16 yorum: “Adam Fawer-Empati // Bitmeyen Kitap

 1. Bence sadece seni değil bütün okurseverleri hayal kırıklığına uğrattı bu kitap. Ama hayal kırıklığına uğratma sebebi büyük bir oranda “Olasılıksız” kitabının okuyucuda verdiği tadı bu kitapta verememesi. Güzel yazı. Devamını bekliyoruz 🙂

  Not: Tesla adamdır!

 2. Kitabı tam olarak öneriyormusun önermiyormusun. Olasılıksız tarzı kitapları da okumadım. Bide Wonder Woman film incelemesi gelecekmi?

  1. Eğer konusu ilgini çektiyse okuyabilirsin. Okudum bitirdim ve “keşke okumasaydım” dedirtmedi yine de. Olasılıksız’ı kesinlikle tavsiye ediyorum ama. Film incelemelerini ben yapmıyorum onu BCT’ye sormak lazım 🙂

 3. Bir felsefe manyağı olarak özellikle Adam Fawer’ın yakın bir takipçisiyim. Usta bir yazı geçmişi olmamasına rağmen kurguları cok sağlam ve bu da beraberinde senaryo boşlukları denilen eksik kısımları bırak8yor. Okurken bazı yerlerde ‘ee tamam noldu şimdi? Ne işime yarayacak bu?’ dediğim yerler olmuyor değil. Ama yine de yazarın her kurgusu beni kendimden geçiriyor.

  Kitap yorumumun dısında hoşgeldin inceleyici bayan. Yazılarının devamını bekliyorum Sinemim ? ?

 4. 3 sayfa okuyup uykum gelip bırakmıştım. Kitap okumak sıkıcı. Film daha eğlenceli.

 5. Çok iyi yazmışsın Sinem. Adam Fawer olasılıksız kitabı ile beğeni toplamıştı henüz okumasam da hakkında çok iyi yorumlar duydum Empati için de yıllardır güzel yorumlar okuyorum fakat senin gibi düşünenler de olmuyor değil kesinlikle zevk meselesi ama senin zevkine fazlasıyla güvenirim bugüne kadar oku dediğin kitapları okurken hiçbir zaman pişman olmadım ve Empatiyi sevmediğine göre belli ki bazı eksikleri vardır. Olasılıksızı da okuyacağım sana güveniyorum pişman olmayacağıma eminim? En kısa zamanda yeni bir kitap incelemesi bekliyorum. Kayıp Denklemlerin bir incelemesi gelse fena olmaz hani ??
  Tesla adam gibi adamdır❤

  1. Kayıp Denklemleri kesinlikle tekrardan okuyup incelemesini yazacağım zaten emin olabilirsin hayatım 🙂 Bu güzel yorumun için çooook teşekkür ederim ?

 6. Öncelikle canım arkadaşım ilk incelemeni tebrik ediyorum. Kitap konusuna gelince seninle benzer fikirler içindeyiz. Olasılıksız benim için tokat etkisi yaratan kitaplardan biriydi. Nasıl heyecanla okuduğumu da yıllar geçmesine rağmen şimdi bile hatırlıyorum. Empati’yi okumaya başladığımda ben de bir şeylerin eksik olduğu düşündüm. Fakat senin aksine kitabı yarıda bırakabilir bir özelliğe sahip olduğumdan bıraktım yarısında. Fakat her seferinde yarım bıraktığım kitapları üstünden biraz zaman geçtikten sonra tekrar okumayı denerim. İlk okuduğum zaman sahip olduğum birikim veya olgunluk yeterli olmayabilir diye düşünürüm. Ama Empati’yi nedense bir türlü okuyamadım. Tabi okuma zevkimin değişmesi de bunun için büyük bir etken olabilir ?

 7. Şimdi öncelikle kitap hakkında düşüncemi söyleyeyim: ÇÖP!
  Adam Fawer hakkında düşüncemi söyleyeyim: ÇÖP!
  Marjinal yazılar yapacam, kafa bulandıracam, herkes bana hayran kalacak, düşünceleri yüzünden bu kadar çöp. Bunu beğenen niteliksiz okuyucu bir kitle var yada nitelikli olacak yaşı küçük kardeşlerimiz. Beğenen kişilerde “olmak yada olmamak” kaç kaç kaç… deseniz vaaay çekecek tiplerdir.
  Yazar “şuan şunu yapıyorsun değilmi” yada “o eli gördünmü” şeklinde etkilediğini sandığı şeyleri kullanınca millet ” gönderme var gönderme var” diye ölüp geberiyor. Sonra kafalarında Doctor Who müziği çalıyor.
  Genel olarak bütünsellik içeren, ilk kitap yüzünden bir çok insan gibi fanlık içermeyen, objektif güzel bir inceleme yazısı olmuş. Genelde bir yazarın bir eseri beğenilince, öteki eserlerini okumadan beğenen bir kitle mevcut. Bu tür fanlığın yanlış olduğunu belirtmekte fayda var. Adam sizin babanız değil. Böyle olmaz…
  Bir daha ki bunun gibi, güzel incelemelerine, güzel insan…
  Ha bu arada, YOK SİZE WONDER WOMAN!

  1. Eveeeet tabii ki bu yazıma BCT’den kitaba yönelik sert bir yorum gelmese kesinlikle olmazdı. Tabii ki senin kadar ağır eleştirilerde bulunamasam da bir çok konuda haklı olduğunu düşünüyorum. Ki fanlık yapmak da bence bu konuda mantıklı değil. Ben ilk kitabı çok çok beğenerek okumama ve Empati’ye de beğeneceğimi düşünerek başlamama rağmen beğenemedim maalesef. OZ kitabını okuduktan sonra da hem kitapla, hem de yazarla ilgili çok daha rahat eleştirilerde bulunabilirim diye düşünüyorum. Güzel yorumun için teşekkür ediyorum ?

 8. Olasılıksız da Empati de merak ettiğim kitaplardı, inşallah okursam önce Empatiyi okuyacağım sayende ? İlk incelemendi ama mükemmel olmuş çünkü sen mükemmel bir detaysın ?? Tebrikler Sıpaydırcım Ümmü bunu
  beğendi ??

 9. Ben bu kitabı sizin aksinize olasılıksızdan daha çok begendim. Beni daha çok içine çekti.

 10. Bir kitap nasıl merak ettirilir övgüyle mi sövgüyle mi onca övülen kitap var kolay kolay merak edipde hadi alayım okuyayım demedim fakat sen kitaba sağlam gömmüşsün eline emeğine sağlık bu da benim ilgimi çekti ve reklamın iyisi kötüsü olmaz demekle haklıymışlar bunu gördüm kitaba dair ipucu olarak sadece kitabı almak istediğimizde gelen bi yazı var sende yazının başında paylaşmışsın hani onu gördüm bunun dışında pek bir iç işleyişden söz edilmemiş belki spoiler vermemek içindir belkide sana baya sıkıcı geldi ve bitirmediğin içindir gerçi bitirmeden bırakmam demişsin 🙂 ama bence biraz daha ayrıntı olabilirdi çünkü film yorumlarken fragman canlanıo beynimizde ama burda fragmancık bile yok ama dediğim gibi emeğine sağlık ben baya merak ettim bir an önce kitabı alıp başlıcam bu arada bugün yarın butimar isimli bir kitabın incelemesini yayınlarım sende yorumlarınla bana eksik kaldığım veya fazla yaptığım yerleri hatırlatırsan memnun olurum saygılar 🙂 yorumu yazarken patrondan tırsıo insan ama neysee ?

  1. Çok çok teşekkür ederim bu güzel yorumun için öncelikle 🙂 Dediğin gibi genelde bu tür yazıların kitabın konusu hakkında biraz da olsa bilgi vermesi gerekir ki aslında yazar bunu kendince yapmış da. İçerik hakkında tam anlamıyla bilgi vermeyip ilgi çekici bir yazıyla dolaylı yoldan anlatmış diyebilirim. Çünkü gerçekten bu tarz şeyleri kitabın arka kapağında görünce insanlar “vay canına, hemen alıp okumalıyım” diyor. Yani aslında biz beğensek de beğenmesek de kitap bu şekilde bayağı satmıştır 😀 Ben okurken sıkıldım ama sen sevebilirsin tabii, o yüzden okumaya değer bir kitap ne kadar gömsem de 😀
   Kitap incelemeni merakla bekliyor olacağım, asıl benden saygılar 🙂 Patron canavar değil yahu 😀 Neyse, tekrardan çok teşekkür ederim.

 11. Daha çok kaç yaş grubu için bu kitap? Liseye giden birini çok zorlar mı?

  1. Zorlayacak bazı kısımları var ki, bu liseye gidecek kişileri değil genel olarak bilim konusunda pek bilgili olmayan herkesi zorlar. Yani sen yaş olarak bakma olaya, oku gitsin. Bu kısımlar çok da fazla değil zaten, zorlanmazsın o sebeple 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir