11.22.63 // Ne Zaman? Zaman Zaman // Dizi İncelemesi

3

Selamlar, sevgiler, saygılar… Zaman zaman, zaman yolculuğu anlatan, zaman zaman aşk ve dram mevzularına yer veren, zaman zaman düşündürüp merak ettiren, zaman yolculuğuyla alakalı olan, zamansı mini dizinin incelemesine hoş geldiniz. İlk başta belirtmek isterim ki dizinin yer yer sıktığı zamanları olsa da bir çırpıda bitirmeme engel bir duruma sahip olmadığı aşikardı. Genel yapı itibariyle sürükleyici ve içine çeken yapısıyla, merak ettiren detayları ve bölüm sayısının az oluşuyla insanı içine çeken bir atmosfere sahipti.

Hikayenin temeli John Fitzgerald Kennedy’i kurtarma planına dayalı kurulu. Kısaca JFK ama siz ona Bobo da diyebilirsiniz. Dizi başlangıcında gözüme oldukça ucuz göründü. İlerledikçe kalitesi arttı ama başta gözüme ucuz görünen kısımlarını telafi edemedi. Bir dolabın arasında geçip sadece 1960 yılına gidilebilen bir zaman portalı var ama buna dair hiçbir açıklama dizi yapmıyor. O zaman portalı nasıl oluştu, neden var, kapanır mı gibi sorular yokmuş gibi dizi devam etti. Üstüne üstlük zamanda yapılan değişiklere yönelik hipotezleri dizi ilerde telafi etmeye çalışsa da başlarda oldukça fazla hafife almakta. Üstelik araştırmacı ve bilgili bir kişi gibi görünen baş karakter Jake Epping üstünden bunu yapmakta. Kelebek etkisinden bahsediliyor, zaten mevzu zaman yolculuğu ise olmazsa olmaz bir mevzudur ama bahsedilirken çok basite alınıyor. “JFK’yi kurtaralım, o iyi adam, dünya daha iyi olsun.” Çok saçma bir varsayım olduğu aşikar. Bu varsayıma da bilgili sayılabilecek bir karakteri dahil etmesi dizi için eksi puan yazmama vesile oldu.

Bu bahsettiğim eksi puan yazılması gereken noktalar, sadece dizinin başında meydana gelmekte. Bu ucuzluğu dizi telafi etmese de ilerleyen bölümlerde işi düzeltmek için oldukça fazla çaba göstermiş ve başarılı da olmuş. İlerledikçe merak uyandıran mevzular başlıyor. Dizinin boş sahnesinin oldukça az olması, bir çırpıda bitirmeme vesile oldu. Zamanda bir şeyler değiştirdikçe zamanında buna tepki vermesinin işlenişi oldukça ilginç detaylar arasında. Baş karakter Jake Epping’i canlandıran aktör olan James Franco’nun oyunculuğu oldukça fazla tatmin eder seviyedeydi. Genel olarak gözüme sırıtan bir oyunculukla karşılaşmadım. Jake Epping hikayesinde, zamanda yolculuk sonucu yaşadığı geri dönüşlere karşın, oluşan kişilik değişikliğini adım adım izlemek oldukça keyifliydi. Aynı zamanda karakterimizin ne kadar planlı programlı olursa olsun, insanı bir takım dürtülerden kaçamamasının gösterimi oldukça doğal olmuş.

Keyifli bir biçimde izlediğim dizi 60’lı yılların dönem özelliklerini ve nostalji havasını epey iyi vermekte. Eskiye dair ilginç ve bilmediğimiz birçok detayla karşılaşmaktayız. Dizi vermek istediği yerde duyguyu iyi bir şekilde vermekte. O an duygulandırmak istiyorsa iyi bir şekilde duygulandırmakta, germek istiyorsa bu işi başarıyla yapıyor, mutlu etmek istiyorsa da aynı şekil bizlere dinamikleri başarılı vermekte. Çoğu vaktinden oldukça zevk alarak izlediğim bu yapımı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilmekteyim. Rahatsız olduğum evet birkaç nokta var ama onlar dizinin çoğunluğunu oluşturmamakta. Genel olarak beğendiğim bir yapım olmuş. Bir sonraki incelemeye kadar, kendinize iyi bakın.

3 yorum “11.22.63 // Ne Zaman? Zaman Zaman // Dizi İncelemesi

  1. Diziyi çok beğendim. Ancak ağır ağır ilerleyen dizi son bölümlere doğru aceleye getirilmiş gibi.
    Oysa suikast sonrası bile devam edebilirdi hikaye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir