Sense8 // Elvada dedik // Final Bölüm İncelemesi (S02E12)

5

Selamlar, sevgiler çok değerli Konu Deposu sakinleri. Bitmesin diye ağladığımız ama en son elimizden bir şey gelmeyen, bu güzide dizinin final bölümünün incelemesi ile karşınızdayım.

Bilindiği üzere dizi 3. Sezonu çeşiti mevzulardan dolayı, tek bir bölüme indirilerek, final bölümü çekildi. Netflix sağ olsun. Şimdi ise 2 saat 39 dakikalık final bölümünün incelemesine başlayalım.

Dizi normalde çok akıcı ilerleyen bir dizi değildi. Bizi kendisine çeken tarafı, merak uyandıran çok fazla mevzunun dönmesi ve gerilim, dram, aksiyon gibi öğelerin yapıldığı zaman, boş yapmadan, dolu dolu, safsata içermeden yapılıyor oluşuydu. O kadar Sense8 yazdık. Artık dizinin konusunu anlatmamı beklemeyin. Sitede bir yerlerde bulursunuz.

Final, uzun bir bölümden oluşacağından mütevellit, yavaş ilerleyen bir diziye göre bizleri çok sıkacağını düşünüyordum. Fakat gayet akıcı, boş yapmayan bir bölümle karşılaştığımı söyleyebilirim. Bölümün en güzel, sıkmayan artılarından biri, kısımlara ayrılıyor oluşuydu. Her yarım saatte bir yeni bir olay mevzuya giriyor ve bölümün ana konseptinden kopmadan bizi oraya sürüklüyordu. Buda bölümden kopmamamız için güzel bir hamle olmuş. Bölüm boyunca bir sürü mevzunun açıklaması yapılırken; hem dizinin önceki bölümlerine sadık kalınmış, hemde bu açıklamaların gizem boyutu es geçilmeden yapılmış diyebilirim.

Korkunç ve sert detayları bize sunmaları, Sense8’e göre gayet cesurca ve güzel bir hamle olmuş. Bu sertlikten, duygusal boyuta geçildiğinde ise aradaki bağlantı insanı yormadan yapılmış. İnsanı yoran tek taraf; ister istemez  bölümün uzun oluşuydu. Bu konuda onlara kızamıyorum. Çünkü; tek bir bölüm hakkınız var, anlatmak istediğiniz bütün hikayeyi anlatmanız lazım, elden bir şey gelmeyebiliyor süre konusunda.

Bilindiği üzere dizi, farklı kişiliklerde ve kültürlerde olan insanların zihinlerinin bağlı olmalarını içeriyor. Bu farklılığı her seferinde bize göstermeden edemiyorlardı. Bu sayede bir çok izleyicinin farklı kültürler hakkında fikir sahibi olmasına olanak tanımıştı. Bunu eleştiren var, savunan var. Sonuç olarak bunlar var olan kültürler. Siz ne düşünürsünüz bilemem.

Güzel bir bölüm izledik. Akıcı bir final yaptı. Hiç mi saçmalık yok! Hadi elimize küreği alalım.

Kala’nın hem Wolfgang, hemde Rajan ile ilişkisini aynı anda sürdürebiliyor oluşu saçmalığına ne demek istersiniz? Böyle bir ilişki türü tabi ki olabilir ama bu şekilde olmaz. Rajan sahip olduğu gelenekler gereği karısını başka erkekle paylaşacak bir gavat değil. Öyle bir erkekte olabilirdi ama bize o zaman karakteri en başından öyle tanıtacaktınız. Kala’da 2 erkeğe aynı anda yavşayacak bir gavat değil. Gel gör ki, bunları gayet normal bir şeymiş gibi göstermiş bize bölüm. Madem öyle göstereceksin, karakterleri bize en baştan yanlış tanıttınız. Dizinin kendi kurallarına göre bu normal bir hareket değil ve bunu normal bir şeymiş gibi göstermişler. Wolfgang’ın kişiliği yine buna daha çok yatkın, ona bir şey diyemem ama Kala ve özellikle Rajan bakımından saçmalık olmuş diyebilirim.

Diğer bir canımı sıkan nokta ise; Eyfel Kulesi ile ilgili dramanın dozunun biraz fazla kaçıyor oluşuydu. Tamam Eyfel güzel, aşk kulesi, falan filan. Bu bölümde dizi yer yer bunun hakkında çok fazla edebiyat yapmaya başlıyor. Nomi ve Amanita kişilikleri gereği romantik takılıyorlar ama onlar için bile fazla olmuş ve dozunu tutturamamışlar.

Olmazsa olmaz toplu sex sahnesiyle dizi bitiyor. Dizinin en eleştirdiğim tarafı bu sex sahnelerinin bitmiyor oluşuydu. Bu sefer, bölüm sonununa kadar aksiyon ve hikaye izliyoruz. Toplu sexi sona saklamaları bölümün akıcılığını etkilememesi için güzel bir hamle olmuş.

Final için tek bölümlük hakları olmasına rağmen güzel bir iş çıkartmışlar diyebilirim. Bize aksiyonu tatmin eder düzeyde veriyorlar ve artık tüm soruları cevaplıyorlar. Bölüm, imkanları olsa 1 sezonluk hikaye barındırıyor. Bunu tek bölüme sığdırmaları hem film havası vermiş hemde büyük oranda boş sahne çekilmesini engellemiş.

Yinede böyle güzel bir yapımın bitmesini istemezdim. Bir kaç sezon daha üstüne kurgu ekleyip, final çekilmesini tercih ederdim. 2 sezonluk ellerindeki materyallerle final çekmek yerine, biraz daha materyal biriktirebilselerdi çok daha güzel olabilirdi ama bu bölüm kötü anlamına gelmiyor.

Diyeceklerim bu kadar olup, kendinize iyi bakın. Gözlerimiz yaşlı bir şekilde uğurlarken bu diziyi, hepinizi selamlıyorum.

5 yorum “Sense8 // Elvada dedik // Final Bölüm İncelemesi (S02E12)

  1. Mükemmel bir final yaptılar. Keşke bitmeseydi. Çok güzel incelemişsin. Eline sağlık

  2. Bu dizinin ben daha 1. sezonundayım. Senin önerinle izlemeye başladım. Çok güzel ilerleyen bir dizi gerçekten. Bitirince tekrar gleir finali hakkın birşeyler derim

  3. #netflixboşyapma
    Keşke bitmeseydi ama gerçekten güzel bir finaldi. Kala nın durumu gerçekten dedeiğin gibi saçmalıktı.
    Eline sağlık

  4. Yer yer sıkan ama genel olarak güzel bir bölümdü. Bir kaç kere ara verdim izlerken. Sense8 e senin önerinler başlamıştım. Gerçekten kolay kolay birşey beğenmiyorsun. Beğendiğinde tam oluyor

  5. Sense8 hakkında en çok içerik girilen site bu galiba ama değer. Gerçekten çok güzel dizi. Finali ayrı güzel. Kala gerçekten saçmalık gerizekalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir