İSMİ EN UZUN ANİME: K!

7

Ana karakteri tanımlayamadığımız bir animeyle merhabalar. Tüm anime boyunca herkesten şüphe etmeniz gereken gizem animelerinin bir değişiğini daha bugün sizlerle incelemeyi deneyeceğim. Daha ilk yazım olacağından nasıl olur bilemiyorum ama umarım güzel bir şey çıkar.

Her neyse. Animeye geçecek olursak; klasik gizem animelerini, bulabildiği diğer her şeyle harmanlayan 2012 yapımı seri; bir film ve iki sezondan oluşuyor.

K project (ilk sezon: 13 bölüm)

K: Missing kings (1 saat 13 dakikalık bir ara film)

K: Return of kings (13 bölümlük son sezon)

Gizem; bazı yerlerde bu animeye bir etiket olarak bile dahil olmuyor gibi görünmesine karşın bence işi güzelleştiren ve K project’i farklılaştıran yegane şey. Ana karakterimiz: Yashiro İsana. İsminde de geçtiği gibi beyaz saçlı kısaca Shiro diye seslenilen, sürekli aç, tatlı bir karakter. Dersi olmadığı zamanları omzundaki kediyle birlikte yatarak değerlendirmeyi seven miskin biri. Yaşadığı aşırı gelişmiş Japonya’da okulu için ayrılmış bir ada kısmı mevcut. Bizim aç Shiro’muz da kedisi ile birlikte okulun yurtlarında kalan sıradan bir öğrenci.

Tabii ilk bölümün onuncu dakikasına kadar.

Okulda yapılacak festival için havai fişekleri almaya giderken başına gelenlerle başlayan  ve buradan gelişerek ilerleyen anime hiç sıkılmadan izlenilebilecek bir seri. Hem de toplam 26 bölüm ve bir film olmasına rağmen. Karakterlerin özgünlüğü ve iyi işlenmesinin yanında, seri boyunca hikayesini sadece ana karaktere alet etmeyen bir yapım olarak başarılı olarak işlenmiş denilebilecek bir hikaye akışı var.

Animenin hikayesini kısaca anlatacak olursak günümüzden birazcık daha fazla gelişmiş bir Japonya’da geçiyor anime. Ülke yönetiminde başbakan gibi mevkilerden çok klanların sözü geçer durumda. Klan dediğimiz şey ise renklere göre ayrılmış farklı güçlere sahip gruplar. Her klanın bir kralı ve her kralın bir kılıcı var. Kralların kılıcı (ki bunlara animede demokles kılıcı deniyor) klanı ve klanın gücünü simgeliyor. Her kral gücünü kullanmaya başladığında tepesinde beliren bu kılıçların da görünümü sahibi olan krala bağlı olarak değişiyor. Kral ne kadar sağlıklı ve güçlüyse kılıç o kadar gösterişli oluyor.

İlk sezonda çoğunlukla iki klan var zaten: Kırmızı ve Mavi klanlar.

Kırmızı klan birazcık daha serseri stili takılan bir grup. HOMRA isimli bir kafeyi/barı mekanları haline getirmişler. Orayı işleten kişi de klanın bir üyesi olunca haliyle.

Mavi klan ise büyük, asayişi sağlayan, disiplinli ve bağlı bir grup. Daha çok emir komuta sistemiyle hareket ediyor ve şehir içi huzuru sağlıyorlar.

Haliyle bu iki klan sürekli olarak çatışma içerisinde. Hatta bu çatışmalar gelenekselleşmiş misali bir şey. Krallar bile birbirleriyle savaşıyor. Küçük çaplı da olsa. Bu arada bize sadece dövüş sahnelerinde güzel bir göz ziyafeti çekmek kalıyor. Çünkü anime içi çizimleri de, savaş sahnesindeki çizimler ve renklendirme de gayet hoş ve göze hitap eder bir durumda.

Hikaye klanlar ve ana karakterimiz bir de ana karakterimizin iyi mi kötü mü olduğunu bizimle birlikte sorgulayan Kuro ile ilk sezonu götürüyor. İkinci sezonda minik küçük şeyler değişse de savaş sahneleri hala enfes..

Kısacası ısrarla tavsiye edebileceğim bir anime. Güldürebilen, ağlatabilen, insanı duygulanmasını sağlayabilen animelerden.

7 yorum “İSMİ EN UZUN ANİME: K!

  1. İlginç bilgi ve konular için teşekkür ederim. Siteni tavsiye ederim herkese..

  2. Tuhaf anime gerçe şu sıralar araştırması olan ve bunlara merak salanlar için güzel bir başlangıç bilgisi olmuş

  3. Çok güzel bir paylaşım yapsınız başlık dikkatimi çekti ve girdim 🙂

  4. gerçekten güzel anime bu serinin devamı gelebilir duygulandırıyo gerçekten anime severler için güzel bir anime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir