İnsan Ömrünü Neye Vermeli?

7

Devlet sana 30 dakikada ambulans gönderme garantisi veremese de, bir şirket 30 dakikada pizza gönderme garantisi veriyor.

Yazıma başlarken başlığı okuyunca, ya bu neydi biliyorum diye  düşünüp google amcaya bakmadan söyleyeyim. Evet Hasret Gültekin’in bir türküsünün adıdır. Benim ilk yazımda bahsettiğim konuyla ilintili olacak da bir yazı aslında. İnsan bencil midir?  Bunun üzerine biraz tartışmak istiyorum birkaç gündür. Bir kaç kişiyle tartışma şansım oldu isim veremem ama özelliklerinden bahsetmeliyim. Çünkü tartışmayı sizlere  aktarırken, biraz kafanızda birşeyler oluşturacağını düşünüyorum. A kişisi 25 yaşında bir erkek aile durumu idare eder orta gelirli diyebiliriz. Kendisi Osmaniye şartlarında kaliteli bir anadolu lisesinden mezun üniversite yazmak yerine bir an önce işini eline almak isteyen birisi ve bu yüzden  polisliğe gitti. Polis okulunu 2 yıl sonra tamamlayınca o dönem 2014′ tü sanırım bir kanun çıktı ve atanması gerekirken tekrardan bir mülakata sokuldu ve sonucunda elendi hemen akabinde tekrar üniversite imtihanına girdi ve iktisat bölümü kazandı. kedisi 3. sınıf ve ortalaması 3.99 şimdi erasmus ile yurt dışına gidecek ve orada kalmak hedefi cidden kaybolan 2 yılı için bi yandan kızgınken bir diğer yandan kendisini bu tarafa itmesinden memnun. kendisi bu süreçte çok iyi başarı yapmalı ve zirvede olmalıyım diyerek asosyal olmuş. Tüm herşeyini gelecekte iyi bir yere gelmek için kullanmış ve buna devam ediyor.

Kendisi ile insan bencil midir? i tartışırken insana özel anlam yüklemenin mantıksız olduğunu insan dolayında bir organizma olduğunu ve organizmanın bencil olduğunu söyledi. Kendisine insanın da organizmanın da bencil olmadığı sadece yaşamsal faktörler de örneğin barınma ve yiyecek kısmında ölmemek için  başka organizmaya zarar verebileceğini mecbur bırakılmadığı  koşullarda yani lüks için bir başka organizmaya zarar  verilmeyeceğini ve bencillik meselesinin de lüks ihtiyaçlar üzerinden tartışılması gerektiği söylendi. A bu konuda insanlar eşit olmadığı sürece ki eşit olsa dahi hep biraz daha fazlasının kendisinde olması isteğinin olduğunu bunu temellendirmesini de örneğin ben tipsiz biriyim güçsüzümde karşı cinsi etkilemem için çok çalışır zekamı kullanır ve sen atıyorum ki yakışıklı ve güçlüsün senin özelliklerinin önüne geçerim sen barınak bulamazsan yiyecek bulamazsan normalde sana bakacak olan kadını ben elde ederim biçiminde yaptı.

Şimdi B’ye Geçelim. B’nin hayatı çok zor günde minumum 10 saat çalışmak zorunda ve bunu barınma ve yiyecek için yapıyor. yaşı 22 olmasına rağmen ki bu arada B kadın evin ataerkil toplumlarca benimsenilmiş olan deyimi ile babası konumunda hem annesine hem üniversite okuyan kardeşine hemde evin tüm ihtiyaçlarına bakmak zorunda kendisi çalışmak, yemek yemek, lavabo, banyo ve uyumak aktiviteleri dışında günde 4 saaat vakti kalıyor  bu vakitte de dinleniyor mesajlaşıyor veya bir arkadaşı ile geçiriyor. Öğrenim hayatı ise bazı sebeplerden dolayı liseyi terk etmek zorunda kalmış. Kendisine kitap okuyor musun araştırman var mı şu konularda ne düşünüyorsun diye sorduğumda Fatih benim sevgili edinecek vaktimde yok kitap okumak ta istesem de o alışkanlığı edinecek vaktim yok kendime zor vakit ayırıyorum diyor. Yeni tanıştık sayılır ve benim için çok değerli bir arkadaş oldu. Kesinlikle bunu acıma veya başka duygu olarak yorumlamayın çünkü bunca zor bir hayatın içinde hala benim onca kitapta okuyup onca araştırmada öğrenemediğim hayat tecrübesine ve iradeye sahip istese güzel bir kadın  kolaya kaçar zengince birini bulur evlenir, tüm bu sorunlardan sıyrılabilir ama o direnmeyi tercih ediyor ve bunu sevdiğini söylüyor.

Şimdi geçelim benim kısma… Hiç size kendi sosyo-ekonomik durumumdan bahsetmeyeceğim. Bu kendimi övmek olur. ? İşin şakası bir yana idare edioz diyip geçiştirelim. Ama benim düşünceme göre insan bencil midir? Doğasında değildir. İnsanlığın ilk çıkışından bugüne, özel mülkiyet var olması, artık ürün ile çıkmış  özellikle bugünün tüketim topluluğunda tüm insanların  da ”birgün bende çok zengin olabilirim” hayaline kapılmış.Diğer insanları ezersem ben üste çıkarımcı eğitim sisteminin de  (hani şu yks, lgs, kpss vb. sınavlarda başarılı olmak için hepsinden çok çalışmak ve onları eleyip yer edinmek mevzusunda)  getirdiği insanı yabancılaşmaya iten, doğasından uzaklaştıran bir sistemde bencil olmak başarı getirir, konumu yükseltir ve istediğin kadını-adamı elde edebilme hakkı doğurur.

Pekala  Türkiye’de en zengin yüzde 10, en fakir yüzde 10’dan 15,2 kat daha fazla gelir elde ediyor. fakat ortalama zenginlik maaşını da  aylık 16 bin 515 TL olarak görüyorlar buradan biraz pay biçin kendinize ne olduğunuza dair. Hadi rakamları bir kenara bırakalım. B kişisinin şimdi bir şekilde en zenginlere koymaya çalışalım aylık 1600 TL maaş 10 saatin üzerinde çalışma saati ve bu bir ihtiyaç için gelen paradan birikim söz konu dahi değil. Gelelim A ya evet çok başarılı gençlik yıllarının en güzel dönemlerini asosyal olarak geçirdi belkide kendini o çok güzel kadınlar en zengin ben olunca benim olacak dürtüsü ile bugününü feda etti diyelim hadi çok iyi bir firmada iktisatçı olarak ceo olur diyelim zamanla da kendine böyle bir şirket kurar ve çok çok zengin olur. kimseye ihtiyacı olmaz bencillik onun için kazandırdı.

Peki ya kaybedenler… Bu ülkede kaç tane A kaç tane B var bunun yanı sıra bu durumları hiç yaşamadan zaten çok zenginler arasında yaşayan ağa oğlu padişah kızı ne yapar bakkalda ekmek fiyatı bilmez hangi dolmuşa binerse eve gideceğini bilmez fiyatını bilmez ( bu arada toplu ulaşım ücretleri ülke genelinde arttı). Pekala gelelim mi artık şu başlığa İnsan ömrünü neye vermeli? İddaa bayisi, piyangolar en alt sınıf için muhtemel çözüm aracıyken, ticaretle uğraşıp fıstık işine girem diom Eskişehir’de pahalımış tadı da kötü osmaniyeden güzel fıstığı ucuza alıp burda satam belki işi büyütür zenginlerim biraz sermayesi olanın hayalidir. A nın yaptığını yapalım ölümsüz sadece asosyal oluon bu seferde onu geçtim hadi dediğin gibi olmazsa napacaksın ben olsam intihar ederdim… Solcuların bir sloganı var ”Mutluluk Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” Belkide çıkış budur. yabancılaşmaya panzehiri bulmak sosyalleşmekten kolektif olmaktan geçer. Siyaset ve din olmadığı için yazımı devam ettiremediğimi hissettim yorumlarda beraber düşünelim derim… hepinize güzel günler diliyorum.

7 yorum “İnsan Ömrünü Neye Vermeli?

    1. 30 dakika içinde sana ambulans göndermeyi garanti edemezken devletin, 30 dakika içinde pizza göndermeyi garanti eden firmalar var. Bunun üstüne biraz düşünmeliyiz derim.

  1. En önemlisi insan ömrünü yaradana kulluk ederek geçirmeli bu dünya imtihan dünyası dünyada yaşamak için savaşırken diğer tarafı da düşünmek gerek.

    1. O zaman Tanrım beni para,mutluluk,sağlık ve huzurla sına çünkü hep sana inanmayanları böyle sınadın iki dünyadada cennet nasip et süphaneke dinimiz amin.

  2. İlginç bir yaklaşım olmuş doğrusu. Her ne kadar insanın salt gerçekliklerini gözardı etsede…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir