10 yorum: “Friends (1994) // Dizi İncelemesi

 1. Sitcom yapımları beni oldu olası sıkmıştır. Bana hitap eden bir tarz olmamıştır. Ama eğer sitcom izleyeceksiniz bunun en orjinallik sözünü veren dizinin Friends olduğunu düşünüyorum. Skeç vari bölümler olmasına rağmen karakter gelişimine düşülmesi şaşırtıcı olmuş. Karakter gelişimi de mizah uğruna es geçilmiyor. How I Met Your Mother gibi son zamanların çöp sitcomlarında pekte önem verilmeyen bir konu. Her bölümün kendi hikayesi olmasına karşın sezonluk senaryo barındırması bütünlük sağlanması açısından önemli ve güzel olduğunu düşünüyorum. Beni bayan noktası arkadaşların aile olduğu konusuna çok sık bağlanıyor oluşu. 90larda popüler konuydu neticesinde olması doğal. Son sözlerime gelecek olursam; güzel açıklayıcı bir inceleme yazısı olmuş. Ben dizinin tamamını izlemedim ve izlemeyecem. Bu yüzden yazın aydınlatacak şekilde güzel ve yerinde olmuş. Friends izleyen kişilerinde farklı bakış açısından bu yazı sayesinde bakabileceğini düşünüyorum. Ellerine sağlık.

 2. Dizi çok eski. Böyle olunca başlamaya korkuyorum. Günümüzdeki dizilerde güzel sayılmaz. Bilmiyorum ben. 🙁

  1. Ben de aynı düşüncedeydim ve sırf arkadaşım sevip beğendiği için izlemekten zarar gelmez diye düşündüm. Eski bir dizi, mizah anlayışı farklıdır tarzındaki bütün ön yargılarımı kırdı. Hatta hocalarımdan biri diziyi bu kadar sevmeme şaşırıyordu, ben de onun şaşırmasına şaşırıyordum çünkü eski olmasına rağmen biz gençlere fazlasıyla hitap ediyor. 1994 yılında da olsa, 2018 yılında da olsa genç gençtir sonuçta. Yani anlattıklarında çok da farklı, anlamayacağımız bir şey yok. Sonuç olarak bitirdiğimde bana “iyi ki izlemişim” dedirten bir dizi oldu 🙂 Eğer şuan izlediğin amaç-sonuç odaklı dizilerden sıkıldıysan ve biraz gevşeyip eğlenmek istiyorsan izlemeni tavsiye ederim 🙂

 3. Sonunda dizi film incelemeleri. Öldünüz sanmıştım. Kaç defa BCT ye mail attım. Cevap vermedi.
  csinemaky güzel bir yazı olmuş. Ellerine sağlık. Bu diziyi bende eskiden izlemiştim biraz. Arada çerez gibi izlenir.

 4. Ne kadar sürede biter bu dizi? Daha yeni agent of shildi bitirip supernaturale başladım.

  1. Bölümleri çok uzun değil, 20-25 dakika arası. Her sezonda da yaklaşık 23-24 bölüm var. Tamamen sana kalmış yani, çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Bu arada Supernatural’ın ilk 6 sezonu çok sağlamdır 🙂

 5. How I Met Your Mother’ ın ilham kaynağı olduğu ve çoğunlukla ondan çok daha iyi olduğu söylenen, sürekli övgü yağdırılan ve ne hikmetse birkaç defa başlayıp birinci bölümünün sonuna bir türlü gelemediğim dizidir Friends. Dönem müziklerini falan seven bir insan olarak da şu diziyle sorunumu henüz çözebilmiş değilim. Bir ara aynı şey Breaking Bad’ in başına oturduğumda da olmuştu. Ruh halimden midir nedir yaklaşık 15. dakikasında kapatmıştım. Uzun zaman sonra tekrar izlediğimde şaşkındım. O da bitecek inşallah 4. sezondayım şu an gitmiyor 😀 5. sezon çok iyi diyorlar o günleri de görürüm umarım. Neyse incelemeyi okuduğumda o sempatiyi yeniden hissettim. Breaking Bad örneğini verme sebebim de oydu. Belki aynı şey yeniden olur ve bu sefer de daha önceki durumuma anlam veremem 😀 Güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.

 6. Muazzam dizinin muazzam incelemesi. 😀
  Sonunda diziyi bitirebilmene en sevinen de benim heralde. Hakkında spoiler korkusu olmadan rahat rahat konuşuruz artık.:))
  Friends’in kendinden sonra gelen komedi dizilerine öncü olmuş efsane bir dizi olduğunu düşünüyorum çünkü bu diziye giren her karakter -yan roller olsa bile- bu diziye izini bırakıp çıkmıştır. 6 karakterimiz arasından “şu daha öne çıkıyor ya” diyebileceğimiz bir karakter yok, hepsinin ayrı ayrı diziye kattığı çok şey var. Çoğu kişi “şu karakter benim favorim” diyemez bile, birini seçse diğerine haksızlık ettiğini düşünür, ki Friends’i efsane yapan da bu bence.
  Diziyle ve her karakterle ilgili sevdiğim o kadar çok detay var ki yorumumu uzattıkça buraya yeni bir dizi incelemesi gelecek gibi o yüzden yorumumu bitirip inceleme için teşekkür ediyorum.

 7. Canım kızım yine çok güzel bir inceleme yazısı yazmışsın harikaydı seni kutluyorum çok öpüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir