Upgrade (2018) // Oluru Yüksek // Film İncelemesi

10

Selamlar, sevgiler, saygılar çok değerli Konu Deposu takipçileri. Bugün sizlerle “Leigh Whannell sadece çöp işler yapmaz!” temalı bu filmi inceleyeceğiz. Kimdir bu Leigh Whannell? İlk 3 Testere filminin yönetmeni. Keşke yönetmen olmasaymış dediğimiz kişi yani. Testere ney lan? Yaratacak başka bir şey bulamadın mı? İncelemesini yapmaya bile yeltenmiyorum. Yönetmenin yaptığı yersizlikler neticesinde kötü düşücülere sahip olsam bile, bu filmle gönlümü kazanmayı başardı. Demek ki isteyince iyi film yapılabiliyormuş. Sadece ergen piyasası hedefli, para için film yapmakla olmaz. Upgrade gibi yapımların devamını bekliyoruz brom. Hadi incelememize başlayalım.

Alışılmışın bir nebze dışında dövüş koreografileri olan, tahminlerin sonucunu ters köşe yapan, umduğunuzu değil sizi en çok etkileyecek olanı veren bu film; bizi etkilemeyi başardı. Standart iyi adamımızın, güzel giden senaryosunu izlemiyorsunuz.

Film yapay zeka teknolojisinin ileri düzeye geldiği dönemde geçiyor. Çoğu işi makineler yapabilmekte olmasına rağmen, baş karakterimiz Grey eski usul takılmayı seviyor. Kendi kendini süren araba varken eski model arabaya binmek, işini yapan robotlar varken elini kirletip kendi işini kendi yapmak vb. alışkanlıklarından vazgeçemiyor. Eşi Asha ise tam tersi olarak teknolojiyle iç içe yaşayan, her imkanını kullanan bir iş kadını. Yaşam tarzlarından bu derece farklılıklar olması rağmen, gayet mutlu çift olarak gözümüze çarpıyor. Şimdi filmden zevk almanızı etkilemeyecek ufak spoilerlar verecem. Direk olarak anlatmayacam merak etmeyin.

Grey sakat kalıyor. Nasıl olduğunu, diğer aşamaları ve olayları anlatmayacam demiştim. O hikaye başlı başına dramatik ve sizi kendine çekiyor. Sakatlık boyutu nedir? Boyundan aşağısı tamamı ile felç. Makineler yardımıyla yaşıyor. İntehar etmek istese bile evdeki yapay zeka sistemleri buna izin vermiyor. Ardından Eron denilen zengin ve zeki abimiz, buna gelmiş geçmiş en zeki, vücuda sinir görevi görüp, sistemleri düzenleyebilecek Stem adında özel ameliyatla çip takıyor. Stem kendine ait yapay zekasını geliştiren bir sistem. Kendine ait kararları zaman geçtikçe gelişmekte ve bağlı olduğu vücut sahibiyle konuşabilmekte. Tekrardan hareket edebilmeye başlayan Grey, Stem’in gelişmesiyle mevzular ortaya çıkmaya başlıyor. Bu mevzular, hikaye ilerledikçe hiç tahmin ettiğiniz üzere ilerlemiyor. Filmin finali tahmin ettiğiniz gibi gerçekleşecek gibi gözükse de, sizi yanıltmayı her türlü başarıyor.

İleri gelecekte geçen film, geçtiği dönemden çok insanın iç dünyasına ve duygularına daha fazla odaklanmayı seçmiş. Dış dünyayı görüyoruz, anlıyoruz ama teknolojinin gelişmesi sonucu değişen ruh hallerini daha iyi anlıyoruz. Felsefeye dayalı öğeler oldukça içermesinin yanında sizi bazı şeyleri sorgulamaya itiyor.

Kapanışı yapacak olursak; Logan Marshall-Green abinin yerinde ve güzel oyunculuk performansı ile, düşünmenizi zorlayan, bilim kurgu boyutu yüksek bir dünya sunan, sonuçları ağır ve içinizi acıtarak sunan bu filmi izlemeniz tavsiyemizdir. Filmin tadını kaçırmayacak ufak bahsetmelerle incelemeye çalıştım. Film araştırırken gördüğüm kadarıyla; diğer sitelerde filmleri baştan sona anlattıklarını gördüm. Filmi anlatmakla incelemek arasında fark vardır. Bunu korumaya çalışıyorum. Filmi izlemeyenlerden küfür yemek istemiyorum. Bir sonraki incelemeye kadar, kendinize çok iyi bakın. Seviliyorsunuz…

10 yorum “Upgrade (2018) // Oluru Yüksek // Film İncelemesi

  1. izlenir. torrent listeme ekledim. buradan gördüklerimle dolup taştı zaten

  2. çok merak ettim izlemek için listeme ekledim. boş zamanlarımda burdan seçtiklerimle vakit geçiriyorum başarılar.

  3. İzleme sırasına ekledim 🙂 güzel bir filme benziyor emeğinize sağlık..

  4. Güzel çok güzel, çok beğendim, takipte kalacağımı umuyorum. Ve tebrik ediyorum

  5. bu filmi izledim çok başarılı bir film harika özetlenmiş gerçekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir