Geçen günlerde Sevgili BCT tarafından yazılan sitemizin en uzun yazısının ortaya çıkmasını sağlayan,  81 yıllık ömründe okurlara Lord Of The Rings, Hobbit, Silmarillon gibi harika eserler bırakan J.R.R. Tolkien kimdir?

Asıl adı John Ronald Reuel Tolkien olan Tolkien Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde doğdu. Aslında Birmingham’lı olan aile kendilerine yeni bir hayat kurmak için buraya yerleşmişti.Fakat kısa bir süre sonra aile İngiltere’ye geri döndü. 15 Şubat 1896’da  Afrika’da kalan babanın ölüm haberi geldi.Bunun üzerine anneleri çocukları alıp küçük bir köy olan Sarehole’a yerleşti. Bu köy Tolkien’de derin etkiler bırakacak, ömrünün kısa bir süresini burada geçirmesine rağmen hayallerinde yarattığı Hobbitlerin diyarı Shire ile defalarca Sarehole’u ziyaret edecekti. Sarehole’da Tolkien’i etkileyen sadece doğa değildi. Köy yakınındaki Moseley Bataklığı, kardeşi ile her zaman oynamaya gittikleri Cole Bank Road değirmeni ve devamlı kendilerini kovaladığı için “Beyaz Ogr” adını taktıkları değirmencinin oğlu da Ronald üzerinde derin izler bıraktı.

Annesinin 1094 yılında ölümü  üzerine çocuklar teyzeleri Beatrice’in yanına gitti ve Peder Francis Morgan’ın gözetimine verildi. King Edward’s Okulu’nda iken Ronald’ın dillere büyük yatkınlığı olduğu ortaya çıktı ve bu dönemde Ronald kendine ait bir dil tasarlamaya başladı. Böylece Elf dillerinin temelleri atıldı.

Çocukluktan gençlik yıllarına geçerken oturdukları Birmingham kentinde Tolkien’i etkileyen iki büyük yapı vardı. 29 metrel uzunluğuunda Perrott’s Folly kulesi o yıllara göre olağanüstü büyüklüğü ile Tolkien’in beynine kazınmıştı. 1758 yılında John Perrott tarafından yapılan bu kule tuhaf mimarisi ile “Perrott’un divaneliği” ismini almıştı. Hemen bu kulenin yanında ise bir başka kule vardı. Ve bu iki kule daha sonra yazacağı Lord Of The Rings için esin kaynağı oldu. Tolkie’in gençlik yıllarına dair bir diğer önemli not ise Gamgee ismi ile o yıllarda tanışmış olmasıdır. Bu yerel pamuk markası Gamgee, Ronald’ı etkilemiş olmalı ki  Frodo’nun sadık dostu Sam’e bu soyadını vermiştir.

16 yaşındayken hayatını değiştirecek bir olay oldu ve hayattaki tek gerçek aşkı olan Edith ile tanıştı. Fakat Peder Morgan görüşmelerini yasakladı. 1911 yılında Tolkien klasik diller eğitimi almak için Exeter Koleji’ne gitti ve 21 yaşını doldurduğunda hiçbir zaman unutamadığı Edith’i buldu (Söylenir ki Edith ormanda dolaştıkları bir gün onun için dans etmiş ve bu dans genç Tolkien’i çok etkilemiştir). Gençler 22 Mart 1916’da evlendiler. Üstelik Tolkien onu ikinci kez bulduğunda Edith bir başkası ile nişanlıydı.

Bu arada Birinci Dünya Savaşı başlamıştır. Kısa bir süre sonra Tolkien de orduya katıldı ve Fransa cephesinde savaştı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien çok yakınında patlayan bir bomba yüzünden İngiltere’ye geri döndü. Fakat savaş bu genç insan üzerinde unutulmaz etkiler bırakmıştı.Bizim anlayacağımız Tolkien’in kitaplarında her zaman hayatından izler vardır. Savaş bittiğinde Oxford English Dictionary’de iş bulan Tolkien, savaştan döndükten sonra hayatının büyük bir kısmını  Oxford’da geçirdi. 1945 yılında Oxford’da profesör olmasına kadar geçen zaman içerisinde 4 çocuk sahibi oldu. Bu süre içerisinde devasa hayal dünyası Orta Dünya’yı oluşturmaya devam etti. Bir çeviri olan ilk kitabı Sir Gawain and The Green Knight yayınlandı. Entelektüel bir topluluk olan “Inklings”i yakın dostu CS Lewis ile kurdu ve 1937 yılında Hobbit’i yayımladı. Roman hem olumlu hem de olumsuz tepkiler aldı. Bazıları, Oxford’da profesör olan Tolkien’den nasıl olup da bir masal kitabı çıktığını soruyordu. Ama olumsuz eleştiriler bir işe yaramadı ve Hobbit kısa zamanda popüler oldu.

Hobbit, aslında Lord Of The Rings serisinin başlangıcıdır. Orta Dünya ilk kez bu kitapta okuyucuların karşısına çıkar. Bundan sonra Tolkien Lord Of The Rings için çalışmaya başlar.

29 Kasım 1971’de karısı Edith vefat eder. Tolkien bunun üzerine sadece iki yıl yaşayabilir ve 2 Eylül 1973’te Kraliçe’den krallığın en önemli nişanlarından biri olan Commander of the Order of the British Empire  unvanını almasından kısa bir süre sonra 81 yaşında İngiltere’nin Bournemouth şehrinde ölür. Ölümünden sonra en önemli kitaplarından biri olan Silmarillion oğlu Christopher Tolkien ve ünlü bir fantastik hikâye yazarı olacak olan Guy Gavriel Kay yardımı ile bitirilmiştir.

Sevgili okurlar bu yazımda sizlerde bir efsane olan Tolkien’in hayatına kısaca göz attık. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

8 yorum “J.R.R. Tolkien Kimdir?

  1. BCT’nin o uzuun incelemesinden sonra bunu okuyunca taşlar daha da yerine oturdu. Teşekkürler.

  2. Gerçekten açıklayıcı akıcı bir şekilde anlatmışsın hocam ellerine sağlık keyifle okudum.

  3. Belki çekilen filmlerle tanındı ama çok büyük bir edebiyatçıydı. Hayallerinde yaşadığı dünyalar için fark diller üretmiş bir dahi. Çok güzel özetlenmiş teşekkürler

  4. Makale çok güzel teşekkuler paylaşımınız için hopitler filimi çok kez izliedim

  5. Gerçekten de çok başarılı bir biyografi anlatımı olmuş. Gereksiz bilgililerden çok güzel kaçınılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir