14 yorum: “Beyler, insan mıyız?

 1. Etkileyici bir yazı olmuş canımcım, sende de bu beklenirdi zaten 🙂 ❤ İnsan mıyız bilmiyorum da insanları ayrıştırmadan sadece insan olarak görmekte biraz zorlanıyoruz. Bu ayrıştırmanın olmadığı günleri hep beraber görmek dileğiyle ?

 2. Kardeşim yazının içeriğini çok beğendim gerçekten çok iyi ve etkileyici bir konu üzerine bir şeyler yazmayı denemişsin. Öz eleştiri yapabilmek adına güzel sorular sormuşsun. Hoşuma gitti keşke herkes bu şekil de düşünebilse kendini sorgulayabilse dünya çok daha iyi ve yaşanabilecek bir yer olabilirdi. Neyse umarım bir gün bütün bu ayrımcıkların bittiği bir dünya ya uyanabiliriz eline yüreğine sağlık.

 3. İnsan olmak artık pek de güzel bir şey değil. Hayvan olmak isteyenler bi denerse bizede söylesinler

 4. Vicdan… İnsanı hayvandan ayıran özel yetenek aklın vicdana uygulanıp uygulanmadığı olabilir. Çünkü hayvanlar insanlar gibi keyfi olarak canileşmezler ya açlardır ya da ölmek üzeredirler. Ve bunu özeleştirinde yaparak söylüyorum ki; bizlerdeki acımasızlığın insanlıkla ters orantılı olduğunu düşünüyorum. Acımasızlık arttıkça insanlık azalır.

  nefis bir yorumlama olmuş arkadaşım kitabı okumamıştım ve okumaya karar verdim açıkçası. Ellerine ve yüreğine sağlık beklemedeyim.

 5. Önemli Bir Konuya Değindiniz. Zaten Dünyanın En Tehlikeli Kişileri Biz İnsanlar Değil miyiz ?

 6. Dediğin gibi yaşamak nerdeyse imkansız şuanki sistemde şöyle bahsedeyim örneklerle misal senin bir iş yerin var parke üzerine parkeler sana 25 tl den geliyor m2 si sana bir iş veriyorum ben diyorumki 100 m2 lik bir ofisim var buraya parke döşer misin sen m2 başına 2 tl kar koyarak 27 tl parke diyorsun bunun içinde 1 işçi çalıştıracaksın işçilik içinde işçinin yövmiyesi olan 70 tl yi istiyorsun toplam fiyatı aldığında işçin 70 tl kazandı sen daha fazla ama bitmedi neden çünkü sen işçiyi günde 8 saatlik kiralıyorsun ve 100m2 lik bir alan toplamda 3 saatte bitiyor sen bu işçiye sonrasında 120 m2 lik bir yer daha yaptırabilirsin bu sefer hesap gene aynı ama sen ilk işten zaten işçi parasını çıkarmıştın bu sefer işçilik icretide senin cebine giriyor ve bu işi uzun vadelere vurduğunda emek sömürün ortaya çıkıyor sen işçini günde 8 saat kiraladın ve 8 saatte ona verdiğin paranın günlük 70 se 2 bazen 3 katını sadece işçilik olarak ondan kazandın ve üstelik malzemeden de extra kazandın buna artı değer deniyor emek ve sermaye çelişkisinde yani diyeceğim o ki sınıflandırma dine dile ırka göre renge göre diyorsun ya aslında zaten 2 sınıftan oluşan bir düzende yaşıyoruz işçi sınıfı ve patron sınıfı yani emek ve sermaye sınıfı ve ülkemizi baza alacak olursak şayet nüfus olarak emek sınıfı ülkenin %95 ini oluştururken , sermaye sınıfı %5 ini oluşturuyor yani şuraya varacağım emekçiler bir araya gelip lan biz bunlardan çokuz neden itaat ediyoruz neden kendimizi sömürtüoz diyemesinler diye emekçi kısmı bölünüyor kürt türk arap laz çerkez azeri ermeni şu bu vs. Diye veya dinli dinsiz müslüman ama sunni şii die o kadar fazla parçayiz ve birbirimize düşman yetişiyoruz ki bir an unutuyoruz dediğin gibi aslında hepimizin insan olduğunu ve aslında sadece iki sınıf olduğunu istesek sınıfları da ortadan tamamen kaldırabileceğimizi yani demem o ki güzel bir yazı olmuş ben sadece içimdekileri yazdım.umarım birgün tamamen sadece insanız ya diyeceğimiz sınıfaız toplumlarda yaşarız.

 7. Yazınız ve sonrasında gelen yorumlar çok güzel ve düşündürücü olmuş, teşekkürler.

 8. işte özlediğimiz özendiğimiz düşünce yapısı. güzel bir yazı olmuş hocam kalemine sağlık 🙂

 9. tebrik ediyorum,tüm insanlığı kucaklamak gerek,bir insanı yaşatmak bütün insanlığı yaşatmaktır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir