LATE SHIFT // FMV Video Oyunu // İnceleme

6

Selamlar, sevgiler, saygılar… Bugün hikayesiyle beni benden alan, her saniyesinden keyif aldığım, Late Shift isimli oyunu inceleceğiz.

Oyunun konseptinden bahsedeyim.

Oyun tamamı ile gerçek oyuncularla çekilmiş, adeta bir film. Bir filmde dikkat edilen prodüksiyon ve senaryo hassaslığı, bu oyunda fazlasıyla gösterilmiş.

Oyun film gibi ilerliyor ama oyun bunun neresinde?

Evet oyun adeta bir film. Gerçek oyuncular, yönetmenler, ekibi ile. Oyunda yaptığınız tek şey, seçimlerde bulunmak. Bulunduğunuz her bir seçim sizi oyunda farklı bir yola sokuyor ve farklı bir sonla karşılaşıyorsunuz. Yani oyunun birden fazla sonu var. Verdiğiniz kararlar çok fazla önem taşıyor. Bir yandan film izliyorsunuz, bir yandan olayları çözmeye çalışıp, en doğru kararı vermeye çalışıyorsunuz.

Oyunun başında vereceğiniz bir karar, oyunun sonunu etkileyebiliyor. İster istemez oyun, bazı noktalara gitmemizi arada sırada zorlasa da bunu sık gerçekleştirmiyor. Yine kararlarınızla finali belirleyecek olan siz oluyorsunuz.

Oyun kontrol ve grafik barındırmıyor. Çünkü oyunun kendisi film zaten demiştik. Sadece tercihlerle ilerlediğinizden, herhangi bir kontrole de ihtiyaç yok. Bu demek değil ki oyun basit. Eğer bodoslama düşünmeden karar verirseniz, oyun sizden bunun intikamını göstereceği sonla çok güzel alıyor. Merak etmeyin.

Herkesin mutlu ayrıldığı bir final bulmak gerçekten çok zor ama imkansız değil. Tutuklanabiliyorsunuz, öldürülebiliyorsunuz ve daha neler neler… Ben istediğim finali bulabilmek için, defalarca kez oyunu baştan oynadım. Nasıl bitirmek istediğinize kendiniz karar veriyorsunuz ve bunun için defalarca kez de olsa uğraşmak keyif veriyor. Oyuna baştan başlamak hiçbir şekilde koymuyor. Çünkü, baştan baştan izleyebileceğiniz, iyi kurgulanmış bir film senaryosuna sahip.

Konusundan biraz bahsedecek olursam…

Otoparkta çalışan, genç öğrenci Matt, talihsiz olaylar neticesinde soygun olayına karışıyor. Sizin kontrol ettiğiniz, tercihlerini yönlendirdiğiniz karakter olur kendisi. Ona ne yaptıracağınız, nasıl bir yola sokacağınız artık size kalmış. Daha fazla spoiler vermek istemiyorum.

Oyunda çoğunlukla İngiliz aktörler kullanılmış. Biraz oyuncuları araştırdığınızda, önceden çeşitli Hollywood yapımlarında oynadıklarını görebilirsiniz. Yani ne oyunculuklara nede kurgusuna diyecek çok lafım yok.

Oynamadıysanız ve standart oyunlardan bıkıp, oldukça keyifli vakit geçirmek isteyen, hem oyun hemde film sevenlerdenseniz bu oyunu direk oynayın.

Oyunun trailerı ile sizi baş başa bırakıyorum. Bir sonraki incelemeye kadar, kendinize nasıl istiyorsanız öyle bakın…

6 yorum “LATE SHIFT // FMV Video Oyunu // İnceleme

  1. Çok güzel bir oyuna benziyor. Bizim işimiz zaten film. Oynanır o zaman bu

  2. Ben bu oyunu görmüştüm. Gerçekten izlemeside ayrı keyifli. Film diye oynanır.

  3. İşin içinde film varsa bizden kaçmaz. Çöp filmlere inat oyna dersen oynarız üstad.

  4. Oynamıştım eskiden. Steamde şuan indirimde. Ben daha pahalıya almıştım ama fiyatını sonuna kadar hak eden bir oyun.

  5. Pandada oynuyordu bu oyunu. İzlemiştim. Sizde oynayın twitchte. Keyifle izlerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir