Love, Death & Robots // Animasyon Dizi İncelemesi // Farklı ve İlginç

6

Netflix’in yeni çıkarttığı bu seri 18 bölümden oluşmakta ve her bölüm; hikaye ve işleniş olarak farklılıklar içermektedir. Bölüm sürelerinin az oluşu, bu yapımı çerezlik yapan etmenlerden birisidir. Bu animasyon serisi bilim kurgu, fantastik, felsefi ve çeşitli kurgusal ögeler taşımaktadır ama bu ögeler işleniş olarak potansiyelinin altında bırakılmış ve bu vesileyle sizi çok etkilemeyecek, sizin daha çok dar zamanlarınızda keyifli vakit geçirmenize vesile olacaktır.

Dizide her bölümde farklı karakterler farklı mevzular dönüyor. Bölüm süreleri ise 6 ile 18 dakika arası değişiyor. Buda izlenilmesini kolaylaştırıyor. Her bölümün ortak yani bir fantezi dünyası içermesidir. Her bölüm için ayrı olarak dünyalar tasarlanmış, bu dünyaları destekleyecek karakterler otutturulmuş. Bu beni hem üzdü hem de sevindirdi. Bazıları geyik dünyalar olsa da bazıları sanat tasarımı olarak gerçekten çok başarılı. Bu sanat tasarımlarından daha büyük ve uzun hikayeler çıkabilirdi. Yerine oluşturulan dünya içerisinde ki bir mevzuya değinilmesine önem verilmiş. Bunu izlemekte gayet keyif verici ama daha yüksek potansiyeli olabilecek bir yapım olduğunu söyleyebilirim.

Bölümlerde hikaye olarak bilim kurgu boyutunun işlendiği detaylar çok ilgimi çekmedi ama izlerken keyif verdi. Çünkü bilim kurgu işlenişi zor ve detaylar isteyen bir türdür. İş güzel grafiklerle, ilginç bir savaş yada komik diyaloglar izlemeye geldiğinde, bir çırpıda bölümlerin bitme unsurunu da eklediğimiz de izlerken dikkatimin kopmaması için yeterli geldi.

Diğer bir yandan fantastik boyutlu yada fantastik olmasa bile kurgusal evren içeren bölümler de ilgimi çekmeyi başardı. Çünkü beni en çok etkileyen taraf bu hikayelerde ki işleniş olmadı. Bu hikayelerin desteklendiği muazzam grafikler oldu. Sayısı az olsa da felsefi kaygı taşıyan bölümler ve beklemediğim ilginç detaylar beni gerçekten etkileyen etmenler oldu.

Bu animasyon dizisini izlemeli misiniz? Evet izlemelisiniz, peki neden? Öncelikle aşırı derinlik arayışına girmeyiniz ama az bölüm sayısıyla ve sürelerin kısa olmasıyla, oluşturduğu kurgusallıkları da eklersek, size hiç sıkmadan keyifli vakit geçirtecektir. Hatta bu özelliklerin yanı sıra, bir daha izlemek ve izletmek isteyeceğiniz bölümler olacaktır. Evet derinlik aramayın ama size geçirteceği keyifli vakitte boşa giden bir vakit olmayacak. Yapımı çocuklarınıza animasyon deyip izletmeyin ama siz izleyin.

6 yorum “Love, Death & Robots // Animasyon Dizi İncelemesi // Farklı ve İlginç

  1. gerçekten güzel ve başarılı bir diziye benziyor. en yakın fırsatta izleyeceğim.

  2. Zaten animasyon denince benim için akan sular durur. Helede bilim kurgu olunca insanı başka boyutlara götürüyor. Haz aldığım bir türdür. en kısa zamanda izlemek isterim. Bu arada zaman harcayıp bizimle paylaştığın için teşekkürler.

  3. güzel bir yapıma benziyor, acaba bunu nereden izleyebilirim bilginiz var mı

  4. hoşça zaman geçirilebilecek bir dizye benziyor. izlemekte yarar var…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir