IN FLAMES – I, the Mask (2019) // Albüm İncelemesi

5

In Flames, Melodik Death Metal tarzının öncü gruplarından olmuştur. Benimde çok sevdiğim grup, zaman içerisinde Melodik Death tarzından tam olarak ayrılmasa da yeni çalışmalarında çeşitli deneysel dinamikler denedi ve denemeye devam ediyor. Zaman zaman Rock müziğe kayan parçaları oldu, soft parçaları oldu, daha çok Folk etmenleri kullandıkları parçaları oldu ama her zaman bir yerinde alıştığımız Melodik Death elementleri duruyordu.

Bu bahsedeceğim albüm belki de en çok Melodik Death’ten uzaklaştıkları albüm oldu ama yine de bir Melodik Death Metal albümü olmayı başardı.

Bu albüm brutal vokal oldukça fazla barındırsa da In Flames standartlarının altında kalıyor. Bunu kötü bir şey olarak demiyorum. In Flames bu albümde clean tonları hem vokalde hem de gitarlarda biraz daha fazla arttırmış diyebilirim. Hem clean ile hem de scream ve brutallerle harmanlanmış parçalar dinlemekteyiz. Böylelikle bu albümle In Flames eski sertliğini bir nebze de olsun yitirmiş oldu. Bu dinamik hoşuma gitti mi? Açıkçası gitti. Vokalin sesinin ve tekniklerinin ön plana çıkması dinlerken keyif verdi. Yeri geldiğinde kirli tonların dibini tabi ki görüyoruz ama orta da bir karışımın olması ve deneysel ilerlenmiş olması benim hoşuma gitti. Grubun kendini güncelleme çabası içerisinde olması bana ayrı bir heyecan veriyor.

Diğer bir yandan albümde gitar sololarında ön plana çıkması yeni ve farklı bir dinamik oluşturmuş. Heavy Metal tarzında uzun gitar soloları duymaya alışığız ama Melodik Death Metal’de o kadar da alışık değiliz. Bu albümde ise Heavy Metal’e kaçan sololar ayrı bir hava katmış. In Flames pek fazla gitar solosu yazan bir grup değil. Genelde rifler üstünden şovunu yapar. Bununla birlikte şov yapma çıtasını yükselttiğini görüyoruz.

Benim anladığım kadarıyla In Flames yeni rif yapıları, sololar ve vokal teknikleri denemekte. Bu kadar yetenekli bir grubun üstüne kendini güncellemeye çalışmasından doğan sonuçları oldukça tatmin eder düzeyde. Eskiden In Flames’i sadece Melodik Death Metal tarzını sevmiş ve benimsemiş insanlara önerirdim ama galiba artık In Flames, Melodik Death harici diğer Metal tarzlarına kapı açmış bir grup. Bu durum bazılarının aksine beni üzmüyor, sevindiriyor. Farklı tarzlardan elementler kullanma isteği farklı tecrübeler ve yaratıcılık etmenleri gerektirir. Değişimle beraber yeni dinamikler keşfetmek her insanın yapması gereken bir şeydir.

Açıklamalarım üzerinden bu albümü hangi kesime tavsiye edeceğimi belirteyim. Bütün Metal Müzik türevlerinden her hangi birini dinleyen ve Hard Rock dinleyen kişilere bu albümü tavsiye ederim. Kendinize iyi bakın…

5 yorum “IN FLAMES – I, the Mask (2019) // Albüm İncelemesi

  1. Bu albümü zaten bekliyordum incelemenide okudum gayet başarılar duruyor teşekkürler 🙂

  2. Müthiş bir grup bu ya, inceleyip tesadüf eseri benimle tanıştırdığınız için teşekkürler.

  3. çok sevdiğim bir gruptur.Güzel bir çalışma yapmışsınız çok teşekkürler

  4. Bu tür müziklerden hoşlanmam.Asla dinlemem.Sevmek zorunda da değilim.Ama emek verip site yapmışsınız bende bi yorum yapayım bari dedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir