Selamlar sevgili okuyucular. Bugün sizlere evlat nasıl edinilir ve sonrasında neler yapmalı hakkında bilgi vereceğim. Ben geçtiğimiz günlerde bir tane edindim. Aslında konuya şöyle başlamak gerekli, gerçekten sahip olmak istiyor olabilirsin fakat bu sorumluluğu alabilecek misin? Çünkü etraf sahiplenilip sokağa terk edilen cins hayvanlarla dolu. Ev ortamına alıştıktan sonra tekrar sokak hayatına da adapte olamayan bu canlar çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Sizlere kendi yaşadığım şeylerden biraz anlatayım istiyorum. Eskişehir’den bir şahıstan belli bir ücret karşılığında yavrumu aldım. Kendisi amerikan stafford shire terrier (Amstaff) olarak adlandırılan bir ırk. Neden bu ırkı seçtin diye merak edeniniz varsa, daha önce bir kaç deneyimim oldu köpek beslemek üzerine bu köpekler kesinlikle tehlike olmadığında bariz şekilde havlamıyorlar ve kendilerine güveni çok yüksek bir o kadar da otoriter bir sahip isterler, yoksa patron onlar olur. Eğer ben köpeğime kızamam ben o istemeyip ağlarsa ben kıyamam derseniz o size ilerde büyüyünce çok güzel kıyacaktır. (Öldürür mahiyetinde demiyorum, lütfen yanlış anlaşılmasın. Ona hiç bir sözünüz geçmeyecektir.) Bu arada saldırgan köpek yoktur; saldırganlık öğretmiş sahip vardır arkadaşlar.  Muhtemelen benim köpeğim de kedilerle bile anlaşan minnoş bir canlı olacaktır. Köpeğimin ırkını biliyorum fakat şecere denen zımbırtıya sahip olmadığı için, anne babasının sağlık karnesinde de Amstaff yazmasına rağmen Pitbull olarak geçiyor ve maalesef ülkemizde 5199 sayılı hayvanları koruma kanununa göre yasaklı bir ırk. Bende yarin bir gün elimden alınmasın diye köpeğimi kayıt ettireyim şu şecere denen şeyi alayım istedim. Forumları ve birkaç siteyi araştırdıktan sonra gidip bu american stafford shire terrier ırkı kinoloji derneğine kayıt yapayım dedim ve derneğin resmi sitesinden iletişim bölümünü arayarak yardım istedim. Kendisi bana “Anne babada yoksa yavruya yapamayız, daha önceleri 9 aylık olan yavrulara (9. ay sonunda köpeğin karakteri oturmuş sayılır) belirli sınavlar yapıyoruz ırk özelliklerini taşıyıp taşımadığını belirlemek üzere ve bunların sonucunda b sınıfı şecere verebiliyoruz ancak bunun 3 kuşak sonraki yavruları a sınıfı şecere taşır” dediler ben b olsun yeter dedim. Bunu şuanda yapamadıklarını bu konuda dava açtıklarını ve bundan sonra sadece kayıtlı olan şecere li ırkların amstaff sayılabileceğini ve onların yavrularının sayılabileceğini söylediler. Peki ben ne yapacağım, dedim. “Yakında tüm veterinerlere içişlerinden yazı gidecek ve veterinerler kliniğine gelen şeceresiz Amstaff yavrularını ihbar edecekler bu yavrularda bir şekilde uyutulacak (katledilecek) çünkü onlar kayıtlı olmadığı için pitbull” dedi. Peki ne yapacağım ben şimdi dediğimde, alma o köpeği  gel bizden şecereli yavru al fiyatı 1500-3500 TL arası değişiyor dedi. İşte tam da o cümle sonrasında beynimde şimşekler çaktı.

Sevgili okurlar, hem ülkemizde hemde uluslar arası tüm araştırmalarda ulaşılan ve bilimsel olan veri şudur ki; köpekler aldıkları eğitime göre karakter oluşturur. Dolayısı ile köpekleri değil onları kötü yetiştiren insanları yargılamak ve onlara ceza kesmek gerekli. Sözüm ona kendilerine şu ırk bu ırk köpek ırkı derneğiyiz onun yöneticisiyiz diyen ve amaçları sadece kendi ellerindeki köpekleri birer meta olarak kullanıp ticaret yaparak ve diğer insanların ücretiz dahil birbirlerine köpek alışverişini engelleme gayreti içerisinde kendi ellerinde bu işi ticarete çevirip durumu tekelleştirme amacı güden kişiler değillerse şayet hodri meydan. Köpekleri aynı insan evlat edinmesinde uygulanan prosedürleri uygulayarak köpeklere bakacak durumu yeri ve imkanı olan bireylere ve gerekirse belli bir temel eğitim de vererek hatta her yıl köpekleri denetlemeye götürerek kontrol edebilirler ve ücretsiz veya makul bir fiyata verebilirler. Yada şuan bu ırk gibi güçlü ırk köpekleri 9 ay doluncaya kadar ağızlıksız ve tasmasız gezdirilemez diye bir koşul sunsunlar. 9 ay sonunda her köpek sahibi köpeğini sosyallik sınavına tabi tutsun ve 9 aylığı geçkin köpekler sosyallik sınavına  girmemiş veya bu sınavı geçememiş ise o köpekler sahiplerinden alınıp rehabilite edilmek üzere toplanırken sahipleri yüksek para cezalarına çarptırılsın.  bence adil olan budur.

Şimdi geldik tüm sorunları atlattık ve köpeğimizi eve getirdik ona ait bir alan hazırlamalı. Mümkünse çelik mama ve su kabı alınmalı çünkü plastiği ileride dişleyerek kırabilir. Onunda bir çocuk olduğunu unutmayın ve  oynaması için bir iki tane oyuncak alın. Tuvaletini yapmasını istediğiniz bir alan gazete ile veya petshoplarda bulabileceğiniz pedlerden koymalısınız. Minik yavrular genelde yemek yedikten, su içtikten, uyandıktan veya oynadıktan hemen sonra etrafta koklanmaya başlayacaktır. Onu hemen hazırladığınız yere götürüp bırakın ve tuvaletini yaptığında ise onu ödüllendirin. 50 günden küçük yavru almayınız. 2. karma aşıları bitene kadar asla dışarı çıkarmayınız. Dışarıda herhangi bir köpek sevdiyseniz elinizi gerekirse çamaşır suyu da ekleyerek bir kaba, bol sabunla yıkamalısınız. Yoksa bu yavrular anneden ayrıldıktan 1 hafta sonra bağışıklık sistemi sıfırlandığından türlü türlü hastalıklara davetiye çıkarır, en kötüsü ölümcül bir hastalığa dahi yakalatabilirsiniz (kanlı ishal). Köpeğinize vereceğiniz diğer eğitimleri de uzun uzun yazsam okumaktan vazgeçinleriniz olacağı için belki bir başka yazımda sadece eğitim üzerine yazacağımı söyler, iyi günler dilerim. Tabi bu mümkünse….

6 yorum “Sokakta dahi bulsan…

  1. Köpekler insanların en sadık dostlarıdır..bu yüzden satın almayın sahiplenin…

  2. Bu hassasiyetiniz için teşekkürler, kesinlikle zevk için bir canlı alıp sonrasında ona bakmayıp sokağa atanlara büyük cezalar verilmeli.Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  3. ben bitiyorum bu güzel canlılaraya.. arabada mutlaka 1-2 kg kuru mama taşıyorum. gördüğümde veriyorum… çok seviniyorlar..

  4. Adamsın paylaşım güzel olmuş ve herkesin okuması gerek sonuçta nefes alan bir canlı bizim gibi ayakta alkışlıyorum 👏👏👏 herkes okurda duyarlı olur inşallah

  5. Köpekler insanların en sadık dostlarıdır,dostlar parayla satın alınmaz.Sahiplenin, insandan daha dost olduklarını göreceksiniz.

  6. Sahiplenin diyorsunuz 3 yıldır köpek sahiplenmek istiyorum her aradığım kişi yada yer ya para istiyor yada envai çeşit soruyla insanı bıktırıyor yada o yüzden ne kadar çok istesemde sahiplenemiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir