XCOM: Enemy Unknown // Oyun İncelemesi

7

XCOM oyunları strateji türünün vazgeçilmez parçalarını oluşturmaktadır. Genel olarak XCOM’un serisi olsa da ben incelemek için 2012 yılında çıkan Enemy Unknown oyununu tercih ettim. Hepsi oynanış olarak benzerlik içeriyor ama farklı kurgulardan oluşmaktadır. Eğer XCOM oyunları hakkında fikriniz hiç yoksa, bu inceleme ve bu oyun oldukça faydalı gelecektir. O yüzden bu oyunu başlı başına, ele alacağım. Diğer oyunları mevzuya karıştırmayacağım.

Eğer strateji türündeki oyunları seviyorsanız, kesinlikle XCOM hoşunuza gidecektir. Strateji türünün önde gelen oyunlarından Civilization’ı yapan  Firaxis Games ve Sid Meier’in elinden çıkmış bir oyundur.

Oyunda Dünya çapında uzaylı saldırısı başlamıştır. Biz ise XCOM adı verilen, Dünya ülkelerinin desteklediği, projenin başındaki komutanız. Böyle deyince basit gözükmüş olabilir. İşler hiç öyle değil. Oyunda düşünmeniz gereken bir çok etmen var. Düz savaşa girip, kazanmayla geçmiyor. Projeye bağlı ülkelerin memnuniyetinden tutun, yeni tehditlere karşı geliştirmeniz gereken üssünüz ve silahlarına kadar bir çok detay içeriyor. İlk oynadığınız da yalpalayabilirsiniz ister istemez.

Sonra oyuna devam ettikçe oyunun sadece stratejiye dayalı olmadığını görüyorsunuz. Oldukça özenle hazırlanmış sinematikleri ve kendini yenileyen senaryosu mevcut. Bir yandan stratejik detaylarla uğraşırken, bir yandan film izler gibi senaryoyu takip ediyorsunuz. Bu ikisindeki dengeyi oldukça iyi tutturmuşlar diyebilirim.

Oyundaki karargahınızı sizin belirlediğiniz stratejiye göre ayarlayabiliyorsun. Kendi benimsediğiniz savaş taktiğine göre askerlerini silahlandırıp, eğitebiliyorsunuz. Siz geliştikçe düşmanlarda gelişiyor, taktik yenileme ihtiyacınız doğabiliyor.

Savaşın yanında oyundaki dallardan biri mühendislik. Bilimsel çalışmalar yaparak yani materyaller keşfedebiliyorsunuz ve mühendislikle beraber bunları geliştirebiliyorsunuz. Sniper, ağır makineli vs. silahlarınızın hangi askerin kullanacağına ve bu silahların hangi modelini hangi askere yerleştiriceğinize dair detaylar sizin zevkinize kalmış. Sizin oynanış sisteminizle alakalı.

Oyun hem kendi stilinizi belirlemenize izin veriyor, hemde bunun yanında size güzel bir hikaye sunuyor. Bunu yapan oyunlar çok enderdir. Dümdüz gidip ateş etmeli oyunlar var, senaryosu çok güzel. İnanılmaz mekanikli oyunlar var, senaryosu çöp olan. Bu ikisinin ayarını ve dengesini tutturmak zor ve iş.

İlk başladığınızda görevler, herkesi öldürüp geçmeli olarak size gelebilir. Aslında bu aşamalar oyuna alışmanız için yapılmıştır. Görevleri yaptıkça, senaryoya bağlı olarak görevler değişmektedir. Oyunun finalinde sizi hüzünledirecek bir son bekliyor diyebilirim.

Oyunun sistem gereksinimleri çok fazla değil, çoğu bilgisayarda rahatlıkla oynayabilirsiniz. Sistem gereksinimleri az olmasına rağmen, grafikleri oldukça tatmin edeci. Normalde strateji oyunlarında grafiklere çok önem verilmez ama bu oyun bununda hakkını vermiş diyebilirim.

Oyunun ortalama 50 saat oynanış süresi bulunmaktadır. Her bir saniyesinde aşırı zevk aldım diyebilirim. Tür olarak geniş yelpazeli bu oyunu kategorilere sokacak olursam; “Strateji tabanlı, taktiksel oynanışlı, bilim kurgu hikayeli oyun” diyebilirim.

7 yorum “XCOM: Enemy Unknown // Oyun İncelemesi

  1. Daha önce bu tarzda çok oyun oynadım ama gerçekten güzel bir oyuna benziyor makalede güzel olmuş akıcı ve kalite kokuyor.

  2. Değişik bir oyunmuş pek benim tarzım değil ama görsel efektleri kalite kokuyor paylaşım için teşekkürler.

  3. Merak ettim gerçekten iyi bir oyun gibi duruyor sayenizde aydınlanıyoruz bu konularda teşekkürler emeğinize sağlık.

  4. Bu site gerçekten muhteşem okuduğum en iyi inceleme bu oyun hakkında

  5. Daha önce bu tarzda çok oyun oynadım ama gerçekten güzel bir oyuna benziyor makalede güzel olmuş akıcı ve kaliteli.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir