Güncel Değerlendirme #06 Fragmanları Değerlendiriyoruz – Aquaman, Shazam, Fantastic Beasts 2

3

Hacılar naber? Bugün sizlere Comic Con 2018’de yeni çıkan bir kaç ilgimi çeken fragman hakkında düşüncelerimi söyleyip, sohbetimizi yapacağız.

Aquaman

Fragmanı büyük ihtimal izlemişsinizdir ama izlenmemesi gereken bir fragman. Fragman bize bütün filmin akış şemasının ve hikayesinin nasıl olacağını veriyor. Doğal olarak filme gideceksek eğer, ne heyecan kalıyor, ne merak kalıyor. Üstüne üstlük standart bir hikayeyle karşımıza çıkıyor. Tamam origin hikaye anlatılıyor ama film bunu çok düz anlatacakmış gibi geliyor.

2 dakikada filmin özetini geçen fragman, çok fazla geçişlerle ve sahnelerle; ne oluyor abi, bir durun bir şeyleri saklayın da heyecan yapalım, dedirtiyor. Hiç mi güzel yanı yoktu?

Su altında geçen sahnelerin görsel şölen olacağı zaten oldukça bariz ama ne yazık ki ben bununla gaza gelemiyorum. Hikaye olarak; içi boş, standart taht kavgalı, en son Black Panther’de gördüğümüzden bile daha bayat dramalı olduktan sonra, CGI iyi kullanmışsınız kullanmamışsınız neye yarar?

Sıradaki…

Shazam

Shazam’dan beklenmedik fragman geldi diyebilirim. Çocuk karakter olduğunu biliyoruz ama herkes ciddi bir süper kahraman filmi bekliyordu DC’den.

Film fragmandan anladığımız kadarıyla, kendini ciddiye alan bir film olmayacak. Doğal olarak kendini ciddiye almayan bir filmi, bizim ciddiye alıp eleştirmemiz yanlış olur. Eğer kendini ciddiye alsaydı ve mantık hataları olsaydı, yüzüne yüzüne vururduk. Bu haliyle bile çok fazla sırıtacak sahne göremedim. Fragman öyle çok detay içermiyor. Superman’i filmde göreceğimizi biliyoruz. Fragmanda göstermemeleri güzel bir şey. Her şeyin nasıl olduğu fragmanda gösterilirse işin heyecanı hiç kalmıyor.

Küçük bir çocuğu canlandırma konusunda Zachary Levi oldukça iyi iş çıkartmış. Klasik ezilen çocuk hikayesi izleyecek olsak bile, anladığım kadarıyla bunu filmde uzun uzun drama haline getirip işlemeyecekler.

DCEU ile aynı evrende olduklarını gözümüze ara ara sokuyor fragman. Onun dışında ne beklentili nede beklentisiz, eğlenceli, çerezlik izlenebilecek bir film olacakmış gibi duruyor. Beni heyecanlandıran taraf filmde Superman’i görecek olmamız.

Sıradaki…

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Bilindiği üzere Harry Potter evreni tutarlı olan, kurallara sahip bir evren değil. Hangi filmi çıkarsa çıksın Hogwarts etrafında dönen bir hikayesi var. Büyü yapmayla ilgili kısıtlamalar zaten söz konusu değil. Evren hem küçük, hemde kuralsız. Bu demek değil ki filmleri zevk vermiyor. Bir kaç hokus pokus, ışık şov için elimizdeki en iyi materyal. Mantık aramaktan ziyade, gaza gelmek için izlenecek bir evren.

Fragmanda bir bitiremedikleri Dumbledore’un gençlik halini doyasıya görüyoruz. Burada amcamız müdür değil, öğretmen. Johnny Depp’in gayet başarılı canlandırdığı Grindelwald karakteri olmuş diyebilirim. Dumbledore’la olacak mevzularına ışık getirmeleri, hayranların oldukça gaza geleceği bir taraf olmuş.

Onun dışında kalabalık bir fragmandı diyebilirim. Adından dolayı mıdır nedir, sürekli yeni canavar gösterip durdular. O kadarını fragmanda gösterip, kalabalık yapmaya gerek var mıydı? Bence yoktu.

Harry Potter hayranı iseniz, gaza gelinesi güzel bir fragman olmuş. Hayranların bulabileceği oldukça fazla detay içeriyor. Harry Potter’da gördüğümüz şurada ki büyücünün, şurasından gelen ayakkabısının, ucunun, gölgesi; bu fragmanın şurasında burasında şöyle tasvip edilmiş diye… Açıkçası onları bulmaya çalışmakla zaman kaybedemem.

Bu filmi bende izleyecem. Büyü ve görsel şölenle ve gözüme denk gelen nostaljik göndermelerle bende gaza gelecem. İçi boş diye evreni eleştirdiğime bakmayın. İçi boş olsa bile oldukça keyifli izlenen bir evren. Sonuçta kaç tane fantastik evrene sahibiz ki? Orta Dünya zaten evrenlerin atası, babası. Sonra bu geliyor.

Diyeceklerim bu kadar, bir sonraki yazıya kadar, kendinize iyi bakın.

3 yorum “Güncel Değerlendirme #06 Fragmanları Değerlendiriyoruz – Aquaman, Shazam, Fantastic Beasts 2

  1. Shazamı özellikle çok merak ediyorum. Oldukça eğlenceli bir film olacağa benziyor.

  2. BCT dayanayıp yine süper hakraman incelemiş. 😀 çokta güzel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir