X-Men Dark Phoenix Güzel Bir Final Olabilmiş Mi? // Film İncelemesi

4

X-Men filmleri  hiçbir zaman harika bir filme sahip olamadı. Apocalypse,  Origins: Wolverine gibi kötü filmler ya da ilk üç film gibi ortalama veya ortalamanın biraz üstü filmler vardı. Tabii First Class ve Days Future Past’in haklarını vermek lazım onlar güzeldi ama yine de X-Men Serisi’nin Infinity War, Endgame veya Dark Knight gibi güzel filmleri olmadı maalesef ve sanırım kimsenin de bu filmden böyle bir umudu yoktu. Hadi şu filme bakalım neleri eksik neleri olmuş bir görelim.

Film Jean Grey’in Dark Phoenix güçlerini nasıl kazandığını anlatıyor ama orada biraz benim anlamadığım bir şey var: Jean Grey’in Dark Phoenix gücü zaten kendisinde olan bir şey değil miydi? Bunu Apocalypse’te de görmüştük ama bu filmin başında güçlerini uzayda bir patlamada kazanıyor. (Yorum kısmında birisi açıklayabilirse çok sevinirim.)

Ne kadar alışılmadık bir konu değil mi? Biz hiç bu hikayeyi sinema da görmemiştik. X-Men serisinde çok büyük bir sorun bu daha önce de böyle oldu:  William Stryker hikayesini kaç filmde gördük? Kaç filmdir Magneto bir iyi bir kötü oluyor(bu onun özellği diyebilrisiniz ama yine de sıkıyor bir süre sonra sıkıyor)? Bu yüzden bence reboot konusunda Spider-Man Homecoming örnek alınmalı adamlar hiç bildiğimiz şeyleri bize baştan anlatmadan direkt hikayeye girdiler ve başarılı da oldu. Yine de bu film tamamen Last Stand’in kopyası değildi.

Film yukarda yazdığım gibi Jean Grey’e bir patlamadan dolayı çok fazla güç kazanmasıyla başlıyor. Filmde keşke hiç olmasaymış dediğimiz uzaylılar bu gücün peşine düşüyor. Gerçekten gerek var mıydı ya? Film bu konu yüzünden bir yerde çoğu filmde gördüğümüz “Uzaylılar geldi dünyaı kurtaralım” konusuna bağladı.  Ayrıca o uzaylı sahneleri yerine daha çok Jean Grey’e odaklanılsa pek kötü olmazdı.

Daha sonra yine Jean evine gitti orada bir dövüş oldu ama bu sefer farklı bir şey oldu Raven öldü. Benim zaten bu yeni X-Men’de favorilerimden değildi üzülmedim. Bu ölüm Magneto ve Beast’e intikam için bir sebep doğurdu. Magneto güzel bir nedenle vazgeçti ama Beast ne ara vazgeçti? Keşke orayı da biraz açsalardı. Daha sonra trende güzel bir aksiyon sahnesi görüyoruz özellikle Magneto’nun olduğu kısım çok güzeldi ama yani o kadına silahla sıkılmayacağını bilimiyor musun be Canım Magneto?

Son olarak Jean’in kendini feda etmesiyle film bitiyor. Aslında ben herkesin öldüğü bir son bekliyordum ama böyle de kötü olmamış. En sevdiğim dört X-Men karakterlerinden biri olan Charles emekli oluyor ki bence bu o kadar iyi bir seçim değil ama Hank’in müdür olması güzel olmuş. Daha sonra yine çok çok sevdiğim Magneto’nun Charles’a ziyaretini ve satranç oynayışlarını görüyoruz ki bu güzeldi, gerçekten güzeldi. Ayrıca Scott’ı bu filmde pek iyi yapamamışlardı bence. Biraz fazla mızmız geldi bana ve az göstermişlerdi. Jean Grey’le ilişkisi olduğunu düşünürsek Charles’dan bağımsız bir şekilde, onu ikna etmeye gittiği bir sahne olsaydı, güzel olabilirdi.

Bu filmi bir sıralamaya koyacak olsam Venom’dan yukarı, Doctor Strange’den aşağı bir yerlerde olurdu.

4 yorum “X-Men Dark Phoenix Güzel Bir Final Olabilmiş Mi? // Film İncelemesi

  1. Apocalypse de evet jean grey in gücünü görüyoruz fakat o içinde bulunan saf güç bu filmde ki güç ise daha farklı jean grey in içine girerek onun var olan gücünü katlamakla beraber kontrolünü kaybettiriyor doğal olarak güç onu kontrol ediyor.

  2. Merhaba bu film incelemesi de diğer filmlerden alıntılar yapılarak mükemmel yapılmış. Yorum yapabilmek için birkaç filmi izlemek gerekmekte. Tek bir film izleyerek sağlıklı inceleme ve yazım yapılabileceğini zannetmiyorum. İnceleme için teşekkürler. Burada ne kadar film anlatılmışsa not aldım hepsini izleyeceğim. Saygılarımla

  3. İnceleme için teşekkürler. Bahsi geçen filmler incelemeniz ile çok ilgimi çekti, en kısa zamanda hepsini izleyeceğim.

  4. Sadece Sophie Belinda Turner için bile olsa izlenmesi gereken bir film ama seri olarak kurgu hataları var. Çoğu karakter seride iki defa ölüp dirilmiş oluyor. Profesör Charles, Jean, Raven vs. Yine de ben beğendim filmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir