Passengers 2016 Kaçkınlar – Spoilerlı/Spoilersız İnceleme

15

Selamlar;

Normalde pek güncellik barındırmıyoruz, keyfimize göre yazıyoruz ama bu sefer bu filmi izledikten sonra bunun incelemesini yazmam gerektiğini düşündüm. Çünkü filmi çok beğendim.

Bu sefer bu yazıyı yazarken film hala vizyonda olduğundan dolayı, iki kısımda spoilerlı ve spoilersız olmak üzere inceleyeceğim. Spoilerlı kısıma geçeceğim zaman gerekli uyarıyı vereceğim merak etmeyin.

Filmin ilk olarak konusundan bahsedeyim.

120 yıl sürecek olan bir uzay yolculuğu var. Bu uzay yolculuğu Dünya ile Homostead II isimli çok uzak bir koloni arasında. Dünyada umduğunu bulamayanlar yada daha fazlasını bulmak isteyenler belirli ücret karşılığı bu yolculuğa çıkıp, o kolonide yaşamayı istiyorlar. 120 yıl bir insanın ömründen çok fazla. O yüzden koloniye varana kadar kapsüllerde uyutuluyorlar ve varış zamanı hiç yaşlanmadan uyanıp hayatlarına devam edebiliyorlar.

Sorun şu ki oluşan bir meteor çarpışması sonucu kapsüllerin birinde bir arıza meydana geliyor ve başrolde ki elemanlarımızdan biri 90 yıl erken uyanıyor ve geri uyuma gibi bir ihtimali de yok. Filmde tam bu noktada işlemeye başlıyor diyebiliriz.

Konusundan bu kadar bahsetmemin yeterli olacağını düşünüyorum.

Yorumuma spoiler katmadan gelecek olursak, gerçekten ilgi çekici bir senaryoya sahip olduğunu belirtmek isterim. Film boyunca sadece adam akıllı 2 insan görüyoruz. Normalde 2 insanla nasıl olur acaba umarım sıkıcı olmaz gibi kaygılarla filme girmiştim ama işleyişi görünce, gerçekten az oyuncuyla bol senaryoyu çok iyi yedirdiklerini gördüm.

Filmde bir diğer ilgimi çeken nokta görsellerin çok güzel olması. Çoğu film gibi uzay zaten deyip basitliğe kaçmamışlar. Görselliğin çok iyi olduğunu fragmanda da aslında bir nebze anlayabiliyoruz.

Jennifer Lawrence’i sonunda düzgün doya doya izleyebileceğimiz bir filmde görmek gerçekten beni sevindirdi.

Şimdi ise spoilersız olarak bahsedebileceklerim bu kadar. Malesef kısıtlı. Şimdi spoilerlı kısıma geçiyorum. Sevmeyen biriyseniz yazıyı burada okumayı bırakabilirsiniz.

Michael Sheen’in oyunculuğunu çok beğendim. Gerçekten bir robotu çok iyi canlandırmış ve bir robotun nasıl arkadaş canlısı olabileceği kurgusunu bize çok iyi yansıtmış.

Biraz eleştireceğim noktalarda var ama bu filmi kötü yapmaz.

Öncelikle filmde sonucu çok çabuk bağladılar. Laurence Fishburne namı değer Morpheus abimizin filme girmesi ve ölmesi gerçekten çok çabuk oldu. Hangi arada geldi de öldü, bu ney tarzı bir afalladım. Gemideki sorunu da bulup çözmeleri gerçekten çok çabuk oldu.

Filmi 10 dakika uzatıp sorunların oluşması ve sorun çözüm aşamalarını daha ağır işleselermiş bir tık daha iyi olurmuş. Normalde ağır ilerleyen dizi ve filmlerde çok sıkılırım ama bu biraz çabuk yedirme olmuş sanki. Yoksa film boyunca senaryoyu işlemeleri, çiftlerimizin aşkı, oluşan mevzuları falan gayet yerinde işlemişler.

Jim’in ilk uyandığı zamanlarda etrafta çıplak dolaşması falan bir insanın yalnız kalınca gelebileceği noktayı güzel lanse etmiş.

Aurora ablamız en başta kötü Jim iğrenç Jim şeklide triplerinden sonra hemen adamımız bir ölüme yaklaşınca vay seni çok seviyorum şeklinde 180 derece dönmesi gerçekten taktire şayan. Adamımız Jim’in bencillik konusunda hat safhaya ulaşması ve Aurora’yı uyandırması ayrı bir tartışma konusu tabiki.

Beğendiğim filmler oldukça fazla ama beğendiğim filmlerin incelemesini yazmak daha zor. Kötü bir film izlesem eleştireceğim noktalar çok fazla olacağından doya doya yazabiliyorum. Film güzel olunca ise, yazacak bir şeyler bulması gerçekten zor.

Film güzel yani. İzlemediyseniz kesinlikle izleyin. Sinemada vereceğiniz paranın karşılığını veriyor. Evinizde de izleyebilirsiniz.

Diyeceklerim bu kadar olup, iyi günler dilerim.

Hoşçakalın…

 

15 yorum “Passengers 2016 Kaçkınlar – Spoilerlı/Spoilersız İnceleme

 1. Bende kendi sitemde bu film hakkında inceleme yaptım ve bana göre duygusal bir film olmuş bilim kurgudan ziyade. Uyandırma sahnesi halen aklımda.

 2. son zamanlarda yakın çevremden passengersi tkaip eden çok bende izliyeyim en iyisi

 3. Henüz izlemedim ama ilk fırsatta izleyeceğim:) Bende yazıyı yarıda bırakanlardanım 🙂

 4. filmin konusu dikkatimi çekti. teknolojik filmlerden genelde hoşlanırım. bu filmi de yakın izlemeyi planlıyorum. izleme listeme ekledim.

 5. Benim yorumum filmden biraz uzak olacak ama; ya ne bileyim bu kadın bana hep soğuk geliyor. Normalde oynadığı filmleri izlemek içimden gelmiyor. X-man filminde zor bela ısındım bu kadına ama her görüşümde yine bi irkiliyorum. Hayırdır inş 🙂

 6. Vallahi en merak ettiğim filmlerin başında geliyor şuanda, fragmanın’da seyirciyi tutmayı başarmış harika bir film olduğunu düşünüyorum.

 7. Çalışmalarınızı fazlasıyla başarılı buluyorum. Başarınızın devamını temenni eder iyi çalışmalar dilerim.

 8. Dün akşam izledim bu filmi yok böyle birşey gerçekten yapması gereken şey doğrumuydu 1 yıl yanlız kaldıkdan sonra birinin hayatını çalmak? ve birini kapsülden uyandırmak? filmin sonunda ormana çevirmişler geminin içini gayet güzel bir filmdi konusu oyunculuk hatta gülümseten yanları da oldu 🙂

 9. güzelsin, hayallerin var, kader sana bir adamı verir, ömrün onunla biter… uzayda da böyle, dünyada da….

 10. Sinemada izleme fırsatım oldu ama açıkçası sonunu çok fazla beğenmedim. Daha farklı bitirebilirlerdi ama genel olarak güzel film.

 11. Benimde beklentilerimi tam olarak karşılamayan ama yinede kötünün iyisi bir film. Boş zamanları değerlendirmek adına izlenebilir.

 12. Valla bunu izleme fırsatım oldukça izlemeye çalışıyorum.Gerçekten süper ilerliyor.

 13. Kanki sen filmi komple anlatmışsın spoileri mi kalmış Ama çok iyi filmdi.

 14. Bence çok konuşulduğu kadar iyi bir film değil. Her yerde reklamı döndü. Bütün eleştirmenlerin ağzından eksik olmadı fakat sadece şişirilmiş bir balon bence.

 15. Passenger muhakkak izlenmesi gereken filmler arasında. Kesinlikle.Bir arkadaşımın önerisi üzerine izlemiştim. İçerisinde zeka, mantık, bilim kurgu ve en sevdiğim aşk var. O adamın gözlerine bakınca aşık olmamak zaten zor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir