Alita: Battle Angel // Film İncelemesi

9

İncelemeye geçmeden spoilersız şekilde konusundan ufaktan bahsedeyim. Film 26. yy da geçmektedir. Filmin geçtiği dönemde 300 yıl kadar önce büyük düşüş denilen bir savaş gerçekleşmiş. Bu savaş neticesinde halk kötü bir hale bürünmüş ve cyborg neslinin artmasına vesile olmuştur. Alita’da tam burada hikayemize dahil oluyor. Kendisi büyük düşüşten kalan ve bulunmayı bekleyen, insani özellikleri yüksek bir cyborgtur. Hafızası yerinde olmasa da esrarengiz savaş yetenekleri kendisinde barınmaktadır.

Film çok yoğun bir şekilde CGI içeriyor. Bunun kullanımı ve insana verdiği tat gayet yerinde. Efektlerin kullanımı, görsellikler, yaratılmış savaş sonrası dünya, güzel detaylar arasında. Bunun yanında aksiyon sahneleri tatmin eder düzeyde. Filmde bariz bir şekilde görsel şölen var. Ama ne yazık ki hikayesi hakkında bu kadar olumlu konuşamayacağım. Film aslında karakter analizi bakımından başarılı. Karakterlere değiniyor ve bu karakterlerin geçmişteki mevzularına değinerek hikayeye derinlik katılmasını hedefleniyor. Ama ne kadar karakter analizi yapılsa da, hikayenin bütünü klişelikten kurtulamıyor.

Film hikaye bakımından klişelerden kurtulamıyor dedim ama bu aslında affedilebilir bir gerçek. Neden? Bu film aslında bilindiği üzere Yukita Kushiro’nun Gunnm isimli mangasından uyarlanmıştır. Bu manga ise 1990 ile 1995 yılları arasında çıkmıştır. Doğal olarak o yılları düşündüğümüz de klişelikleri yaratan yapımlardan birinin bu olduğunu görüyoruz. Gürdüğümüz klişe öğeler günümüze göre klişe, o döneme göre değil. Ne yazık ki bu filmi yine de haklı çıkartmıyor. Bu sonuçta bir film uyarlaması. Daha fazla düşündürücü ve karakter analizinin yanında hikayede derinlik barındıran bir senaryo yazılabilirdi. Uyarlama da uyarlamanın aynısı kopyala yapıştır yapılmıyor sonuçta.

Diğer bir eleştireceğim nokta ise karakterlerin motivasyonu. Film evet karakter analizlerinde bulunuyor ama bu karakterlerin motivasyonunda oldukça başarısız. Çok saçma bir yerden, saçma şekilde motive olabiliyorlar. Bu da hikayeyi basitleştiren etmenlerden biri olmuş. Müziklerden bahsetmek istiyorum. Aksiyon sahneleri iyi güzel hoş ama keşke bu aksiyon sahnelerine uygun müzik yapılsaymış. Müzikler oldukça basite indirgenmiş ve es geçilmiş havası vermekteydi.

Filmin yarıda bittiği nokta bir nebze olsun merak uyandırıyor. Etkileyici bir final beklemeyin. Çünkü final yok. Bariz bir şekilde 2. filmin geleceğini söylüyor. Bizde bekleyeceğiz.

Filmi tavsiye ediyor muyum? Evet. Ama tavsiye ederken hikayede beklentiye girilmemesini öneriyorum. Boş zamanınızda yemek yerken izlemelik güzel ve standart bir aksiyon filmi olmuş. Ufkunuzu açmaz ama tasarımı ve görselliğiyle keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Çok ciddiye alarak izlemeyin. Yanda oynasın işte. İlerde pazar sabahları televizyonda çıkmaya başlar. Ailenizle kahvaltı ederken bir köşe de açık olur. Kendinize iyi bakın.

9 yorum “Alita: Battle Angel // Film İncelemesi

  1. En iyi Battle Angel Filmini İnceleyen kişi olduğunuzu düşünüyorum başarılarınızın devamı gelir umarım…

  2. makale çok guzel ben bu filimi nasıl izleyebilirim admin görunute ve anlatımınızda filim harika gösteriyor

  3. bence harika bir paylaşım teşekkuler admin bu filim nezaman gösterime girer

  4. James Cameron’ın Avatarı erteleyip bunu yapmasında vardır bir alamet kesinlikle güzel bir film olacağına inanıyorum. Makaleniz çok güzel emeğinize sağlık

  5. son yıllarda bolca yapay zeka ve robotlardan oluşan filmler çıkmaya başladı, filmlerde neden se rabotlar hep insan görünümünde sunuluyor

  6. admin filmin fragmanını koyarmısınız ilk defa izleyeceğim ama resimde görüldüğü gibi güzel bir filme benziyor

  7. Gerçekten başarılı bir film incelemesi olmuş. Elinize sağlık. Başarılarınızın devamını dilerim.

  8. Bilimkurgu ve cyborg teması sevdiğim şeyler. Manga uyarlaması olması da güzel. Ama ben böyle filmlerin daha karanlık atmosferde geçmesini severim. Güzel bir incelemesi yazısı olmuş.

  9. Beklediğim bir film, fragmanı dahi henüz izlemedim..heyecanla bekliyorum, sende çok güzel film hakkında analiz yapmışsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir