Samed Behrengi – Küçük Kara Balık // Kitap İncelemesi

5

Merhabalar sayın okuyucular, biraz aksattım sizi haliyle kendimi. Neyse ki buralardayım artık. Uzun zamandır aklımda olan ama ertelediğim bir kategoriydi kitap incelemesi, baktım okumalarımı azaltıyorum bende böyle zorunda bıraktım kendimi. İlk incelemem de geçtiğimiz yıllarda tanıştığım ve hayatımı etkileyen bir kitap olsun istedim. Daha çok küçükken yasaklı kitapları merak etmiş ve biraz araştırmıştım. Karşıma çocuk kategorisinden bu kitap çıktı ve beni bir merak saldı okumak istedim.(Bu arada artık yasaklı değil) Peki neden yasaklı, gelin ona bakalım biraz; kitap küçük bir derede yaşayan balık kafilesini anlatmakla başlıyor. Standart bir geleneğe sahip olan balık ailesinin yeni üyesi küçük kara balık aslında en çocuk devrimci. Dışarıda ki hayatı, dünyayı merak eden okyanus görmek isteyen bir çocuk balık karşısına çıkan aile ve toplum baskısı.

“Hayır. Artık daha fazla burada yüzmek istemiyorum. Çok sıkıldım hep aynı yerde yüzmekten. Başka yerler görmeyi çok arzuluyorum. Şimdi sen birilerinin benim aklıma girip,beni yönlendirdiğini düşünüyorsundur. Ama alakası yok. Çok uzun zamandır düşünüyorum bunları… Anne yaşlanıncaya kadar aynı yerde dönüp dolaşmak için mi geldik biz bu dünyaya?… Ben artık gerçek hayatın ne olduğunu öğrenmek istiyorum.”

Yola çıkan küçük karabalık bakalım neler yaşayacak, ya da baskıyı yenip yola çıkabilecek mi?

Çocukken okuyamadım, belki sizde okuyamadınız. Biz büyüdük ama aile, toplum ve bütün diğer baskılarda bizimle beraber büyüdü. Şahsen benim başucu kitabım bence sizde okumalısınız. İçinizdeki küçük kara balığı susturmayın. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın..

5 yorum “Samed Behrengi – Küçük Kara Balık // Kitap İncelemesi

  1. Daha önce yasaklanmış kitaplar arasında bu kitabı da görmüştüm. Yasağın kaldırılmasına çok sevindim gerçekten.

  2. Bu kitabı benim karşıma ilk sen çıkarmıştın. Oku dediğinde, elime alıp tek nefeste bitirmiştim usanmadan. Gerçekten de güzel bir kitap incelemesi seçimi olmuş. Tebrik ederim, emeğine sağlık. Bu arada aktarımında gayet ilgi uyandırıcı.

  3. cok guzel bir konuya deginmissiniz ve cok detayli anlayim olmus ellerinize saglik basarilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir