HİSLERİ BOYA İLE NOTAYA DÖKMEK // JACKSON POLLOCK

3

” Soyut sanattan, müzikten keyif alındığı şekilde keyif alınmalıdır. “

ABD’li aksiyon soyut dışa vurumcu ressamı olan Jackson Pollock modern sanata yön vermekte çok etkili olmuştu. Soyut dışa vurumculuk, ressamların herhangi bir objeye yer vermeden hislerini nesne formundan uzak boya ile şekillere dökmesine denir.

Amerika’da yayılan sanat akımı savaş sonrası Amerika Dönemini en iyi şekilde Pollock yansıtmıştır. Bir çok sanatçıyı etkileyerek ilham vermiştir. Gerilmemiş kanvası zemine sererek damlatma yöntemi ile geleneksel fırçalardan uzak, el hareketleri duyguları ve bütün bedeni boya ile boşluktaki dansını eserlerinde işlemiştir.

İlk etapta kendini özgürce ifade edebilme umursamaz bir ruh hali izlenimi veren tabloları derinlere indikçe kendi iç dünyamızda çözümleyemediğimiz yüzleşmeye cesaret edemediğimiz duygularımız ile yüzleştirir. Psikanalize olan ilgisini eserlerinde görebiliyoruz. Tablolarını isimlendirirken içeriği gibi kendi gerçekliğinden uzak, kişinin kendi gerçekliğine özel yorumlamasını serbest bırakmıştır. Daha fazla kitleye hitap etmesi sanatın evrenselliğini destekler niteliktedir.İlk büyük eseri olarak nitelendirilen Mural soyut expresiyonizmi en güzel  şekilde betimlemiştir .İlk etapta renk ayrımını yapabilsek de siyah rengin hakim olduğu  ağlar iç benliğimizin derinliklerine inmeyi başarmıştır.Tablolarında neyi görmek istiyorsak odur. Depresyon ve madde bağımlılığı artıkça kendinden uzaklaşarak yaratıcılık olasılığını artırmıştır.

 ‘’Resimlerim üzerinde çalışırken, o an için ne yaptığımın tamamen bilincinde olmam. Ancak belli bir ‘tanışıklık’ döneminden sonra ne ile ilgili hareket ettiğimi görebilirim. Değişiklikler yapmak, imgeleri yok etmemdeki gibi korkularım yoktur, çünkü resmin kendine ait bir yaşamı vardır. ‘’

3 yorum “HİSLERİ BOYA İLE NOTAYA DÖKMEK // JACKSON POLLOCK

  1. Gerçekten insan resim yaparken rahatlıyor aklındakini renklere çizgilere dökmek çok güzel

  2. yasadigi inisli cikisli hayati tuvale en guzel yansitan adamlardan biridir pollock.
    sanildiginin aksine alkolluyken kendi stilinden uzak, abstract figurlerin bile varolmadigi eserler yaratmistir. karisi lee krasner’da cok taninmis bir abstract sanatcisi idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir