Star Trek: The Motion Picture 1979 – Star Trek Filmlerini İnceliyoruz 1

0

konudeposu.com star trek film incelemeleri

Herkese Merhaba

Bu düzenleyeceğim seride 1979’dan günümüze kadar olan bütün Star Trek filmlerini yorumlamaya çalışacağım. Taze gözlerle en baştan izliyorum. Pek fazla spoiler vermemeye çalışacağım. İlk film The Motion Picture ile başlayayim.

Film oldukça eski bir yapım. Bunu göz önünde bulundurarak değerlendireceğim. Yine de filmi biraz kötülüyeceğim.

Film açıkçası çok sıkıcı. “Ahh bitsin artık üff be yeter!” diyerek izleme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Karakterleri ilk defa tanıma süreci pek fazla uzun değil. Mevzuyu az çok çözüyorsunuz. Zaten filmde öyle ahım şahım sizi zorlayacak bir derinlikte yok.

star trek konudeposu.com

Konusuna gelecek olursak Enterprise isimli baya iyi bir gemi var. En azından bize öyle diyorlar. Bu gemi bir uzay gemisi. Zaten çoğunuzun bildiği üzere film; uzay, uzaylı, bilim kurgu türlerini işleyen bir film.

Film standart bir senaryoyla başlıyor. Dünya’ya tanımlanamayan bir cisim yaklaşıyor, gemiye atlayıp gidiyorlar uzaya, nedir ne değildir diye. O cisimle bizimkiler arasındaki maceralarla film gidiyor işte. Çok birşey beklemeyin.

Kirk isimli bir abimiz geminin çirkef kaptanı var. Aslında iyi bir abimiz ama oldukça hırslı, yolundan sapmaz biri. Bu hırsı yüzünden gemiyi, mürettebatı yakabilir bu adam. Zaten film boyunca kaç kere  gemi mürettabatı “kaptan, hoop ne yapıyon, ölecez şurda, manyakmısın oğlum” demişliği oldukça fazladır.

Kaptan hep böyle abuk sabuk haraketler yaparken gizimli adamımız Stock boy gösteriyor. Gemi patladı patlayacak bizim Stock yan gemiyle geliyor, ciddi duruşuyla “kaptan sen hayırdır ya” diye, gemiye zekasıyla bir güzel ayar çekiyor. Bizim kaptanla Stock eski dostlarmış meğer, sonra kanka manka takılıyorlar.

Stock oldukça gizemli bir kişiliğe sahip. Bu gizemli kişiliğinin nedeni çok üstü kapalı bir şekilde, azıcık anlatılıyor. Anlaşılan filmler boyunca göreceğimiz ve tanıyacağımız adam bu. Kendini belli etti. Baya zeki zaten.

star-trek-the-motion-picture

Senesine göre oldukça iyi, şuan izleyen için oldukça sıkıcı bu filmin finali oldukça ilginç ve güzel. “Ahh bitsin artık” derken bir anda öyle bir sona bağlamaları beni oldukça şaşırttı. Adamlar yapmış dedim. Evreni tanıtma işlemi ile geçiyor genelde film. İş ana hikayeye gelince adamlar filmin son 25 dakikasında coştu. Bir sonraki filmlerin daha güzel olduğunun en büyük göstergesiydi. Çünkü Star Trek Evrenini tanıma sürecemiz bitmişti.

Bu filmi izlemeli misiniz? Evet izlemelisiniz. Film sıkıcı mı? Son 25 dakikası hariç sıkıcı ama senesine göre düşünürseniz hiç sıkıcı değil. Gelecek filmlerine kapı açmak ve günümüzde hala devam eden Star Trek filmlerine tam olarak hakim olmak için izlemelisiniz. Tekrar ediyorum o senenin filminde öyle bir final beklemezdim. Film boyunca beklediğim derinliği orda gördüm.

Gelecek güzel filmlerini hatrına bu filmi izleyin derim.

Bu filmle ilgili anlatacaklarım bu bu kadar. Film her ne kadar eski olsada, fazla spoiler vermek istemediğimi belirtmiştim.

Okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki Star Trek filminin incelemesinde görüşmek üzere…

Hoşçakalın…


Ek 1 (15.01.2017): Bütün Star Trek Filmlerini İnceleme projemi gerek site, gerek hayat yoğunluğum nedeniyle iptal ettim. Star Trek incelemesi içeren tek yazım bu. Başka incelemeleri, yazıları vb. sitemizde yayınlanmaya devam edeceğiz. -BCT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir