Scary Stories to Tell in the Dark // Tövbe Estağfirullah // İnceleme

3

Hacılar naber? Uzun zamandır ne yazı vardı, ne de bir şey. Biliyorum. Artık takipçilerden birinin kalıp kalmadığı hakkında da şüphelerim var. Bunlar önemsiz detaylar. Ben en başta keyif almak için bu işi yapıyordum. Görevim bilincine dönüşmesi beni rahatsız ediyordu. Şuan takipçi olmayışı, bana kendimi ifade edebilme açısından daha özgür bir ortam kılabilir. O zaman hadi başlayalım.

Film karanlık. Çok karanlık. Nasıl iyi inceledim dimi?

Film salaklar topluluğundan oluşma korku hikayesi barındırıyor ama bu korku hikayesi korku barındırmayan türden karşımıza çıkıyor. Ne dedim ben? Filmin türü korku ama korkuyu mistik havayla sağlamayı tercih ederlerken, gerilime kayan tarafları mevcuttur.

Salaklar topluluğundan oluşma bir grup gerizekalı ergen, deli gondiklemiş olacak ki perili eve giriyorlar. Kitap buluyorlar. Kitapta yazan hikayeler gerçeğe dönüşüp, mevzu kelle alma şova dönüyor. Mevzu sıkıcı gözüküyor farkındayım ama türünün ve konunun vasatlığına rağmen, film kendi içine çekmeyi başarıyor. Keyifli bir film izlediğinizi hissettiriyor. Karanlıkta arkadaşlarla korku gecesi yapalım diye havaya girmeyin, bu film için. İlginç olmayan ama ilginç gözükmek için çaba göstermiş olan, sürükleyici ve keyifli dakikalar yaşamak isteğiniz bir yapım arıyorsanız, bu film size hitap edecektir.

Filmde ki herkes mal olmasıyla meşhur. Bazı korkunç olmaya çalışan sahnelerden kaçabilecek iken yerine mal mal bakışma tercih edilmesi ve neyin nereden geleceği belliyken gereksiz ve saçma ergen triplerine girilmesi yer yer can sıkmıyor değil.

Filmde efekt ve cgi kullanımı yetersiz kalsa da görsel açıdan bir şeyler sunmak için çaba gösteriyor. Bu görsel çabayı kafanızda büyütmeyin yinede, çünkü daha çok karanlık yapmak için uğraşıldı dersem yalan söylemiş olmayacağım. Bazı yaratık tasarımları gerçekten göz kanatır cinstendi. Korku içeren bir sahne olacak iken gülmeye başlayabilirsiniz. Korku hissinin pek kaliteli verildiği söylenemez. Oyunculuklara gelecek olursak, gelmemeyi tercih ederim. Bazı sahnelerde oyuncular rol sergilemek yerine, abartı sergilemeyi tercih etmiş. Daha çok hareketli olunca iyi oyunculuk yaptığını sananlar var.

Filmin sonlarına doğru gelindikçe tahmin edilmesi muhtemel bir finalle karşılaşıyoruz. Gömdüğüm taraflar oldukça fazla olsa da temelde aldığı hikaye filme bağlanmanıza yol açıyor. Bitirdiğiniz “vay be ben ne izledim” olmayacaksınız. İyiymiş diye geçiştirebilirsiniz. Finalde kafanızda sabırsızlığa yol açacak cinsten soru işaretleri bırakmasa da devamı beklenesi bir sonla karşılaşıyoruz. Filmin nostaljik havasına değinmek istiyorum. İşlenen dönemlerin detaylarına ve o döneme ait havanın sağlanmasında başarılı olduğunu düşünüyorum.

Bir sonraki incelemeye kadar kendinize iyi bakın. Bir sonraki inceleme olur mu? Onu da bilmiyorum.

3 yorum “Scary Stories to Tell in the Dark // Tövbe Estağfirullah // İnceleme

  1. Özlenen adam BCT tekrar yazını okumak iyi geldi. Bilgiyi ansiklopediden alır gibi almak oldukça sıkıcı. Senin içten samimi havan burda takılırken kendimizi yalnız hissetmekten hemen çıkarıyor bir nevi sanki karşılıklı sohbet edasına sokuyor. İnceleme dediğin böyle olmalı bence, çünkü şura iyi bura kötü diyen çok fazla yer yok sen direk bunları belirtiyorsun bunun için ayrıca teşekkür ederim. Devamını bekleyenlerdenim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir