Black Panther Film İncelemesi

8

Merhaba arkadaşlar bugün MCU’nun yeni bebeği olan bir kara kedi gördüm sanki filmini ele alacağız;

Öncelikle yazımız bol bol spoiler içermektedir, filmi daha izlemeyenler için yazının okunmaması hayati tehlikenizi azaltır. Karakteri ilk olarak Captain America Civil War film ile tanıdık.

Kral T’Chaka’nın oğlu olan T’Challa babasının Civil War’da ölmesi üzerine memleketi olan Wakanda’ya dönmesi ve krallığını ilan etmesini izliyoruz. Film genel olarak seneryonun biraz klişe olması haricinde MCU adına güzel bir origin filmi olmuş. Filmin bence en güzel yanı Wakanda’nın çok derin ve güzel işlenmiş olması, filmin en başında T’Challa’nın atalarını, Wakanda’da bulunan kabileleri ve ilk Black Panther’i görüyoruz. Wakanda’nın gerçek varlığı diğer ülkelerden gizlenmektedir, bunun nedeni dünyanın en sağlam ve güçlü metali olan Vibranium’un ana vatanı olması T’Challa Vibranium’un yanlış ellere geçmesi halinde olabilecek kaosun farkındadır ve bunun için Black Panther ülkesini korumakla yeminlidir. Film kısaca bu konu üzerinde daha çok durmuştur. Gelelim filmde bulunan karakterlere; Bunlardan ilki T’Challa’nın kız kardeşi olan Shuri:

Benim film de en çok sevdiğim  karakterlerden biri oldu kendisinin rolü Wakanada’nın teknolijik işlerini yürütmesi hatta Black Panther’in kostümünü de o yapmıştır. Esprili ve eğlenceli bir karakter olan Shuri kendisini Black Mirror’dan da tanıyacağımız Letitia Wright canlandırmaktadır.

Sırada ki ismimiz oyunculuğu muazzam olsa da kıymet bilinmeyen Andy Serkis’in canlandırdığı Ulysses Klaw karakteri:

Kendisini Avangers: Age of Ultron filminden hatırlıyoruz bu sefer işleri daha da ilerletmiş ve Wakanda’dan çaldığı Vibranium’un ticaretine başlamıştır. Kore şehrinde Vibranium’u Amerikalı ajanlara satmak için harakete geçen Klaw kara kedinin gazabı ile karşı karşıya kalmıştır ve bana göre Kore’de geçen aksiyon sahneleri filmin en güzel sahneleridir.

Veeee gelelim filmin kötüsü olan Michael B. Jordan’nın canlandırdığı Killmonger karakterine:

Bu konu hakkında söylebileceğim tek kelime var MUAZZAM bana göre MCU’yu tarihi böyle bir villian görmedi hem motivasyon olarak hemde karakter derinliği olarak çok başarılı olmuş. Killmonger aslında Wakanda kökenlidir fakat babası yıllar önce Wakanda’dan ayrılmıştır, bunun nedeni Wakanda’nın diğer ülkelerde bulunan vatandaşlarına yardım etmemesidir. T’Challa’nın babası T’Chaka bu ihanetten dolayı Killmonger’ın babasını öldürmüştür bunu yıllar sonra öğrenen Killmonger intikam almak için Wakanda’ya gider orada krallık tahtında hakkı olduğunu iddaa eder ve Black Panter’e meydan okur bu meydan okuma sonucu yeni kral Killmonger olur. Killmonger dünyaya hükmetme gayesi içerisinde yanıp tutuşmaktadır. Buna engel olmak isteyen Black Panter tekrar Killmonger’la son bir savaş içerisine girecektir. Bu savaştan tabiki de Black Panther galip çıkar.

Toparlamak gerekirse filmi MCU’yu filmleri arasında ilk 3 e koyarım sanırım ufak tefek eksiklikler dışında film başarılı olmuş müzikler harika bu arada söylemeyi unuttum neyse benden bu kadar esen kalın.

8 yorum “Black Panther Film İncelemesi

 1. Abi inanamıyorum marvel övmüşler. Gözlerimi ovaladım bir kaç kez.

 2. Formülün dışında kalmış ama sana katılamayacam. Sıkıcı bir filmdi.

 3. Aksiyon sahneleri için izlenebilecek şukalada. İnceleme güzel olmuş. Eline sağlık.

 4. Abi bu filmde beklediğimden fazlasını buldum. Umutsuz gitmiştim. Çok beğendim. İncelemede çok güzel olmuş. Eline sağlık

 5. BCT nin bir aralar kullandığı tabirle filmi yorumlayacam. ÇÖP. Ama incelemede emek var. İnceleme güzel.

 6. Oooooo hoş geldin yeni yazar. Vay be. Duygulandım şimdi. İlk açıldığından beri takip ediyorum bu siteyi. Ne günlerden ne günlereee…. Nice incelemelere. Başarılar.
  Not: Filmi beğenmedim
  İnceleme için ellerine sağlık.

 7. Bir türlü gidemediğim film… Başta BCT incelemesi sandım, sonra baktım ki yeni bir isim katılmış aramıza. Hoşgeldin ilk incelemen hayırlı olsun. Ellerine sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir