ALTERED CARBON // Nedir, ne değildir?

10

Selamlar sevgiler çok değerli Konu Deposu takipçileri. Gözümün çiçeeeee…

Güzel ve ilginç yanları olan lakin içi boş olan bir evren sunan bu dizinin incelemesine başlayalım.

Dizi bir çok dinamik barındırmaktadır. Bunlar nelerdir? Bir yandan süre gelen zihnin başka bedenlere naklini içeren bilim kurgu boyutu. Asıl dizinin hikayesi bununla başlıyor zaten. Bu ilk dinamiği çok iyi verememişler. Biraz basite indirgenmiş ve bu olayla ilgili dizide yapılan geçişler iyi yansıtılamamış. Diğer bir dinamik ise işin ahlaki boyutu. İnsanlar paraları yettiğince yeni bedenlere geçebiliyorlar ve buda teist bakış açılarından doğan olumsuz tepkilere yol açıyor. Bir sonraki dinamiğimize geçecek olursak; teknolojinin gelişmesiyle insanların kokuşmuşluğunu bize doğru orantıda veren, lakin bunu sadece kaotik bir kurguda sunan bir temel hikaye görüyoruz. Belkide en sevdiğim ve görmekten keyif aldığım kısmı buydu. Olmamış kısmı ise “tehlikeli” kavramı üzerinde çok fazla durmasıydı. Bunu felsefi boyutta ele alıp kelime oyunlarıyla farklı bakış açılarını katmaya çalışmışlar ama olmamış. Son dinamiğimiz ise işin dedektiflik boyutu. Bunu standartların çokta üstünde işlememiş olup, yer yer sıkan ve yer yer merak ettiren kısımları mevcuttur.

Dizi dinamiklerden oluşuyor dedik ama bunun fütüristik bakış açısıyla işlemeye çalışırken biraz ellerine yüzlerine bulaştırmaya başlamışlar. Yani ne demek istedim? Bu dinamikler birbirinden bağımsız ilerliyor gibi. Sanki bir çok dizi izliyoruz. Ana konu var, olaylar, güzel bir evren var, dinamikler var ama sadece var. Birbirleriyle alakasız, bütünsellikten uzak şekilde var. Bir sahne ile sonraki sahne  arasında geçiş farkları oldukça göze batar boyutta.

Hadi gelin ana konumuza geri dönüp irdeleyelim. Konu gelecekte insan hafızasının ufak yuvarlak, boyunun iç kısmına takılan disklere kaydedilip, bu disklerin bedenden bedene aktarılıp, insanların ölümsüzlüğü bulmuş olmasıyla başlamaktadır. Hikaye örgüsünün geçtiği kişi Takeshi Kovacs diye bir adam. Bu adam eski bir suçlu. Dizinin başında gördüğümüz koreli bedeni ölüyor. 250 yıl sonra ise yeni bir bedende tekrar uyanıyor. Bu sefer tabiki amerikalı olarak. Konusundan daha fazla bahsetmeyeceğim.

Bu yeni bedenini oynayan oyuncu olan Joel Kinnaman’ı oldukça yetersiz buldum. Adam Takeshi Kovacs’i canlandırmak yerine kendini oynamaya başlamış. Takeshi Kovacs’i önceki canlandıran oyuncu Byron Mann’den tamamiyle farklı bir kişilik yaratmış gibi. Orada malesef bütünsellik sağlanamamış.

Dizinin diğer eleştireceğim noktası ise olay örgülerinin çok ağır işleniyor oluşu. Türk filmlerinde 2 saat bakışma sahneleri olur ya, heh aynı o. Her bölümün süresi 1 saate yakın ve bitene kadar kendimi parçalıyordum. Sonra bakıyordum bölümün başı ile sonu arasında neredeyse hiç ilerleme kaydedilmemiş. Buda beni dizeden en çok soğutan kısmı oldu.

Benim bu dizi hakkında diyeceklerim bu kadar. Seveni vardır, sevmeyeni vardır. Yorum olarak yazarsanız konuşuruz, tartışırız.

Bir sonraki incelemeye kadar gözlerinizden öpüyorum.

10 yorum “ALTERED CARBON // Nedir, ne değildir?

 1. Vaay BCT. İncelemeni her zamanki gibi düşüne düşüne okudum. Bu diziyi sevmiştim ama dediklerinde çok haklısın. Tekrar sorgulayacam.

 2. Bende bir diziden bu kadar sıkıldığımı nadir hatırlıyorum. İlginç konusu var aslında ama işleyememişler

 3. Konuyu işleyişinin yavaş ve bayıcılığından dolayı kapatma hissi uyandırıyor gerçekten. Breaking Bad daha sürükleyici idi. Onun dışında bilim kurgu bütünüyle ilgimi çeken bir tür değilse de konu güzel. Selfless 2.0 olmuş bu. Ama benim gibi dikkatini uzunca bir süre boyunca bir şeyin üzerinde toplayamayan insanlar için işkence.

 4. Arada çerez gibi izlerim yine ilginç desem oda olmaz. Bölümler çok uzun ve sıkıcı.

 5. Vaaay BCT geri dönmüş. Çok iyi olmuş inceleme şefim. Yine bir yapımdan soğuduk. Eline sağlık

 6. Bu incelemeyi okuduktan sonra artık dizi incelemesi yapmamaya karar verdim. Olmuyormuş ben beceremiyormuşum 😀 Bir dizi incelemesi nasıl yapılır, nasıl bütün detaylarıyla ele alınır sorusunun cevabı olmuş incelemen. Konu olarak yine ilgi çekici bir dizi fakat bahsettiğin yönleri de göz ardı edilecek gibi durmuyor. Yine de sen sevmediysen ben severim kesin 😀
  Bu işte profesyonelsin artık sanıyorum. Cidden çok güzel bir inceleme olmuş. Eline emeğine sağlık

  1. Estağfirullah. Dizi incelemesinde gayet başarılı, sitemizin değerli bir editörüsün. Her incelenmede olduğun gibi. Dizi incelemesine ara vermeden aynı istikrarla devam et, pes etme.
   Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için ama ben o kadar olduğumu düşünmüyorum. Daha çok yolumuz var.
   İzle belki dizi hakkında tartışırız. 🙂

 7. Oldukça sevimsiz bir diziydi. İncelemede herşeyi belirtmişssiniz ama gerçekten bende sıkıldım.

 8. Bu dizi varya bu dizi iğrenç bir dizi. Ne yaptınız be reklamını o kadar. BCT haklı. İzlemeyin. Çok para baymışlar ama adam olamamışlar. 2 bölümünü kendimi parçalayarak izledim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir