insan yani Batman.

Batman ilk yaratıldığında evrendeki görevi buydu ve bunu filmde hisseyaratıldığına , filmin benim gözümdeki en değerli özelliği bu Batman bir lider.

Beni etkileyen en önemli 2. sahneyse Joker’in Batman’ın geri dönmesini yıllarca beklemesi ve Batman döndüğünde onunla olan sahnelerindeki o hava gerçekten çok iyi aktarılıyor. Daha fazla konuşmayayım ama son olarak eğer izlemediyseniz ,

KESİNLİKLE İZLEYİN

 

 

 

 

3 yorum “BATMAN:THE DARK KNIGHT RETURNS

  1. Batman benim halen favorim. Ne kadar yaşlanmış olsa da süper kahramanlar içerisinde gözümüzde ki yeri ayrı süper güçleri olmasa yaşlıda olsa izlenir (:

  2. “…kötü adam kötü şeyler yapınca kötü adamla savaşıp zorlanarak efekt ve müzikle kötü adamı yendiği , aralarda gönderme replik birkaç espri bulunan basit bir film değil. ”
    Sanırım filmin değerini anlatabilecek en iyi cümle bu.

  3. bu tür filmlerin ilerde kült film olarak adlandırıldığı bir dünyada aslında hemen hemen her savaşın, yada olayın bu tür animasyonlarını hazırlamak gerekiyor. en azından farklı bakış açılarından konuları takip edebilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir