Karar veremediklerimizden misiniz?

6

Merhabalar Konu Deposu okuyucuları. Öncelikle sizde bende hoşgeldik. İlk yazım olduğu için 3 gittim 5 geldim hevesle başladığım bu yazımda daha başlıkta tıkandım. Vee canımında sıkkın olduğunu varsayarsak bence iç karartıcı bir konudan bahsede biliriz. Örneğin “kararsızlıklarımız”. Mesela tartışalım bu kavramı, lakin önce karar nedir onu bi bilelim. Hayatımızı sözlüklere göre yaşamadığımız için sözlükteki anlamıyla değil toplum sözlüğünde ki yahut duygu sözlüğümüzde ki haliyle konuşalım.

Karar almak, vermek, edinmek, varmak artık hangi eylemle gerçekleştiriyorsanız bir konu hakkında sonuca bağlamaktır diyebiliriz.Evet inançtan inanca değişsede doğumumuza ve ölümümüze biz karar vermiyoruz peki ya arada ki zamanda? Yani bir süre ailemiz bizim adımıza karar veriyor ‘hangi bez pişik yapar, hangi mama daha sağlıklıdır, hangi dadı hangi okul hangi kıyafetler hangi saat hangi kanal hatta hangi arkadaş…(bu kısa bir dönemdir) Ee sonra ergenliğin vermiş olduğu o ağır buhranla benim kelimesi dilimize yerleşir ‘Benim yemeğim benim okulum benim arkadaşım benim sevgilim vee benim hayatım’. Tabiki doğruluğu ve yanlışlığı tartışılır mesela içimde ki anaç başka,mutfak faresi başka,ilah başka,fahişe başka, (yapmayın hepinizde vardır bu arsız yön) burcum başka, çocuk tarafım başka, kısacası bütün taraflarım bambaşka fikirlerle tartışır. Ama tabikii doğruluğu ve yanlışlığı üzerine bir karara varamaz neden mi çünkü kararsızlık ?

İnsan olmama birde ikizler burcu kadını olmam eklenirse kararsızlığım tadından yenmez. Sayın iradeli insanlar sizleri tenzihen konuşuyorum zaten büyük bir hayranınızım vesselam. Pekii ya bizler?
Akılları bir karış havada olan bizler napalım? Hangimiz istediği üniversiteyi ya da istediği bölümü okuyoruz gelecek kaygım olmasa ve ailemle savaşma gücüm olsaydı ben tiyatro,oyunculuk tarzı bir bölüm okumak isterdim tamam İbrahim Tatlıses’ten öteye gitmeyen bir taklit yeteneğim(!) olmuş olabilir ama gelecek vadediyordum. Ya da dansçılık üzerine de yoğunlaşa bilirdim tanıyanlar her ne kadar düğün salonu pistlerinde halay başı olarak bilselerde salsada da çok iyiyimdir. (Konuyu hangi ara kendime getirdim bilmiyorum ama kusura bakmayın bu kısımlar uzar). Ya da hanginiz aşık olacağınız insanı seçebildiniz varsa bulsun beni karar verdim bir kerede ona aşık olucam(!). Bunu daha uzatabiliriz evleneceğiniz insandan evlenip evlenmeyeceğinize, mesleğinizden çalışma tarzınıza, renk zevkinizden marka seçimine kadar birçok ama birçok konuda kararsız kalmış insanlarız. Eğer o ergenlikte ki özgür ruhunuz hala kaybolmamış ve kendinizi tanıyorsanız lütfen artık kararsız kalmayın ve kararları siz verin,biz verelim.

Elalem değil toplum baskısı değil anne babanın hırsları arzuları değil hayatınızda ki insanın doğruları değil sadece siz karar verin. Varsın toplum sizi dışlasın zaten buna yer arıyorlar,varsın kuzeniniz tıp fakültesini kazanırken siz veterinerliği kazanın,varsın yaşıtlarınız torun sahibi olmuşken siz evde kalın ne kaybedersiniz ne kaybederiz.
Çok uzattım sıkılmayacağınızı bilsem daha da çok uzatırdım bu seferlik böyle olsun. Yorum yapmakta kararsız kalmazsanız cevap vermekte karar kılarım. Herkese benden çay patrona yok ?

6 yorum “Karar veremediklerimizden misiniz?

  1. Hayatın kontrolü gerçekten bizde mi? Kontrol bizde mi? Kontrol nedir? Nedir nedir? Ne ne?

  2. Hoşgeldin. Yİne kafa açıyorsunuz ama burç mevzusu çok saçma. Gezeginin birinin birine yamuk bakmış diye bizim kişiliğimiz belirleniyor. 1 gün geç doğsankişiliğin değişiyor. Çok gereksiz mevzular Bilimsel boyutuda yok. Bilimlede uğraşmayı seven biri olarak söylüyorum.

    1. Hoşbuldum,ne diyebilirim ki bu da benim inanma isteğim olsun belki birgün fikrim değişir

  3. İnsan doğumuna müdahale edemese de ölümüne edebilir buna kendimiz karar kılabiliriz. Burç konusu gerçekten bana da saçma geliyor çünkü sen kendini okuduğun şeye göre yontuyorsun eğer ikizler burcu çok kararlıdır deseydi sen bu sefer kararlılık üzerine mi yazacaktın. Onun dışında kararı toplumun vermemesi konusundaki fikrine katılıyorum yazın gayet samimi ve içten yeni yazını 4 gözle bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir