REPLICAS // Film İncelemesi // Oluru Yüksek

7

Selamlar, sevgiler. Hacılar ne ettiniz? Bu sefer karşımızda baş rolünde Keanu Reeves abinin bulunduğu Replicas yani Replikalar filmini inceleyeceğiz. Film gayet hoş ve geren cinsten bir yapım. Ama incelememize başlamadan önce “Replika nedir?” sorusuna ışık tutmak istiyorum. Bilen vardır, bilmeyen vardır. Her ihtimale karşı değinmek istiyorum. Replika kelime anlamı ile birebir aynı kopya anlamına gelir. Replika bir ürün görünüş olarak orjinaline, ayırt edemeyecek kadar çok benzemekle mükelleftir. Özellik olarak aynı olup olmaması üretenin takdirine aittir. Ama kesinlikle gözle görünür bir fark olmaması esastır. Filmimizin konusuyla bu isim oldukça ilgili bir yönden bağdaşmıştır. Hadi incelememize geçelim.

Film temelde oldukça zeki, başarılı, hırslı nörobilimci olan bilim adamı William Foster’ı ele almaktadır. Buda Keanu Reeves abimiz oluyor. William Foster’ın temel amacı bir insanın zihnini sentetik bir vücuda aktarımını sağlayabilmektir. Böylelikle hayatını kaybetmiş yada ileri düzey hasta vb insanlara tekrar şans tanınmasını hedeflemektedir. Kendi ailesini kazada kaybedince ve bu işlemi onlara uygulama kararı alınca hikayemiz tam olarak başlıyor.

Filmde bir çok etmen var. Etik, ahlaki değerlerin öneminden mütevellit bu yapının varsayımları ve bunun kapital düzende çıkar savaşına dönüşebilmesi gibi bir çok etmeniz mevcut. Asıl etmenimizi bu olayın bilimsel boyutu oluşturmaktadır. Bunun yanında oldukça yüksek gerilim boyutu var.

Bu filmin hikayesinin ve sanaryosunun tam olarak özgünlüğü tartışılabilir ama işlenişi için bunu söyleyemem. Bu tür insan zihniyle alakalı son zamanların en verimli ve hakkını veren yapımlardan biri olmuş diyebilirim. Hikayesini aktarış biçimiyle, diyaloglarıyla, karakter analizleriyle oldukça derdini iyi anlatan bir film olmuş. Filmin içerisindeki bilim kurgu, sevgi, ahlaki, etik etmenlerinin yanında psikolojik gerilim etmeni de oluşmaktadır.

Beni her zaman filmlerin en cezbeden tarafı kaliteli bilim kurgu boyutu olmuştur. Bu filmde beni etkileyen en büyük taraf ise gerilim tarafı oldu. Çocuklarını ve eşini kaybetmiş bir insanın dramını işleyiş biçimleri oldukça etkileyiciydi. Film aslında Keanu Reeves’in gerçek hayatına oldukça yakın bir dram öyküsü anlatıyordu. Keanu Reeves’in tabi ki gerçekte kimsenin zihnini kopyalama gibi bir özelliği yok. Belki de oynadığı kişinin durumunu kendiyle bağdaştırdığından bunu oyunculuğuyla çok iyi aktardı. Keanu Reeves her halükarda çok iyi oyuncu. Ama bu film Keanu Reeves’in kendiyle bütünsellik oluşturabileceği en muhtemel yapım olmuş.

Füturistik olarak işlenen bu filmde tahminleriniz tahmin ettiğiniz gibi çıkmayabiliyor. Çok fazla film izlemiş ve inceleme yazmış olmama rağmen bu tür beklentinin yukarısında bizi karşılayan senaryolar ilgimi hep daha fazla çekmiştir. Bunun yanındaki bilimsel mantık detayları da güzel verilmiş. Belirttiğim üzere ben filmi izlerken çok fazla gerildim. Bir yandan psikolojim bozuldu. Vücudumdaki kaslar kasıldı.

Bu film çok iyi bir film mi? Değil. Ama Keanu Reeves performansıyla ve işlediği konu itibariyle oldukça ilgi çekici bir film. Aynı zaman geren ve etkileyen etmenleri çok fazla. Diğer oyunculukları Keanu abinin ki kadar iyi beklememekte fayda var. Diğer bir yandan potansiyeli olan ve bu potansiyeli iyi işlemiş ama daha iyi işleyebilecekmiş gibi olan bir yapım olarak görüyorum. Filmin süresi daha uzun olabilirmiş. Böylelikle işlediği detaylara ve bulunduğu analizlere ek daha fazla dinamik ekleyebilirlermiş. Efektler yerinde ve çok fazla olmamakla beraber daha fazla kullanılabilirmiş. Belkide etkileyici olan tarafı efektlerin yerinde tutuluyor oluşu. Bunu şuan bilemiyorum.

İzlemediyseniz senaryoyu bıraktım sadece Keanu Reeves performansı için bile izlenebilir demiyeceğim. Kendisi en sevdiğim oyuncu bile olsa hiçbir film için bunu söylemem. Ama Keanu Reeves performansının yanında güzel ve etkileyici bilim kurgu yanında gerilim hikayesi için izlemenizi tavsiye ederim. Kendinize iyi bakın.

7 yorum “REPLICAS // Film İncelemesi // Oluru Yüksek

  1. Yazınız çok güzel anlatım çok güzel elinize sağlık.Bir sonraki yazınızı merakla bekliyorum

  2. güzel bir içerik..anlatımınız harika,yazmaya devam edin.. başarılarınızın devamını diliyorum

  3. Makale çok güzel olmuş anlatımda çok güzel.emeğinize sağlık takip ediyorum.

  4. Vaov mükemmel özetlemişsin gerçekten konu hakkında fikir verdin teşekkür ediyorum yazılarını bekliyorum 🙂

  5. Merhaba film güzel bence ben zaman kaybı olarak değerlendırmıyorum çok sevdım gercekten yapanın ellerıne sağlık

  6. Keanu Reeves adamımsın, neo olalı tüm filmlerini izledim. hastasıyız yani. bu filmide ilk defa burada gördüm. gözden kaçmış demek ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir