ÖZGÜR DÜNYA // Film İncelemesi // Kimler İzlemeli ya da İzlememeli?

5

Selamlar sevgiler. Bir süredir yazılarımda selamı kesmiştim ama bugün geri sohbet edesim geldi. Bu sefer gamer kitlesi tarafından merak edilen, Twitch yayıncılarının oynadığı ve dolu reklamını yaptıkları bu filmden bahsedeceğim. Filmde Twitch yayıncısı olan oyuncuların arasından takip ettiğim insanlar olsa da objektif olarak bakmaya çalışacağım. Bugüne kadar beklentimin üstlerde olduğu yapımlar da bile yeri geldiyse ağır eleştirmişimdir, beklentimin olmadığı yapımlar da ise övgü dolu eleştirdiğim noktalar da olmuştur. Bu iş pek beklentime göre gelişmiyor. Filmler incelenecek noktalarına göre değişiyor. Elimden geldiğince bunu sağlamaya çalışıyorum. O zaman başlayalım.

Filmin konusunu her yerde bulabilirsiniz. Benim işim daha çok incelemek ama yine de ufaktan konseptinden bahsedeceğim. Film yeni çıkmış bir oyuna dayalı, çeşitli mevzular barındıran bir e-spor filmidir. Bir nevi, tahmin edilebilir başarı öyküsüdür. Bu anlaşılacak bir gerçek, tahmin ettiğiniz üzerine. Asıl önemli olan mevzu filme ne tür dinamikler ekledikleri ve bunu nasıl işledikleridir. Daha çok bundan konuşacağım ve sadece bu film için yapılan, Unreal Engine oyun motoruyla geliştirilmiş oyundan bahsedeceğim. Yani filmi hem senaryo, hem de film için yapılmış oyun etmenleriyle inceleyeceğim.

İlk senaryo ve hikaye ile başlayalım. Film hikaye ve işleniş olarak oldukça yüksek düzeyde tahmin edilebilirlik içeriyor. Olaylar klişelikten geçilmiyor. Yıkıklık dolu aşk hikayeleri izliyoruz, bir yandan ise kötü karakter yazımıyla gördüğümüz zengin para babalarını izliyoruz. Neyin olacağı, kimin hangi şovu yapacağı, kimi niçin oynattıkları o kadar belli ki… Twitch yayıncılarının ufak rolü olması, sadece kitlelerini çekmek için yapılan bir harekettir. Zaten o yayıncıların da karakter analizleri oldukça kötüydü. Sadece oynatmak için oynatmışlar. Onlardan bir kitle isteniyor, en azından düzgün karakterlerle karşımıza çıksalardı.

Filmin asıl oyuncularından bahsedecek olursam. Murat Serezli dışında gerçekten oyunculuk yapan birini göremedim. Oyunculuklar yapmacıklıktan geçilmiyordu. Kötü ve zengin oğlan klişelikleri, naz yapan ve trip atan kız klişelikleri… Üstüne bunları uzun uzun işlemeleri… İzlerken gerçekten fenalık geçiriyordum. Oyuncular kendilerini kasmaktan insan taklidi yapmayı unutmuş gibilerdi. İnsan taklidi yapmayı hakaret olarak kullanmıyorum. İnsanların belirli davranışları olur. Daha çok robotik hareket ediyor gibilerdi. Bundan bahsediyorum. Mimikleri, diyalogları, davranışları, sesleri, vurguları, tonlamaları, ara ara konuştukları ingilizceleri o kadar kötü ve yapmacıktı ki, buna dair yapacak bir açıklama dahi bulamıyorum. Gerçekten Murat Serezli olmasaydı oyunculuk görmüyor olacaktık.

Şimdi gelelim filmde ki meşhur oyuna. Belki de film hakkında olumlu eleştireceğim tek nokta budur. Filmde ki oyun bir fps oyunu ama normal bir fps oyunu değil. Çok fazla özgürlük, dinamik ve etmen olanakları bulunan bir oyun. Unreal Engine oyun motoruyla yapılan bu oyun oldukça fazla özgürlük içeriyor. Bunlardan kastım nedir? Her fps oyunun kendine göre belli başlı dinamikleri vardı. Bu dinamikler esasın da size çok fazla oyun içi özgürlük sunmaz. Bazı dinamikler bazı oyunlar da vardır ama bütün hepsini birleştirip, yüksek düzey özgürlük ve oynanabilirlik sunan oyun yoktur. İyi grafikler olabilir ama oynanabilirlik olarak özgürlük tam anlamıyla verilemez. Bu filmde ki oyun hem özgürlük olarak çok iyi iş başarmış, hem de oyun içi dinamikleri çok fazla.

Nelerdir bu oyun içi dinamikler? Öncelikler oyun temel de shooter oyunu. Bunun yanında karakterler de akrobasi yetenekleri çok fazla. Bununla da kalmamışlar silah mekanikleri çok fazla çeşitlilik gösteriyor, araba mekanikleri başlı başına oyunun türüne yön verebiliyor ve shooter mekaniğinin yanında dövüş mekanikleri de üst düzeyde dizayn edilmiş. Haritalar ve bu haritalara bağlı olarak oyuna yön verilmesi oynanışı çok üst düzeyde etkileyen etmen olmuş. Aynı zaman da oyun içi challengelar oldukça fazla strateji kurmaya ve bunu takım olarak uygulamaya müsait.

Bu oyun ne yazık ki sadece film için yapılmış bir oyun. Böyle bir oyun çıksa kesinlikle alır oynarım. Çünkü bu kadar üst düzey özgürlük ve mekanik barındıran oyun gerçekten yok. Oyunu yer yer başka oyunlara benzettiğim oldu ama hiçbiri bu kadar üst düzey bir tasarıma sahip değil. Bu oyunda tamda bu yüzden piyasaya çıkacak bir oyun değil. Bu kadar üst düzey elveriş tanıyan oyun yapması şuan günümüz teknolojisinde çok mümkün değil. O yüzden filmiyle idare ediyoruz.

Şimdi gelelim bu filmi kimler izlemeli ya da izlememeli? Eğer oyunlara ilgili biriyseniz bu filmi izlemelisiniz. Filmin büyük kısımın da bu büyük derece de yapay zekası gelişmiş oyunu görüyoruz. Bu sahneler bir an olsun dikkat bozmayacak cinsten. Eğer oyunlara çok ilgili değilseniz ama aksiyon içeren grafikleri seviyorsanız yine size hitap edebilir. Bunlardan hiç biri size hitap etmiyorsa ve siz kaliteli oyunculuk, klişe olmayan düşünülmüş bir senaryo arıyorsanız bu filmi asla izlemeyin. Senaryo, hikaye, oyunculuklar katlanılabilir düzeyde değil. Tek katlanabilir ve çok iyi yaptıkları şey sadece oyun olmuş. Bu filmi tekrar izlemem ama filmin içinde ki oyun kısımları alır bir daha izlerim. Çünkü gerçekten hakkıyla yapılmış tek taraf bu.

Son olarak müzikler yer yer iyiydi, yer yer popülerite peşinden koşan çocuk kitleye yönelikti. Filmin tam ortasında müzikler iyiymiş derken böyle dönüş yapılması beni üzdü. Film bir çok kitleyi memnun etmeye çalışmış ama herkesi bir filmle kimse mutlu edemez. Bu denenirse kimseyi mutlu edemezsiniz. Keşke yapım ekibinin içerisinde radikal kararlar alabilecek birileri olsaydı.

4 senarist, 3 yapımcı, 2 yönetmenin olduğu bir film daha kendine sağdık kalamaz. Danaya girer gibi film yapmak film yapmak olmuyor. Fikir varsa radikallik şarttır. Yoksa bunun gibi hikayeden yoksun bir film olur. Kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere. Seviliyorsunuz.

5 yorum “ÖZGÜR DÜNYA // Film İncelemesi // Kimler İzlemeli ya da İzlememeli?

  1. bence oldukça iyi bir yapım, izlemek isteyenlere tavsiye ederim. özellikle aksiyon severler için çok iyi bir film

  2. Gayet eğlenceli bir film gibi gözüküyor Zaten enis kirazoğlunun böyle bir filmde olması bütün filme oldukça katkı sağlamıştır diye düşünüyorum jahreinde çok sevdiğim biri umarım güzel bir filmdir izleyip göreceğim

  3. Güzel bir düşünce, 2 saat ayırıpta konusunu beğenmeyeceğiniz bir film yerine konusunun ilginizi çekeceği filmlere yönelmek için yol göstermek iyi fikir, teşekkür ederim bu fikrin sahibine 🙂

  4. Filmlerde bolca silahlı ve bol ölümlü diziler nedendir bilinmez ama habire pompalandığını görüyorum, acaba silah endüstrisinin bir oyunu olabilir mi?

  5. web sitenizi çok beğendim,konuyu güzel seçmişsiniz, böyle kötü filmler ve diziler var mutlaka uzak durulması lazım. takip edilmesi gereken bir site olduğunu düşünüyorum.Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir