GOOD OMENS // En Keyifli Kıyamet Hikayesi // Dizi İncelemesi

5

Öyle bir kıyamet hikayesi düşünün ki sizi drama sürüklerken aynı zamanda güldürebilen. Bugüne kadar dizilerde ve filmlerde izlediğimiz kıyamet konulu hikayeler hep ciddiyete dayalıydı. Bunu kötü bir şey olarak söylemiyorum. Oldukça kaliteli senaryolar izlediğimiz oldu, olmamış kötü işler izlediğimiz oldu ama hepsinin olması gerektiği gibiydi. Olması gerektiğinden kastım ne? Hikayeyi temelde olayın ciddiyetini seyirciye aktararak işlemeleri gerekiyordu. Öyle de oldu. Öyle de olmalıydı ama bu yapım diğerlerinden farklı. Nasıl farklı?

Dizi ilgi çekici detayları yine size veriyor ama bunu absürt bir şekilde verdiği zamanlar oluyor. Güldürdüğü anlar oluyor. Bu da gerçekleşirken, yapım sadece komedi yapımına dönmüyor. İlgi çekici ve merak uyandırıcı özellikleri bulunuyor ve bu özellikler git gide ivme kazanıyor.

Dünyadan sorumlu melek Aziraphale ve dünyadan sorumlu şeytan Crowley ile hikaye başlıyor. Bunlar yıllar içerisinde, başlangıçtan itibaren dünyada kala kala arkadaş olmuşlar. Bunun detaylarını dizi bize çok güzel veriyor. Geçmişe dönük sahneler ile dünyada ki yaşanmışlıkları ve o yüzyılların özelliklerini görüyoruz. Bir yandan bu iki karakter dünya, cennet, cehennem düzenleri hakkında eleştirilerde bulunuyor. Hak verdiğiniz taraflar olabiliyor. Yani Aziraphale ve Crowley yaratılışa sığ gözle bakan karakterler olmamış. Melek ve şeytan bile olsalar, düşünür bir yapıya sahipler.

Eğlencesiyle ve güldürmesiyle bir yandan hayatı sorgulamaya iten bu yapımı bir çırpıda bitirdim. 6 bölümden oluşuyor. Dizinin boş bölümü, boş sahnesi yok. Olayları ağır ağır işleyen bir tarafı yok. Seyirciyi ekrana kilitleyecek cinsten seri ve dolu bir anlatıma sahip. Bazen bilerek kafa karışıklığına yol açacak sahneler verebiliyor. Bunu alışılmışın dışı anlatım tarzlarıyla size geri açıklıyor.

Hıristiyan inancına göre olan yaratılıştan günümüze ve kıyamete kadar uzanıp; eğlenceli, keyifli ve yeri geldiğinde ciddi şekilde anlatan bu yapımı rahatlıkla sizlere önerebilirim. Bir çırpıda bitirebileceğiniz bir fantastik yapımdır.

Başrol olan Michael Sheen ve David Tennant’a değinmek istiyorum. Oldukça güzel ikili olmuşlar ve oyunculukları gerçekten muazzamdı. Özellikle dizide David Tennant’ın oyunculuğu, mimikleri, davranışı oldukça üst düzeydeydi. Kendisinden daha azı beklenmezdi zaten. Hayat verdiği Crowley karakteri diziyi taşıyan karakter oldu. İzlerken en çok onu görmek istedim ve en çok o alışılmışın dışı insanı şaşırtan davranışlarda bulundu.

5 yorum “GOOD OMENS // En Keyifli Kıyamet Hikayesi // Dizi İncelemesi

  1. Güzel bir inceleme olmuş, genel konusu itibari ile dizi oldukça ilgimi çekti, en kısa zamanda izleyeceğim. Teşekkürler.

  2. Yazını okudum ve yeni bir diziye başlamam için beni ikna ettin. Daha önce lucifer,arrow,the flash , the mentalist ve merlin izledim bunları izledikten sonra sonunda yeni bir dizi buldum acaba başka sezonu çıkacak mı bilgi verir misin ?

  3. Bir bölümünü izledim ama beni pek sarmadı. Genelde gerçekçi kurgulardan hoşlanıyorum abartılı, gerçek dışı sahneler hoşuma gitmiyor

  4. Yazıyı okudum güzel bir yazı olmuş. Bu yazıdan sonra mutlaka izleyeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir