BLACK SUMMER // Dizi İncelemesi // Kafasına Sık!

5

Netflix’te yayımlanan zombi dizisi olan bu yapımda ilgimi çeken taraflar oldu. Beğendiğim taraflar oldu, beğenmediğim taraflar oldu. En son işin aslına baktığımda, ortalama bir yapım olduğuna karar verdim. İlk olarak ufaktan konusundan bahsedip, incelememize başlayalım.

Dizi zombi kıyamet olayı ile başlamaktadır. Bu kıyamet olayı sonrasında insanların durumunu gözlemlemekteyiz. Hikaye akışı parça parça gerçekleşmektedir. Bu parçaların başlığı belirtilmektedir. Dizi temel olarak hikayelere yoğunlaşmaktan çok evreni tanıtmaya yoğunlaşmıştır. Hikaye anlattığı kısımlar var ama bunları çok fazla ön planda tutmayı tercih etmemiştir.

Dram ve izlenen çaresizlik esaslarında etkileyici bulduğum yanları oldu. Zombiler, bugüne kadar izlediğimiz zombilere göre daha güçlü bir halde tasarlanmış. Enfeksiyon kapımı sadece ısırılma ile değil, aynı zamanda büyük yaralardan hava yolu ile de gerçekleşmektedir. Bu da aslında insanların zombiler ile savaşırken, kendi içlerinde ki oluşabilecek çatışmalara ek olarak, oluşan bir yarada bu durumu alehine çeviren bir hale dönüştürmektedir. Aslında zombiler ile tam olarak bir savaş hali söz konusu değil. Söz konusu olan şey herkesin bir kutruluş arıyor oluşu. Her an herkes ölebilir durumda.

Dizide en sevdiğim nokta, olayın yansıtılmış gerçekliği oldu. Bugüne kadar zombi filmlerinde ve dizilerinde gördüğümüz kadarıyla, genelde karakterler sürekli zombilere headshot ata ata ilerliyorlardı. Headshot atmak zor ve yıllarca eğitim gerektiren bir iştir. Yakında olunsa dahi yapılması kolay birşey değildir, bir çok etmen barındırır. Tüpçü Salih Amca zombi istilası olduğunda Headshotçı Salih Amca’ya dönüşüyor. Bugüne kadar bize bunu izlettiler. Bu dizide ise kimse kolay kolay headshot atamıyor. Olması gerekende bu. İş böyle olunca durumun ciddiyeti daha inandırıcı ve gerçekçi bir hal alıyor. İnsanların çaresiz ruh hallerine daha iyi ortak olabiliyoruz.

Dizi tamamı ile insanların bakış açılarından çekilmiş bir vaziyette karşımıza çıkıyor. Normalde bu sevdiğim bir teknik değil. Kameranın ve çekim açılarının kalitesini düşürdüğünü düşünürüm ama bu dizide istisnai olarak hoşuma giden bir detay oldu. Zombilerden kaçış sırasında gerçekçilik hissini arttıran bir dinamik olmuş.

Hikaye olarak bir nebze de olsun hüsrana uğradım. Bu zombiler nereden çıktı, neler oldu, hiçbirinin cevabı malesef yok. Sadece bir kadının çocuğuna kavuşma çabasını izliyoruz. Yaratılan evren güzel ama evrenin içerisi çok az hikaye barındırıyor. Bunu daha çok izlemek isterdim. Daha sadece 1 sezonu yayınlımlanmış. Umarım 2. sezon, hikayede değinmesi gereken detaylara daha fazla önem verir. Yoksa bu dünyanın üstüne iş ucuz bir hal almaya başlayacak.

5 yorum “BLACK SUMMER // Dizi İncelemesi // Kafasına Sık!

  1. İlk bölümleri iyiydi ama sonradan hep kısır döndü aynı olaylar dönüp duruyor senaryo biraz daha kaliteli olabilirdi.

  2. Merhaba zombi dizileri ve filmleri oldukça fazla var. Ancak izlenmeye değer diyorum. bazen sıkıcı da olsa değişik konular işlenebiliyor. Diğer zombili film ve dizileri izleyenler daha iyi irdeleme yapabilir. Saygılarımla

  3. Güzel gibi görünüyor müsait bi zamanımda mutlaka izleyeceğim.

  4. Bu filimi hiç izlemedim ama yazılara ve resimlere bakınca macera ve fantastik bir anlatımı bulunmaktadır izlemeye deger bence arkadaşlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir