Çin Malı Anime: Mo Dao Zu Shi

10

Merhaba sevgili Konu Deposu takipçileri.  Uzunca bir aradan sonra tekrardan 15 bölümlük Çin malı bir anime ile inceleme yapmaya çalışacağım ancak önce konusuna kısa bir değineyim:

Anime antik Çin zamanında beş klan liderliğinde yönetilen bir bölgede geçiyor. Fantastik türünü de barındıran animede bolca aksiyon sahnesi görmemiz mümkün. Sihir yapılmasını sağlayan enerji ikiye ayrılıyor burada: İyi ve mahluk enerji. Mahluk enerji genelde kişileri yahut bir nesneyi alışık olduğumuz zombi filmlerinde görülen özellikleri veriyor. Beden kendini kontrol edememe, sağa sola saldırma, beyaz-yeşil arasında bir renge dönen ten rengi vesaire.

Ana karakterimiz ise iyi enerjinin yönetilebileceği gibi mahluk enerjinin de yönetilebileceğini öne sürüp kafir olarak adlandırılan Wei Wuxian. Kendi yolunu takip etmiş, kendi kendine soyut bir klan yükseltmiş ve ilk bölümümüze öldürülmüş olarak giren bir karakter. Sonrasında bir çocuk, onun ruhu için bedenini sunarak kendisinden bir kaç istekte bulunuyor. Normalde yasaklanmış olan bu büyü, kişi kendi vücudunu sunduğu için bedenin içine giren ruhu o istekleri gerçekleştirmek ile yükümlü tutuyor. Wei Wuxian da böylece hayata dönmüş oluyor.

Bundan sonra ilk bölüm Antik Çin’deki belki de en katı kurallı klan olan Gusu Lan’dan iki kişinin ana karakterimizin bulunduğu yere mahluk enerji ile lanetlenmiş birini arındırma görevi neticesinde gelmesi ile başlıyor. Çok fazla spoiler vermek istemediğimden yüzeysel bir anlatım ile geçeceğim: İlk bölümden sonra ana karakterimizin geçmişine dönen hikayede karakterimiz, Lan Wangji tarafından Gusu Lan klanına alınıyor. Sonrası izleyerek göreceğiniz bir kaç bölümlük komedi ve aksiyon içeren sahnelerle dolu. Kurgu sonradan ciddileşiyor. Karakterlere ‘gülebiliyorken gülün’ dermiş gibi çizilmiş, anime yapılmış, dram içeriğini sonraki bölümlerde bolca görüyoruz.

Genel bir işleniş tarzına sahip anime de bir kaç bölüm asıl olaydan önce olan geçmişi anlatarak geçiyor. Dram kısmından önce diyerek bahsettiğimiz bölümler. Görselleri ise şimdiye kadarki animelerden biraz farklı. Çin yapımı olduğundan sanırsam, karakter çizimleri değil ama ortam çizimleri animasyon tadında yapılmış. Bu da seriye ayrı bir tat katıyor tabii ancak karakterler anime stilinde çizildiğinden ilk başta birazcık tuhafıma gitti benim. Bir alışma sürecine tabii iki bölüm geçirdim. Ancak şimdi hakkını yemeyelim, animasyon olarak hoş çizimler.

Bunun yanında bunları biliyor musunuz tadında bir bilgi de kazandırıyor (!): Antik Çin’de her Allah’ın kulunun üç adı var!

Uzun bir süre anime izlediğim için Japon adlarına alışık olan ben hem Çince isimleri görünce hem de her karaktere üç tane isim görünce az şok olmadım değil. Seri boyunca ezberleyemedim. Hala da ezberleyemedim gerçi ve bu animede bazı olayları ve işleniş hiyerarşisini anlamayı zorlaştırıyor. Bunun yanında kronolojik ilerleyişinde minik bir eksiklik var. Birinci bölümden sonra Wei Wuxian’ın kendi bedenindeki geçmişini anlatıyor anime. Ancak belki de karıştırılmasın diye görüntüsü birinci bölümdeki ile aynı kalıyor. Eh bu bilgiden sonra çok da akıl karıştıracağını düşünmüyorum gerçi.

Hikayenin dallanıp budaklanmaya başladığı bölümler karakterlerin birebir duygusal dönüşümleri güzel işlenmiş, sindirmesi kolay işleniş tarzının yanında olayların gidişi biraz aksıyor, pek rahatsız eden veya göze batan bir yanı yok yine de düzeltilebilir mi? Evet. Serinin ikinci sezonu ağustos ayında yayımlanacak. Düzeltilmesini umuyorum.

Minik bir karakter tanıtımı, sonrasında reklamlara gireceğiz. Ana karakterimiz Wei Wuxian neşe dolu, cıvıl cıvıl bunun ötesinde vıcık bir insan. Bunun yanında Lan klanına getirildikten sonra 3000 tane kurala çokça söverek bayağı komedi unsuru olan bir karakter.

Lan Wangji ise bunun tam tersi; ciddi, kurallara uymaya aşırı dikkat kesilen, katı… Yukarıdaki paragrafın birebir tersi anlayacağınız.

Wanyin Jiang; Wei Wuxian’ın kardeşi olarak hayat bulan karakterimiz, zaman zaman ciddi olup genelde ana karaktere ‘aptal’ diyerek takılan, yine de ana karakterden etkilenen klasik bir tipleme.

Asıl karakterler bence bu kadar.Üçünü de yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Ayırması görüntü olarak kolay, üçer isim taşıdıklarından ismen zor. Eh.. yapacak bir şey yok bu kısım için.

10 yorum “Çin Malı Anime: Mo Dao Zu Shi

  1. Bu tarz seylerle pek ilgim alakam yok ama dikkatimi cekti ve cok değisik geldi bunlar.

  2. Anime yapımlara ülkemizde çok fazla ilgi var fantastik konuları ile seviliyorlar ama cin malı anime nasıl olur bilmiyoruz yeni başladık fikirlerimi daha sonra yazarım.

  3. Mükemmel bir anime tek kelimeyle. Japon animelerine âşina olan ben ilk bölüm biraz yabancılasam da sonra bağımlısı oldum. 5 kez bitirdim diyebilirim. 2 kez izlediğiniz herşeyi daha net anlıyorsunuz ama eksikleri kaçırdığınız yerleri tamamlıyorsunuz. 2. Sezonu sabırsızlıkla bekliyorum. İnşallah burdan çıkınca haber alırız keza pek konu açılan bir anime değil. Şiddetle öneriyorum.

  4. Mükəmməl bir animedi. Yapon animelərindən fərqli bir görüntüsü var , izlədiklərim arasında ən maraqlı və həyəcanlısıdı. Əvvəl bölümləri çox gülməli olur, sonlara doğru isə duyğuludu. Hətta ağladım desəm yeridi) Bunu izləyəndə film izləmiş kimi hiss edirəm ,həqiqətən möhtəşəmdi. Animesevərlərə tövsiyyə edirəm mütləq..ümidvaram yeni sezon tezliklə gələr..

  5. Elinize sağlık. Geçenlerde kitabını okuyup bitirince, dizisi, çizgiromanı ve animasyonu olduğunu da gördüm bu serinin. Çizgiromanı hâlâ devam etmekte olup animasyonu ve dizisi tamamlanmış görünüyordu. Lakin baya bir sansürlemişler hem animasyonunda hem de dizisinde -çizgiromanını bilmiyorum. Malum Çin’de sansür şu aralar baya bir baş ağrısı oldu. Kitabını okumanızı tavsiye ederim. Olay örgüsü, ilerleyiş filan su gibi gidiyor. Animasyonunda karmaşık olan yerler de kitabında oldukça açık.

  6. Şahsen bir novelini okuduktan sonra animesi izlenmeli herşey daha anlamlı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir