Fırtına Anı – Mirage – Durante La Tormenta // Film İncelemesi

3

Netflix filmi olan İspanyol yapımı Fırtına Anı’nı inceleyelim. Standart düzeylerde sayılabilecek bu filmi biraz şans eseri izledim. İncelemesi pek yazılası mı değil mi diye bir süre düşündüm ama bu kadar düşünmeye değen bir film olmadığı kararını aldım, filmi düşünürken. O yüzden, incelemesini yazayim dedim. İlla en iyilerini incelemeye yada en kötülerine giydirmeye lüzum yok. Biraz da orta hallerde takılalım.

İlk olarak konusundan, zevkinizi kaçırmayacak düzeyde, ufaktan bahsedeyim.

Uzay-zamanda bir problem çıkıyor. Bu problem aracılığı ile geçmiş, gelecek arasında iletişim kurmaya olanak tanıyan bir imkan orataya çıkıyor. Bu problem neticesinde, bir kadın geçmişte ölen bir çocuğu kurtarıyor. Tabiki geçmişte birşeyler değişince gelecekte etkileniyor. Film boyunca bunun sonuçlarını izliyoruz ve sonuçları neticesinde karakter gelişimlerinin nereye doğru evrildiğini gözlemleyebiliyoruz.

Anladığım üzere film, 2000 yapımı olan Frekans filmine büyük miktar da benzerlik içeriyor. Konunun başladığı kaynaklarda ki benzerlikler ve sonuçları çok fazla birbiriyle benzer. Bu derece konunun çoğunun alıntı olması tamda Netflix’ten beklenecek bir hareket. Frekans filmini de hala izlemediyseniz, izleyin derim. Oldukça sevdiğim, kaliteli bulduğum bir yapımdır.

Konu alıntı ama mevzuyu biraz daha duygusal işliyor gibi film. Zamanda oluşan problemle ilgili bizlere hiçbir bilimsel detay film vermiyor. Bunun haricinde mantıklı açıklama yapmaya yaklaşmıyor bile. Etkileyici olan tarafı, çocuğun ve kadının yaşadıklarından oluşuyor. Film boyunca yaşananlar, duygusal filmler izlemeyi seviyorsanız sizi tatmin edecektir. Bunun yanında bilim-kurgu olarak mantıklı açıklamalar vermese bile zamansal sıkıntıdan dolayı oluşan sonuçları mantık dahilinde bizlere vermiştir. Zaten bu filmin bilim-kurgu filmi olma gibi bir amacı da yok. Dram ve Gerilim türlerine karşı bir iddiası var. Bu konuda da işin hakkını yeteri miktarda veriyor.

Oyunculuklar ise filmin kasmayan bütünü içerisinde yeteri miktarda kalmıştır. Kötü kötü oyunculuklar yok. Zaten kasma gerektiren her hangi sahne de yok.

Bu filmi boş vakitiniz var ise izleyiniz. Ailecek yada arkadaşlarınızla güzel vakit geçirmenize yarar. Dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. Ardından bir süre geçtikten sonra bu filmi büyük ihtimal hatırlamayacaksınız. Çok aman aman bir film değil. Çok kötü kötü de bir film de değil. Orta düzey çerezlik, izlenebilecek bir film. Kendinize iyi bakın.

3 yorum “Fırtına Anı – Mirage – Durante La Tormenta // Film İncelemesi

  1. Çok başarılı bi yapım olmamakla birlikte ilginçtir kendini izlettiriyor.

  2. Okudugum kadaraıyla filim dram ve az macare var bu filim içeri anlatıı çok anlamlı acaba yaşanmış bir olay mı ?
    paylaşımın için teşekkuler

  3. Merhaba faydalı olacak bir web portalı. Filmler hakkında bilgi ve irdelemeler yapılmış. Film seyretmeden önce haklarında bilgi alınabilecek güzel yazılar mevcut. Sosyal medyada arkadaşlarla paylaşacağım. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir