Cerrah – Tess Gerritsen // Kitap İncelemesi – Dalak Böbrek Şov

5

Oranı kestim, buranı yedim, dalak böbrek kalmadı, vay ben ne ettim temalı bu kitap, beni benden alan, vahşeti duygularımızı ön plana çıkaran özellikleri ve kesmeli biçmeli şovlarıyla ilgimizi çekmemesi muhtemel değildi.

Ezdirmem sana kendimi, kafamı keser giderim, oda yetmez, dalak böbrek bırakır seni yerim şeklinde okuyucuya aktarılan hikayesinden bahsetmeye başlayalım.

Evvel zaman içinde, Bostan diye bir şehir varmış. Bu şehirde seri cinayetler işleniyor ama sandığın gibi bir cinayet değil. Lavuk katil, kadınların rahimlerini çıkartıp onlara işkence yapıyor. Lan gerizekalı, hadi sadist şerefsizsindir onları gördük, rahimleri ne yapıyorsun. Çeyizine mi saklıyorsun. Yani katil bu. Her türlü şerefsiz, her türlü dümbük, her türlü it.

Sonra bir bakıyoruz ki, aynı tip cinayetler Amerika’nın az güneydoğuya kaçan şehirlerinden Savannah’a taşmış. Savannah nerde biliyormusunuz? Camiyi al arkana, dümdüz ilerle, ilerde bir bakkal görecen…. tamam tamam sustum. 😀

İşte işlenen bu cinayetler gel zaman git zaman artıyor falan. Dr. Cordell diye bir kadın, o katilin elinden kurtulmuş işte… Sonra bir bakıyoruz bizim katile isim bulmuşlar. At Cerrrrahı… Şaka şaka sadece Cerrah. 😀

Sonrasında Cerrah, Cordell’in peşine tekrardan düşüyor. Öldüremedi ya, kendine yedirememiş vitaminsiz piç. Sonra öğreniyoruz ki meğerse Cerrah, bizim doktorun eskiden Harran Tıp Fakültesinden arkadaşıymış. Mevzu aşk-ı memnuya döndü.

Dedektif Rizzoli’danda bahsetmesek olmaz. En başta bu davaya bakıyordu, sonra onu bu davadan aldılar falan. O hala davaya devam etti. Okuyun, iyi kadın. Eli yüzü düzgün tek kişi.

Daha fazla konusu hakkında bilgi vermeyeceğim. Kitap genel olarak şerefsiz bir piçin cerrahlık taslaması sonucu gelişiyor. Bizim Dr. Cordell’i öldüremediğinden dolayı ve eski arkadaşı olduğundan dolayı onu takıntı haline getirmiş. Tekrar peşine koyuluyor ve Dedektif Rizzoli’ninde Cerrah’ın peşine koyuluyor.

Güzel aksiyonu ve dalağı, böbreği bol bir kitap. Katil cineyetlerinin araştırılması oldukça ilgi çekici ve ürkütücü. Filmi çıksa izlerken korkardım galiba. Buna rağmen kitap Cerrah’ın yaptığı işkenceleri, kadınları kesip biçmesini bize çok iyi aktarıyor. Keşke bu kadar iyi aktarmasaydı. Okurken psikolojinize direk olarak etki ediyor.

Polisiye romanlarını seviyorsanız kesinlikle okuyun, güzel kitap yani. Hem dedektifin, hemde doktorun yaşadığı duyguları çok iyi anlıyorsunuz. Cerrah’ı anlamasınız da olur, o şerefsiz.

İlk kitap incelememizde bu oldu. Umarım vaktimiz olur da, daha fazla kitap incelemesi yazabiliriz.

Bir sonraki incelemeye kadar kendinize nasıl istiyorsanız öyle bakın.

5 yorum “Cerrah – Tess Gerritsen // Kitap İncelemesi – Dalak Böbrek Şov

  1. Kapak fotoğrafı dehşet saçıyor yalnız :/// Tess Gerritsen’ın hayal gücü muazzam…

  2. filmi çıkarsa giderim, olmada korsan izlerim ama kitap okumak çok sıkıcı be, konu süpermiş ancak satırlar, sayfalar… paylaşım için tşk.

  3. Gerçekten güzel kitap anlatım ve bilgilendirme için teşekkürler hocam ellerine sağlık.

  4. genelde kaliteli polisiye kitapların filmleri de güzel oluyor. bu kitabın filmini izlemek isterim. zaten büyük ihtimalle de çekilir. Kızıl nehirler filmi gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir