ANON (2018) // Güzel, Hoş, Yerinde // Film İncelemesi

3

Selamlar, sevgiler gözümün çiçekleri. Sevgi pıtırcıkları, çok değerli Konu Deposu takipçileri…

Bugün günlerden hangi gün bilmiyorum ama bu sene çıkan Netflix yapımı bu filmi inceleyeceğiz. Hatırlarsanız önceden ARQ isimli Netflix filmini incelemiştik. Fakat idare eder olmasına karşın, yeterli bir kurgu bize verememişti. “Eyy Netflix böyle olmaz! Dizilerde iyisin, hoşsun, bir yokuşsun ama bu film işinde mevzuyu çözemedin be…” derken bu güzel, izlenmeye değer, götlerinden ışık fırlatmayan filmle karşımıza geldi.

Film; bilim kurgu türünde bir yapım. Keşke bu kadarla incelemeyi bitirebilseydim ama diyecek meramlarım var.

Hacılar şimdi bir dünya düşünün. Abuk sabuk. Nasıl abuk sabuk? Herhangi bir insanın mahremiyeti hiçbir şekilde yok. Gördüğünüz, yaşadığınız her şey sizin gözünüzden kayıt altına alınıyor. Olası bir suç durumunda, güvenlik güçleri sizin yaşadığınız bütün anları tekrar kendi gözünden direk izleyebiliyor. Yeri geldi mi sizin cinsel hayatınızı da görebiliyor, yeri geldi mi sizi tuvaletteyken de izleyebiliyor. Tabi sizde kendi anılarınızı istediğinizde geriye sarıp izleyebiliyor ve istediğiniz kısımı istediğiniz kişiye gönderebiliyorsunuz.

Yani anlayacağınız, insan suç işlemese bile gergin gergin dolaşabileceği bir dünya. Hiçbir özeliniz, gizliniz, saklınız malesef olamıyor. Bir tür dışarıda hapis misali hayat.

Spoiler vermeden filmin konusuna değinecek olursam… Bizim baş karakterimiz Dedektif Sal. Bir tür davaya atanıyor. Bu davada bir tür suçlu insanların gözlerini hackleyip, onlara istediği şeyi gösterebiliyor ve öldürüyor. Yada mevcut kayıtlı anılarını silip, tekrardan düzenleyebiliyor. Böylesine suçun üstesinden gelen bir sistem için oldukça büyük bir tehdit tabi ki. Konunun devamı hakkında konuşmayacağım.

Anlayacağınız filmimiz hack ve dedektiflik meseleleri içerinse, bilim kurgu boyutunda ilerliyor. Senaryo ve işleyişi oldukça yerinde. Bilim kurgu yapıyorlar diye gereksiz şaşalı cgi kullanarak değilde, derinlik katarak ilerletmeyi tercih etmişler. Gelecekteki insanların nasıl olabileceği boyutunu, oldukça gerçekçi bize yansıtmışlar. Ütopik evrenler yerine, realistik bakış açısıyla çekilmiş olan bir film.

Kısacası; izleyin, izletin. İyi güzel hoş bir film. İlla yüksek bütçeli, dev gibi cgi kullanarak film yapmak film yapmak olmuyor. Hikayeye, senaryoya ve kurguya önem verince böyle güzel düşük bütçeli yapımlar da izleyebiliyoruz. Bir sonraki incelemeye kadar kendinize iyi bakın.

3 yorum “ANON (2018) // Güzel, Hoş, Yerinde // Film İncelemesi

  1. İncelemenden sonra hemen izledim. Gerçekten çok güzel film. Kıza bayıldım.

  2. Tabiki korsan olarak birazdan izleyecem. Merak ettim. BCT yardırıyor. Baya baya incelemeler

  3. Usta ben bu kızın başka filmlerini izledim. Efsane oyuncu. Şimdi saplarım. Yaşasın geeklik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir