Disenchantment // Animasyon Dizi İncelemesi

5

Merhaba dostlar.

Nasılsınız? Son yazımın üzerinden uzun bir zaman geçti ve nihayet tekrar buluştuk. Bugün sizlere Netflix’in animasyon dizilerinden Disenchantment’ı inceleyeceğim. Hazırsanız başlayalım.

‘Başına buyruk bir prenses, prensesi yoldan çıkarmaya kararlı bir iblis ve mutlu olmaktan bıkmış bir elfin yolları kesişirse ne olur?’ sorusuna verilebilecek tek cevap Disenchantment.

Dizinin konusu ise şu şekilde; baskıcı babası tarafından daha önce hiç görmediği bir prensle evlenmeye zorlanan Bean, kendisine düğün hediyesi olarak gönderilen kişisel iblisin yönlendirmesiyle düğünden kaçmaya karar verir. Düğünün karışmasına sebep olarak prensese aradığı fırsatı yaratan arkadaş canlısı elf Elfo’da onlara katılır ve macera başlar.

Kendi kaderini belirlemek isteyen Bean, dış dünyayı görmek isteyen Elfo ve dünyadaki tüm hastalıkları yok ederek yerine daha kötülerini getirmek isteyen Luci tam olarak rüya takımını oluşturamasalar da oldukça eğlenceli bir takım oluşturuyor ve Disenchatment’ı izlemeye değer kılıyorlar.

Dizinin konusundan bahsettiğime göre artık inceleme kısmına geçebilirim. Disenchantment, televizyon tarihinin en uzun soluklu animasyon dizisi ünvanına sahip The Simpsons adlı dizinin yapımcıları tarafından (Matt Groening ve Josh Weinstein) yaratılan ve 2018 yılının ağustos ayında Netflix’te yayınlanmaya başlayan bir animasyon dizisi.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan Disenchantment’ın her bölümü ise yaklaşık olarak 28 dakikadan oluşuyor. Kara Çağ’da geçen epik bir macera olarak tanıtılan dizi bu tanıtımın hakkını fazlasıyla veriyor. Zira dizinin yaratıcısı Matt Groening, Disenchantment hakkında yaklaşık on yıl boyunca düşünmüş. Dolayısıyla oldukça geniş ve temeli sağlam bir evren yaratmayı da başarmış.

Dizi, yapımcıları aynı olsa da The Simpsons ve Futurama’dan pek çok yönüyle ayrılıyor. Bu ayrımların başında ise esprilerin yapılış şekli geliyor. Espriler genellikle ufak sahnelere sıkıştırılmış oluyor ve dizinin mantığını anlamadan gülmek pek kolay olmuyor. Tüm farklara rağmen Groening, Disenchantment’ta da popüler kültüre gönderme yapmaya devam ediyor. Tabii bu göndermeler oldukça iyi bir şekilde yapıldığı için dizinin yapısına asla zarar vermiyor.

Karakterlerin seslendirilmesinde görev alan sanatçılar ise başka projelerde de yer almış başarılı kimselerden oluşuyor. Ses sanatçılarının karakterlerin geliştirilmesine de katkı sağlamaları ses ve karakter arasındaki uyumu daha çok arttırıyor.

İncelememi bitirmeden önce Disenchantment’ın ikinci sezonunun 20 eylülde geleceğini belirtmek ister, sizlere saygılarımı sunarım.

Sevgi ve ışıkla.

5 yorum “Disenchantment // Animasyon Dizi İncelemesi

  1. Karakterlerin seslendirilmesinde görev alan sanatçılar ise başka projelerde de yer almış başarılı kimselerden oluşuyor. Ses sanatçılarının karakterlerin geliştirilmesine de katkı sağlamaları ses ve karakter arasındaki uyumu daha çok arttırıyor.

  2. Güzel paylaşımlarınız var siten özgün tebrikler çalışmalarınızda başarılar dilerim

  3. tamda ramazanda izlenılecek dizi arayısında ıdım cok ıyı oldu bu aslında benım ıcın cok teseekkurler

  4. Animasyonlar artık filmlerden daha çok dikkat çekiyor. Disenchantment’ta karakterler çok güzel işlenmiş animasyon kalitesi de oldukça iyi. Kalite olarak Avatar’la yarışır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir