DOCTOR WHO // 11. Sezon İncelemesi // Yeni Doktor Olmuş mu?

4

Bu sezon yeni Doktor’umuzla ve yeni senaristimizle tanıştık, farklı bir konseptle karşılaştık, peki bunlar nasıl olmuş? İlk Doctor Who hakkında konuşmak istiyorum. Doctor Who gelmiş geçmiş en kaliteli bilim kurgu dizilerindendir. Aynı zamanda açık ara en uzun süredir devam eden dizidir. 50. Yıl Özel Bölümü falan var yani. Oldukça geniş dünyası olan bu dizi, özellikle bilim kurgu sevenlerin vageçilmezlerindendir. Evrendeki canlıları, gezegenleri tanımak ve aynı zamanda zamanda olan olaylara tanıklık edip yada hiç gerçekleşmemiş olayları görmek, çok keyif verici birşey. Tüm bunlar gerçekleşirken, dizinin zaman, boyut ve mekan ile ilgili bilimsel detaylara önem vermesi işin ayrı bir keyif verici noktası. Fantastik açıklanamayan bir sonuçtan ziyade, dizi bize her şeyin bilim ile çözülebileceğini ve açıklanabileceğini vermiştir. Uzun zamandır devam eden sezonlarında, bu bilimsel işleyişi tutarlı tutmaya çalışsa da bunu başaramadığı zamanlar oldu. Kendi yazdığı kuralları ufaktan çiğnediği zamanlar yada verilen bilimsel gerçeğin tatmin etmemesi durumları mevcuttur.

Bu tutarsızlıklar daha çok Steven Moffat’ın modern serideki 5. Sezonda senaristliğe başladıktan sonra oluşmaya başlamıştır. Daha esrarengiz bir hal getirmeye çalışırken, zaman yolculuğu kavramı çocuksu ve basit yönlere doğru evrilmiştir. O yüzden kendisinin çok değerli bölümleri olsa da sinirlendirdiği nokta oldukça fazla. Ondan önceki yazar Russell T Davies ise daha az bütçeyle daha tutarlı ve kuralları olan işler ortaya koymuştur. Özellikle 10. Doktor David Tennant ile yakaladıkları uyum, bana göre televizyon tarihindeki en etkileyici sezonların oluşmasına yaramıştır. Şimdi ise yeni senaristimiz Chris Chibnall 11. Sezonda işi devraldı. Yeni doktorumuz ise Jodie Whittaker oldu. Yazının devamında bakalım bu ikisi nasıl işler çıkartıyor?

İlk olarak yeni doktorumuz Jodie Whittaker’a değinmek istiyorum. Jodie Whittaker’ın ilk doktor olacağı açıklandığında bir kesim tarafından tepki çekti. Çünkü ilk defa doktor kadın oluyordu. Bu durum hiçte umurumda olmadı. Doktor kadın mı olur diyenler, rejenerasyon ile böyle mi olur diyenler… falan filan. Doktor bir zaman lordu. Bunu hepimiz biliyoruz. Dizide verildiği üzere zaman lordları rejene olduklarında cinsiyeti değişebiliyor. Bu detay çok hoşuma gitti. Çünkü zaman lordları arasında evliliğin ve aşk bağının cinsiyetin ötesinde birşey olduğu ortaya çıkıyor. Cinsiyet olarak değil, ırk olarak bir aşk var ortada. Birbirlerine davranışları da asla cinsiyet üzerinden olmuyor. Bu çok güzel bir detay. 13. Doktorun kadın olması dizideki hiçbir kurala ters değil. “O kadar erkek izledik ama…” diyenlere de hak veremiyorum. Bırak önce oyuncu bir oynasın, nasıl doktor olacağını görelim. Hemen cinsiyet üzerinden, dizi hakkında çıkarımda bulunmak hoş birşey değil.

Peki Jodie Whittaker nasıl olmuş? Açıkçası doktor olarak sevdim. Bölüm senaryolarını sevmesem de. Senaryoya aşağıda değineceğim. Jodie Whittaker oldukça yetenekli bir oyuncu. Doktorun barındırması gereken enerjisi olsun, doktorun vereceği tepkiler olsun, oldukça yerinde olmuş. Hatta birazcık David Tennant edası sezdim diyebilirim. Kıyafetleri birazcık çocuksu gelmedi değil. Her şekilde 2000 yaşının üstünde olan, zaman, evren, bilim konularında inanılmaz zekaya sahip doktorumuzu ben, Jodie Whittaker’da görebiliyorum. Kadın olduğu için ise bölümlerin buna göre ilerlememesinden oldukça memnun kaldım.

Gelelim bölümler nasıl olduğuna. Chris Chibnall’a seslenmek istiyorum. Niye böyle oldu? Normalde Chris Chibnall ve Jodie Whittaker ilk duyurulduğunda ben çok sevinmiştim. Çünkü bu ikilinin Broadchurch dizisinde oldukça güzel uyumu vardı. Broadchurch ise oldukça dramatik olan hikayeyi, inanılmaz akıcı şekilde anlatan, çok sevdiğim bir dizidir. Doğal olarak senarist ve oyuncu arasında herhangi bir uyum problemi yaşanmayacağını düşündüğümden ve Chris Chibnall’ı oldukça iyi bir yazar olarak gördüğümden, çok fazla heyecanlanmıştım. İşler hiç öyle gitmedi, ne yazık ki. Sezon boyunca neredeyse hiç adam akıllı bilimsel bir olaya tanıklık edemedik. “Yaratık var, neymiş bu, hadi yenelim.” dizisine dönüşmeye başladı. Senaryo olarak bir tutarsızlık yok tamam ama elle tutulur ortada hikayede yok. Doktor dediğin kötüleri yenen bir süper kahraman değildir. Olayları bilimsel yollarla çözen, son kalan zaman lordudur. Bu olan olaylarda genelde bizleri bile düşündürecek ve teori üretmeye zorlayan cinsten olur. Bu sezon gördüğümüz hikayeler oldukça ucuzdu.

İlk 3-4 bölüm neyse olur dedik ama sonrasında da ne adam akıllı uzaylı ırkı gördük, ne adam akıllı gelecekten bir kare gördük. Gördüğümüz ırklar çok fazla yapmacıktı. Bir adamın üstüne kötü figürler yerleştirerek yada kalın zırhlar koyarak uzaylı olması ne zamandan beri başladı? Yada ne zamandan beri bir gezegen sadece bir sokak boyutunda? Geçmişe gidildiğinde ise bütün bölüm kötü olan kötülüğünü yapıyor, finalde ise Doktor hiçbir şey çözmeden kötü adam kendini ifşa ediyor. Doktor Who ne zamandan beri bu kadar ucuz işleyen bir dizi oldu. Tamam dizinin mantık hataları olan yerleri oldukça fazla oldu ama hiç bu kadar ucuz sezon işlemedi. Bütçe artmış, bariz çekimlerden, montajlardan ve CGI lardan belli. Aynı zamanda oyuncu artışından belli. O kadar çok bölümlerde hiç bir işe yaramayan oyuncu gördüm ki, anladığım kadarıyla artık parayı nereye harcayacaklarına şaşırmışlar. Oyuncunun diyalogları var ama ne bir işe yarıyor, nede olaya karşı bir amacı var. Şok içerisinde düşünüyorum, neden bu kadar çaresiz ve ucuz hal aldı.

Bu sezon ki bütün kötü senaryolara rağmen Jodie Whittaker oldukça iyi oyunculuk sergiledi. Kendisini ayrı tebrik ediyorum. Ne yazık ki bu senaristle böyle devam edecekse işimiz yaş. Chris Chibnall biran önce ya Broadchurch’da ki gibi güzel, komplike ve oldukça teoriye sürükleyen, zengin hikaye yazmaya başlaması lazım, yada lütfen yazarlığı bıraksın. Steven Moffat’a sinirlenirken, şimdi onu arar olduk. Bu kadar uzun süredir devam etmiş, televizyon ve bilim kurgu tarihinde devrim yaratmış, kült yapımın bu hale düşmesi oldukça üzücü.

12. Sezon’dan ben oldukça umutluyum yinede. BBC böyle bir dizinin, bu halde devam etmesine göz yummayacaktır. Umarım! Bu sezon yeni yıl özel bölümü olmayacakmış. Her sezon olurdu normalde. Chris Chibnall’ın açıklamasına göre, yazacak konu bulamamış. Bu kararını takdir ediyorum. Böyle yazacaksa hiç yazmasın daha iyi. Yerine 1 adet özel bölüm çekilecek. O özel bölüm umarım umut tohumlarımızı yeşertir.

Kendinize çok iyi bakın, görüşmek üzere…

4 yorum “DOCTOR WHO // 11. Sezon İncelemesi // Yeni Doktor Olmuş mu?

  1. Gerçek ilginç bir dizi izlemeye değer çok güzel acıklama yapmışsınız paylaşımınız güzel izlenmeye değer bir dizi paylaşımı okudukça insan meraklanıyor

  2. gerçekten güzel ve başarılı bir anlatım olmuş. izlemek için sabırsızlanıyorum…

  3. Çok güzel bir dizi bence herkes bu diziyi kesinlikle izlemeli.Hem macera hem aksiyon hem gizem herşeyi içinde barındırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir