Çöp Kutularımıza Sahip Çıkalım

7

Çok sevgili Konu Deposu okuyucuları, lütfen çöp kutularınızı karıştırmayınız. Etrafımda sürekli çöplerini karıştıran insanlar görüyorum. Ve bu beni çileden çıkarıyor. Tamam, ben de bazen kapağını açmıyor değilim ama çok da faydalı olduğunu söyleyemeyeceğim. Şimdi sizin sorunuza gelelim. “Ne diyor bu Nura?” diyorsunuz. Hemen açıklıyorum. Kafalarımızdaki çöp kutusundan bahsediyorum. Hayır hayır, gereksiz bilgiler için kullandığımız değil, gereksiz insanlar için kullandığımız çöp kutusu.

Birini ya da bir olayı çöpe atmaya karar verdiğimizde, bunu kirlendiğini ya da bittiğini düşündüğümüz için yaparız. Ve bitmiş ya da kirli şeyleri karıştırmak, yani bir nevi istifçilik yapmak, yavaş yavaş tüm hayatınızı doldurmaya ve sizi öldürmeye başlayacaktır. Ya çok birikir ve kapıyı bulmamıza engel olursa? Ya boyumuzu çok aşarsa?

Geçmişimizden kurtulmak çok zor da olsa en sağlıklısı önümüze bakmaktır. Çünkü geçmişi değiştiremeyiz ama geleceğimize yön verebiliriz. Kitabın bir sayfasında takılı kalmak diğer sayfalara geç kalmak demektir. Herkes için sağlıklı olan, hoşları yanımıza alıp boşları çöpümüze atmak olacaktır. Sürekli geçmiş özlemi çeken ve ondan kopamayan insan ne bugününü yaşayabilir ne de geleceğini güzelleştirebilir.

Kimimizin çöpleri ihanetler, yalanlar, aldatmalar olmuşken, bazılarımız da travmalaramızı çöpe atmaya çalışırız. Kaldırıp atmak zor olsa da geri dönüp karıştırmadığınız süre boyunca inanın bana artık rahat edeceksiniz. Çünkü hayattaki temel kural kendine iyi davranmaktır. Her kişiden, her olaydan sonra size kalan, ne olursa olsun ölene kadar sizden ayrılmayacak hatta ayrılamayacak yegane varlık sizsiniz. O zaman neden kendinize kötü davranasınız ki? İnanın bana kendimize iyi davrandığımız sürece yalnız kalmayacağız.

Uzun lafın kısası çöpleri karıştırmayı bırakalım arkadaşlar. Ve kendimize gerçekten iyi bakalım.

7 yorum “Çöp Kutularımıza Sahip Çıkalım

  1. Nişanlım 2 yıl önce vefat etti. Çok seviyordum. Evlenecektik. Nişanlandığımızda kanser olduğunu biliyordum. Bize inancımız tamdı. Yenemedi işte. Şimdi bana hiç geçmişinden kurtul hikayeleri anlatmayın.

    1. Sizler sağolun. Sevdiklerinizin değerini bilin. Geçmişinizi unutmayın. Sizi siz yapar.

      1. Başın sağ olsun acın çok taze anlıyorum seni ama istediğini düşün şuan söylediklerime kız istersen bir gerçek var beynimiz her duyguyu özellikle zararlı olan yavaş yavaş unutuyor zaten böyle olmasa yaşamak çok daha zor olurdu. Unutacaksın şimdiki gibi yanmayacak canın tabikide hep bir yarası olacak ama inan ki geçecek yaşın kaç bilmiyorum ama zehir etme karşına çıkacak insanlara bunu çünki seni gerçekten çok sevecek belkide sana merhem olacak insanlar var dediğim gibi acın taze yasını yaşa ama ömrüne mal etme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir